SEO

8 Adımda YouTube SEO Videolarını Optimize Edin

On yıl kadar kısa bir süre önce, gelen pazarlama yepyeni bir fikirdi. Pazarlamacılar, yalnızca yüksek hacimli içerik yayınlamayacaklarını, aynı zamanda içeriklerin yüksek kaliteli olması ve arama motorları aracılığıyla mümkün olduğunca keşfedilebilir olmasını sağlayacak şekilde optimize edilmesi gerektiğini anladılar.

Bu içerik bir zamanlar büyük ölçüde yazılı kelimeyle sınırlıydı. Bugün, artık durum böyle değil.

Youtube Seo İpuçları

Bugün, kapsamlı bir içerik stratejisi, bloglar ve e-kitaplar gibi yazılı çalışmaları ve ayrıca podcast’ler, görsel varlıklar ve videolar gibi medya organlarını içeriyor.

Özellikle video içerikleri yükselişte olmaya devam ediyor. 2018’deki bir araştırma raporuna göre, pazarlamacıların %45’i bu yıl boyunca YouTube’a, kendilerine sunulan diğer tüm pazarlama kanallarından daha fazla yatırım yapıyor.

Ve diğer içerik biçimlerinin yükselişiyle, onları arama için optimize etme ihtiyacı ortaya çıktı. Kitleler tarafından kullanılan bir video dağıtım sitesi olan YouTube, bunu yapmak için giderek daha önemli bir yer haline geldi.

Peki YouTube SEO nasıl çalışır? YouTube kanalınızı arama için optimize etmek için atmanız gereken adımlar nelerdir? Aşağıda bazı önemli ipuçlarını ve araçları özetledik.

 

YouTube SEO İpuçları 📌

 

 1. Bir hedef anahtar kelime kullanarak video dosyanızı yeniden adlandırın.
 2. Anahtar kelimenizi video başlığına doğal bir şekilde ekleyin.
 3. Video açıklamanızı optimize edin.
 4. Videonuzu konunuzla alakalı popüler anahtar kelimelerle etiketleyin.
 5. Videonuzu kategorilere ayırın.
 6. Videonuza özel etkileyici bir küçük resim yükleyin.
 7. Altyazı eklemek için bir SRT dosyası kullanın.
 8. YouTube kanalınızın görüntülenmesini artırmak için Kartlar ve Bitiş Ekranları ekleyin.

1. Bir Hedef Anahtar Kelime Kullanarak Video Dosyanızı Yeniden Adlandırın

Tıpkı yazılı içeriği optimize ederken yaptığınız gibi, önce videonuzun odaklanmasını istediğiniz anahtar kelimeleri belirlemek için bir SEO aracı kullanacaksınız.

Belirlenen bir anahtar kelimeyle, onu YouTube’a yüklemeden önce koyacağınız ilk yer video dosyanızdır. Neden? YouTube, hedef anahtar kelimenizle ne kadar alakalı olduğunu görmek için videonuzu gerçekten “izleyemez” ve aşağıdaki ipuçlarında öğreneceğiniz gibi, bu anahtar kelimeyi yayınlandıktan sonra videonuzun görüntüleme sayfasına güvenle ekleyebileceğiniz çok fazla yer vardır. Ancak YouTube, videonuzun dosya adını ve yüklendiğinde onunla birlikte gelen tüm kodu okuyabilir.

Bunu göz önünde bulundurarak, “youtube_seo_ipuçları.mov” dosya adını istediğiniz anahtar kelimeyle değiştirin . Örneğin, anahtar kelimeniz “ev boyama ipuçları” ise, videonuzun dosya adı “ev-boyama-ipuclari” ve ardından tercih ettiğiniz video dosyası türü olmalıdır (MOV, MP4, ve WMV, en yaygın olarak kullanılan Youtube uyumlu dosyası türlerinden bazılarıdır).

2. Anahtar Kelimenizi Video Başlığına Doğal Bir Şekilde Ekleyin

Youtube ta video arattığımızda ilk dikkatimizi çeken şeylerden biri başlık oluyor. İzleyicinin videonuzu izlemek için tıklayıp tıklamayacağını belirleyen şey genellikle budur. Bu nedenle başlık yalnızca ilgi çekici değil, aynı zamanda açık ve veciz olmalıdır. Yani anlatılmak istenen net ve özlü sözlerle ifade edilmelidir.

Anahtar kelimeniz video başlığınızda büyük bir rol oynasa da, başlığın izleyicinin aradığıyla yakından eşleşmesi de etkili olmaktadır. Amerika’da yürütülen bir araştırmaya göre, başlığında tam bir anahtar kelime eşleşmesine sahip videoların, olmayanlara göre yalnızca küçük bir avantajı olduğunu tespit etti. İşte söz konusu araştırmayla elde edilen bulguların doğrusal bir temsili:

Başlıkta tam anahtar kelime eşleşme grafiği
Rapor yazarı Brian Dean, “Başlığınızda hedef anahtar kelimenizi kullanmak o terim için sıralamanıza yardımcı olabilir” diye açıklıyor.” Anahtar kelime açısından zengin video başlıkları ve sıralamalar arasındaki ilişki her zaman güçlü bir ilişki değildir. Bununla birlikte, izleyicilere tam olarak ne göreceklerini söyleyen bir başlığa doğal olarak uyduğu sürece, başlığınızı bu anahtar kelime için optimize etmek iyi bir fikirdir.

Son olarak, başlığınızı oldukça kısa tuttuğunuzdan emin olun ve sonuç sayfalarında kesintiye uğramasını önlemek için başlığın 60 karakterle sınırlandırılması önerilir.

3. Video Açıklamanızı Optimize Edin

Google’a göre YouTube video açıklamaları için maksimum karakter sınırı 1.000 karakterdir. Tüm bu alanı kullanmakta bir sorun olmasa da, izleyicinizin buraya büyük olasılıkla bir makaleyi okumak için değil, bir video izlemek için geldiğini unutmayın.

Daha uzun bir açıklama yazmayı seçerseniz, YouTube’un metnin yalnızca ilk iki veya üç satırını görüntülediğini, yani bunun da yaklaşık 100 karaktere tekabül ettiğini unutmayın. Bu noktadan sonra, izleyicilerin tam açıklamayı görmek için “Daha fazlasını göster” i tıklaması gerekir. Bu nedenle açıklamayı harekete geçirici mesajlar veya önemli bağlantılar gibi en önemli bilgilerle birlikte yüklemenizi öneririz.

Videonun kendisini optimize etmeye gelince, özellikle işitme engelli olup izlemek zorunda olanlar için videonun bir metnini eklemekten zarar gelmez. Bununla birlikte, yapılan bir araştırmaya göre, Youtube SEO‘da belirli bir anahtar kelime için optimize edilmiş açıklamalar ile o terimin sıralamaları arasında hiçbir ilişki tespit edilememiştir.

Açıklamada kullanılan anahtar kelime grafiği

Ancak yine de, optimize edilmiş bir tanımı tamamen terk etmeyi tavsiye etmemektedir. Son olarak araştırmaya göre “Optimize edilmiş bir açıklama, önerilen videolar kenar çubuğunda görünmenize yardımcı olmakta” ve “çoğu kanal için önemli bir görüntüleme kaynağı olmaktadır.”

4. Videonuzu, Konunuzla İlgili Popüler Anahtar Kelimelerle Etiketleyin

YouTube’un resmi İçerik Oluşturucu Akademisi , görüntüleyenlerin videonuzun ne hakkında olduğunu bilmelerini sağlamak için etiketler kullanmanızı tavsiye etmektedir. Siz sadece izleyicilerinizi bilgilendirmiyorsunuz, aynı zamanda YouTube’un kendisini de bilgilendiriyorsunuz. Youtube, “videonuzun içeriğini ve bağlamını anlamak için” etiketler kullanmaktadır.

Bu şekilde YouTube, videonuzu içeriğinizin erişimini genişletebilecek benzer videolarla nasıl ilişkilendireceğini bulur. Ancak etiketlerinizi akıllıca seçin. Alakasız bir etiket kullanmayın çünkü bunun size daha fazla görüntüleme sağlayacağını düşünüyorsunuz. Ama unutmayın ki Google bunun için sizi cezalandırabilir . Ve açıklamanıza benzer şekilde, yaygın, daha uzun kuyruklu kelimeler ve en önemli anahtar kelimelerle öncülük edin. Söz gelimi videoya “nasıl yaparım?” gibi bir soru eklediğinizde bu, videonuzu daha ilgi çekici hale getirebilir.

5. Videonuzu Kategorilere Ayırın

Bir video yükledikten sonra, onu “Gelişmiş ayarlar” altında kategorilere ayırabilirsiniz. Bir kategori seçmek, videonuzu YouTube’da benzer içerikle gruplandırmanın başka bir yoludur. Böylece farklı oynatma listelerinde yer alır ve kitlenizle özdeşleşen daha fazla izleyiciye ulaşır.

Göründüğü kadar basit olmayabilir. Aslında, YouTube’un İçerik Oluşturucu Akademisi , pazarlamacılara her bir videonun hangi kategoriye ait olduğunu belirlemek için kapsamlı bir süreçten geçmelerini önerir. Kılavuzda, aşağıdaki gibi soruları yanıtlayarak düşündüğünüz “her kategori için neyin iyi çalıştığını düşünmek” yararlı olur:

 • Kategorideki en iyi içerik oluşturucular kimlerdir? Neyle tanınırlar ve neyi iyi yaparlar?
 • Belirli bir kategorideki benzer kanalların izleyicileri arasında herhangi bir kalıp var mı?
 • Benzer bir kategorideki videoların yapım, uzunluk veya biçim gibi ortak özellikleri var mı?

6. Videonuza Özel Etkileyici Bir Küçük Resim Yükleyin

Video küçük resminiz, video sonuçları listesinde gezinirken görüntüleyenlerin gördüğü ana resimdir. Bu küçük resim, video başlığının yanı sıra izleyiciye videonun içeriği hakkında bir sinyal gönderir. Böylece videonuzun aldığı tıklama ve görüntüleme sayısını etkileyebilir.

YouTube tarafından otomatik olarak oluşturulan küçük resim seçeneklerinden birini her zaman seçebilirsiniz, ancak özel bir küçük resim yüklemenizi önemle tavsiye ederiz. İçerik Oluşturucu Akademisi, ” YouTube’daki en iyi performans gösteren videoların %90’ının özel küçük resimlere sahip olduğunu” bildirerek, 2MB veya daha küçük .jpg, .gif, .bmp veya .png dosyaları olarak kaydedilen 1280×720 piksel – 16:9 oranını temsil eden – resimlerin kullanılmasını önermektedir.  Bu parametreleri izlerseniz, küçük resminizin birden çok görüntüleme platformunda eşit derecede yüksek kalitede görünmesini sağlamaya yardımcı olabilir.

7. Altyazı Eklemek İçin Bir SRT Dosyası Kullanın

Burada tartıştığımız diğer metinlerin çoğu gibi, altyazılar da önemli anahtar kelimeleri vurgulayarak YouTube arama optimizasyonunu artırabilir.

Videonuza altyazı eklemek için desteklenen bir metin dökümü veya zamanlı altyazı dosyası yüklemeniz gerekir. İlki için, videoyla otomatik olarak senkronize olması için doğrudan bir videonun döküm metnini de girebilirsiniz.

Altyazı eklemek de benzer bir işlem izler, ancak görüntülenmesini istediğiniz metin miktarını sınırlayabilirsiniz. Her ikisi için de video yöneticinize gidin ve ardından “Video Yöneticisi” altındaki “Videolar”ı tıklayın. Altyazı eklemek istediğiniz videoyu bulun ve düzenle düğmesinin yanındaki açılır oku tıklayın. Ardından, “Altyazılar/CC”yi seçin. Daha sonra altyazıları nasıl eklemek istediğinizi seçebilirsiniz.

8. YouTube Kanalınızın Görüntülenmesini Arttırmak İçin Kartlar Ve Bitiş Ekranları Ekleyin

Kartlar

Bir video izlerken, köşede ortasında “i” olan küçük beyaz, dairesel bir simgenin belirdiğini veya abone olmanızı isteyen yarı saydam bir metin çubuğu gördünüz mü? Bunlar, İçerik Oluşturucu Akademisi’nin “markanızı ve kanalınızdaki diğer videoları tanıtmak için ayarlayabileceğiniz masaüstü ve mobil cihazlarda görünen önceden biçimlendirilmiş bildirimler” olarak tanımladığı Kartlardır .

Tek bir videoya en fazla beş kart ekleyebilirsiniz ve altı tür vardır:

 1. İzleyicileri başka bir kanala yönlendiren kanal kartları.
 2. Kar amacı gütmeyen kuruluşlar adına bağış toplamayı teşvik eden bağış kartları.
 3. İzleyicilerinizden video içeriğinizin oluşturulmasına yardımcı olmalarını istemek için hayran fonu.
 4. İzleyicileri harici bir siteye, onaylanmış kitle fonlaması platformuna veya onaylanmış bir ürün satış platformuna yönlendiren bağlantı kartları.
 5. İzleyicilere soru soran ve bir yanıt için oy kullanmalarına olanak tanıyan anket kartları.
 6. Bu tür diğer YouTube içeriğine bağlantı veren video veya oynatma listesi kartları.

Videonuza kart eklemeyle ilgili ayrıntılı adımlar için Google’ın bu resmi adımlarını izlemenizi tavsiye ederiz.

Bitiş Ekranları

Bitiş ekranları, kartlarla benzer bilgileri görüntüler, ancak tahmin edebileceğiniz gibi, bir video bitene kadar görüntülenmezler ve doğası gereği görsel olarak biraz daha ayrıntılıdırlar. Örnek olarak, aşağıdaki videoda daha fazlasını görüntülemek için bir yemek resmi ve görsel bir bağlantı içeren yer paylaşımıdır:

Yotube Seo Bitiş Kartları

Onları ne tür bir platform için tasarlamak istediğinize bağlı olarak bitiş ekranları eklemek için bir dizi ayrıntılı talimat ve YouTube tarafından izin verilen farklı içerik türleri vardır. Google, söz konusu hususların tümü için nasıl optimize etmemiz gerektiğinin ayrıntılarını ana hatlarıyla Youtube Yardım bağlantısında açıklamıştır.

YouTube’un izleyici deneyimini optimize etmeye çalışmak için her zaman bitiş ekranlarını test ettiğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle, “belirttiğiniz şekilde bitiş ekranınızın görünmeyebileceği” zamanlar olabilir. Kartları veya bitiş ekranlarını kullanmaya karar verirken bu faktörleri göz önünde bulundurun.

Bu faktörler biraz karmaşık ve zaman alıcı görünebilir, ancak unutmayın: İnsanların TV’lerinde YouTube’u izlemek için harcadıkları süre yıldan yıla iki katından fazla arttı . Orada keşfedilecek bir kitle var ve YouTube için optimize ettiğinizde keşfedilme şansınız artıyor.

Şimdi, yukarıdaki SEO ipuçlarının çoğunun başarılı olabilmesi için, bir anahtar kelime belirlemeniz ve videonuzu doğru şekilde tanıtmanız büyük rol oynamaktadır. Ve bu ipuçlarının tümü yalnızca YouTube üzerinden gerçekleştirilemez. Videonuzu arama için optimize için aşağıdaki araçlardan bazılarını sizler için hazırladık.

⤴️YouTube SEO Araçları

1. Ahrefs Anahtar Kelime Gezgini

2. Canva

3. HubSpot İçerik Stratejisi

4. VidIQ Vision

5. TubeBuddy

6. Cyfe

1. Ahrefs Anahtar Kelime Gezgini

 

Ahrefs anahtar kelime gezgini - Youtube

Ahrefs, bir web sitesinin sıralamasını izlemenize, her bir anahtar kelimeden alacağınız organik trafiği tahmin etmenize ve yeni içerik oluşturmak isteyebileceğiniz anahtar kelimeleri araştırmanıza olanak tanıyan kapsamlı bir SEO platformudur.

Ahrefs’in popüler bir özelliği, ilgilendiğiniz bir anahtar kelimeyle ilgili sayısız ayrıntıya bakmanıza olanak tanıyan Anahtar Kelime Gezgini’dir. Yukarıdaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi, anahtar kelime sonuçlarınızı YouTube dahil arama motoruna göre filtreleyebilirsiniz. .

Ahrefs Anahtar Kelimeler Gezgini size bir anahtar kelimenin aylık arama hacmini, o anahtar kelime için videoların kaç tıklama aldığını, ilgili anahtar kelimeleri ve daha fazlasını verir.

2. Canva

 

Canva ile youtube küçük resim yapma

Canva‘yı her türlü kart, fotoğraf, logo ve daha fazlasını oluşturmak için bir tasarım şablonu olarak biliyor olabilirsiniz. Bu popüler ürünün sadece YouTube videoları için bir Küçük Resim Oluşturucusu olması tesadüf değil.

Yukarıdaki ipuçlarında belirtildiği gibi, küçük resimler, içeriğinizi YouTube arama sonuçlarında tanıtmak ve kullanıcıları videonuzu tıklamaya ikna etmek için çok önemlidir. Canva’nın Küçük Resim Oluşturucusunu kullanarak, videonuz için YouTube’un gerektirdiği küçük resim boyutları olan 1280 x 720 pikselde mükemmel önizleme görüntüsünü oluşturabilirsiniz.

3. HubSpot İçerik Stratejisi

 

hubspot içerik strateji aracı

Burada HubSpot‘ta geliştirilen içerik stratejisi aracımız, içerik oluşturabileceğiniz popüler anahtar kelimeleri bulmanızı ve ardından bu anahtar kelimeleri “konu kümeleri” olarak adlandırdığımız gruplar halinde düzenlemenizi sağlar. İçeriğinizi konu kümelerine ayırarak, hangi içerik parçalarının birbiriyle ilişkili olduğunu, ne tür içerik planladığınızı ve önceden ne oluşturduğunuzu denetleyebilirsiniz.

HubSpot’ta keşfettiğiniz anahtar kelimeler, standart bir Google aramasındaki popülerliklerini yansıtsa da, bu konuların çoğu, Google’ın arama motoru sonuç sayfalarında da videolar üretecektir. Bu durumlarda, hem blog hem de YouTube içeriğine ait olan konu grupları oluşturabilirsiniz.

İçeriğinizi gruplandırmak, (ve videolardan blog gönderilerine bağlantı vermek ve tam tersi de mümkün) , Google ve YouTube’un gözünde size daha fazla yetki verirken, konunuzu arayan kişilerden gelen trafiği yakalamanız için daha fazla yol sunar.

4. VidIQ Vision

 

VidIQ Youtube

Bu, belirli YouTube videolarının nasıl ve neden bu kadar iyi performans gösterdiğini analiz etmenize yardımcı olan, başlıktaki bağlantıda Chrome’un web mağazasında bulunan bir Chrome uzantısıdır. Bu, bir videonun optimize edildiği etiketleri, ortalama izlenme süresini ve hatta o videonun ne kadar hızlı trafik kazanabileceğini içerir.

vidIQ aracı daha sonra YouTube’da gördüğünüz sonuçları gerçekleştiren (veya daha iyi performans gösteren) içerik oluşturmak için kullanabileceğiniz bir SEO “puanı” sağlar.

5. TubeBuddy

tubebuddy youtube seo aracı

TubeBuddy, YouTube içeriğinizin üretimini, optimizasyonunu ve tanıtımını yönetmenize yardımcı olan hepsi bir arada bir video platformudur. Özellikleri arasında otomatik bir dil çevirmeni (İngilizce olmayan anahtar kelimeler için sıralama yapmanıza yardımcı olur), bir anahtar kelime gezgini, etiket önerileri, yayınlanan videolarınız için bir sıralama izleyici ve daha fazlası bulunur.

6. Cyfe

cyfe web analitik aracı - youtube

Cyfe, diğer şeylerin yanı sıra bir web analizi platformu sunan büyük bir yazılım paketidir. Bu platformda, içeriğinizin bulunduğu her web sitesi mülkünde (YouTube dahil) ve her sayfanın trafiğinin nereden geldiğini izleyebilirsiniz.

Trafik analizine ek olarak, Cyfe size hangi anahtar kelimeler için sıralama yaptığınızı ve hangilerinin çeşitli arama motorlarında en popüler olduğunu gösterebilir. Kulağa Google Analytics veya Moz’a çok benziyor gibi geliyor, değil mi? Bunun nedeni, Cyfe’ın bu araçların her ikisinden de veriye sahip olması ve daha fazlasının da içinde yerleşik olmasıdır.

Hangi SEO ipucu veya aracıyla başlarsanız başlayın, başarılı bir YouTube kanalı iyi içerikle başlar. İzleyicilerinizin sizi bulduklarında izleyecekleri yüksek kaliteli ve alakalı bir şeye sahip olduğundan emin olun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu