GenelSEO

Yerel SEO: Küçük İşletmeler İçin Rehber 2023

Yerel arama, küçük işletmeler için güçlüdür: Tüm Google aramalarının %46’sı yerel bilgileri arar. İşletmeniz yerel arama için optimize edilmemişse bölgenizde alışveriş yapmaya hazır potansiyel müşterileri kaçırabilirsiniz. Kısacası, işletmenizin üstlerde kalmasını istiyorsanız yerel SEO çok önemlidir.

yerel seo

İşletmenizi yerel SEO için optimize etmenize yardımcı olmak amacıyla, yerel SEO ipuçlarını ve araçlarını kapsayan kapsamlı bir kılavuz oluşturduk.

Rehberin sonunda, satın alacakları ürün veya hizmetleri seçmek için yerel aramayı kullanan potansiyel tüketicilere ulaşmak için işletmenizi nasıl optimize edebileceğiniz konusunda sağlam bir anlayışa sahip olacaksınız.

Yerel SEO Nedir?

Yerel SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), yerel işletmeler için arama motoru görünürlüğünü iyileştirme sürecidir, özellikle fiziksel konumları olan işletmeler için. İşletmeler, yerel SEO en iyi uygulamalarını takip ederek, müşteriler tarafından yakın bölgelerde gerçekleştirilen aramalardan elde edilen organik trafiği iyileştirebilir.

Arama motorları, yerel arama için bilgi toplamak amacıyla kullanıcıya en alakalı yerel sonuçları sağlamak için yerel içerik, sosyal profil sayfaları, bağlantılar ve alıntılar gibi sinyallere güvenir.

Yerel SEO ile işletmeler, ürünlerini ve hizmetlerini yerel potansiyel müşterilere ve onları arayan müşterilere konumlandırmak için bunu kullanabilir.

Yerel SEO İpuçları

 1. Google My Business için optimize edin.
 2. Sosyal medyada etkileşim kurun ve Google Benim İşletmem’e gönderiler ekleyin.
 3. Adınızın, adresinizin ve telefon numaranızın çevrimiçi ortamda tutarlı olduğundan emin olun.
 4. Çevrimiçi dizinleri ve alıntıları optimize edin.
 5. Yerel bir SEO denetimi gerçekleştirin.
 6. Dahili bağlantı yapınızı geliştirin.
 7. URL’yi, başlık etiketlerini, başlıkları, meta açıklamayı ve içeriği optimize edin.
 8. Web sitenize konum sayfaları ekleyin.
 9. Yerel içerik oluşturun.
 10. Web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun.
 11. Alaka düzeyi ve otorite ile gelen bağlantılar alın.
 12. Yerel topluluğunuza katılın.

1. Google My Business İçin Optimize Edin.

Google Benim İşletmem, yerel aramanın kreması haline geldi. Google, kendi içeriğini cömertçe desteklediğinden, doğruladığından ve paylaştığından, Google Benim İşletmem, işletmenizin Google’ın ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olacak ideal bir araçtır.

Google Benim İşletmem için optimize edilmiş olduğunuzdan emin olmak için şunları yapmak isteyeceksiniz:

 1. Bir Google Benim İşletmem sayfası oluşturun ve doğrulayın.
 2. Google Gönderilerini hesabınızda kullanın.
 3. Müşterilerinizi çevrimiçi olarak yorum paylaşmaya teşvik edin.
 4. Konumu belirterek, incelemelere özgün bir şekilde yanıt verin. Örneğin, “[şehir, eyalet]’teki [ürün/hizmet] hakkındaki geri bildiriminiz için teşekkür ederiz. Görüşlerinize değer veriyoruz ve sizinle tekrar çalışmayı dört gözle bekliyoruz. [tam şirket adı] ekibinden teşekkür ederim.”

Google, işletmenizin gerçek olduğunu doğrulayabilirse, arama motoru potansiyel olarak işletmenizi Google’ın yerel aramasında imrenilen bir kenar çubuğu alanıyla ödüllendirebilir.

yerel SEO ipuçları: Google My Business'ı Google yerel arama kenar çubuğuyla optimize edin

Bunu sadece SEO için de yapmayın. İnceleme alarak ve iletişim bilgilerinizi ve çalışma saatlerinizi güncel tutarak, potansiyel müşterilerin sizi bulma deneyimini geliştiriyorsunuz. 2020’de tüketici alışveriş davranışında ve iş operasyonlarında meydana gelen aksama nedeniyle, güncel verileri bulmak tüketiciler için artık her zamankinden daha fazla önem taşıyor.

2. Sosyal Medyada Etkileşim Kurun Ve Google Benim İşletmem’e Gönderiler Ekleyin.

Google, sosyal medyada paylaşılan içeriğin artık her zamankinden daha önemli olduğunu düşünüyor.

Artık güzel bir Google Benim İşletmem sayfası oluşturduğunuza göre, onu sosyal medyada paylaşarak sosyal ve aramayı daha da uyumlu hale getirin.

3. Adınızın, Adresinizin Ve Telefon Numaranızın Çevrimiçi Ortamda Tutarlı Olduğundan Emin Olun.

İnsanların ve arama motorlarının sizi bulmasını kolaylaştırmalısınız ve bunu yapmak için NAP’nizi kurmalısınız.

Yerel SEO’da NAP ne anlama geliyor?

NAP kısaltması, bir işletmenin adı, adresi ve telefon numarası (alan koduyla birlikte) anlamına gelir. Google’ın konuma dayalı arama sonuçlarına göre daha iyi görüntüleyebilmesi için, NAP’ınızın sitenizde taranabilir HTML metni olarak kabul edilmesi gerekir.

Yerel SEO ipuçları NAP'nizin yerel SEO için tutarlı olmasını sağlayın

Profesyonel İpucu: Bir görüntüye yalnızca NAP’yi dahil etme şeklindeki yaygın hatadan kaçının; görüntüler, HTML metni gibi arama motorlarından taranamaz.

NAP için en yaygın konum, sitenin altbilgisi veya üstbilgisidir. Ek olarak, NAP’nizi de bir “Bize Ulaşın” sayfasına eklemelisiniz.

4. Çevrimiçi Dizinleri Ve Alıntıları Optimize Edin.

Türkiye için bu dört harita verisi toplayıcı, Apple, Bing, Google, Trip Advisor ve daha fazlası için birçok harita verisi sağlar:

 • Hızlı Güncelleme
 • Neustar Yerelleştirmesi
 • Foursquare
 • Gerçeklere Dayalı

Tutarlılık Çok Önemlidir: Alıntılarınızın bu dört veri toplayıcıda tutarlı ve eksiksiz olduğunu doğrulayın.

Yazım hataları, kısaltmalar, daire numarasının olmaması veya yanlış telefon numarası gibi tutarsızlıklar sorun olabilir.

Google, işletmenizle ilgili hangi bilgilerin doğru olduğunu belirleyemezse işletmenizi arama sonuçlarında hiç göstermeyebilir.

Profesyonel İpucu: Çevrimiçi dizinlerde bulduğunuz yinelenen listeleri kaldırın. Hazır başlamışken, bölgenize özel harici bir gelen bağlantı elde etmek için topluluğunuzdan bir Ticaret Odası üyeliği edinin.

5. Yerel Bir SEO Denetimi Gerçekleştirin.

Temelleri öğrendikten sonra, ayağınızı frene basmak cazip gelebilir. Ancak, SEO devam eden ve sezgisel bir süreçtir. Orada durmak veya sadece değişiklikler yapmak ve neyin işe yaradığını görmek yerine, web sitenizin nerede durduğunu ve hedeflerinize ulaşmak için ne üzerinde çalışmanız gerektiğini görmek için kapsamlı bir denetim yapmanıza yardımcı olur. Yerel bir SEO denetimi aşağıdakileri içerebilir:

 • Google Benim İşletmem Denetimi – Google Benim İşletmem SERP’lerde nasıl görünür? Bilgi doğru mu?
 • Google Arama Konsolu Denetimi – Siteniz taranabilir mi? İndekslemeyi engelleyecek herhangi bir hata var mı?
 • Sayfa İçi SEO Denetimi – Siteniz, sıralamaya yardımcı olan tüm sayfa içi SEO öğelerini barındırıyor mu?
 • Atıf Denetimi – En iyi işletme dizinlerindeki tüm alıntılarınız doğru mu?
 • Rakip Analizi – Siteniz rakiplerinizinkiyle nasıl eşleşiyor? Kapatmanız gereken boşluklar var mı? Gelen bağlantılar, içerik, tasarım ve konumlandırma açısından nasıl eşleştiriyorsunuz?
 • Web Sitesi Denetimi – Web siteniz ne kadar iyi performans gösteriyor?

6. Dahili Bağlantı Yapınızı Geliştirin.

Sitenize işaret eden harici bağlantılar ideal olsa da (ki bunu birazdan tartışacağım), dahili bağlantı yapınızı ayarlamak SEO sıralamanızı da yükseltecektir.

Dahili bağlantı neden önemlidir? Aşağıdakileri yapar:

 • Web sitesinde gezinmeyi destekler.
 • Bilgi mimarisi ve web sitesi hiyerarşisine yardımcı olur.
 • Sayfa yetkisini ve sıralama gücünü sayfalar arasında dağıtır.

Dahili bağlantı yapınızı iyileştirmek istiyorsanız ancak nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, https://www.ayhankaraman.com/dahili-harici-baglantilar/  linkine göz atabilirsiniz.

7. URL’yi, Başlık Etiketlerini, Başlıkları, Meta Açıklamayı Ve İçeriği Optimize Edin.

İçerik söz konusu olduğunda, her yeni blog gönderisi, siteniz için yeni bir dizine alınmış sayfa, coğrafi bir arama ifadesini hedefleyeceğiniz yeni bir sayfa ve arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) bulunmanız için yeni bir fırsattır.

Her içerik yazdığınızda, URL’de, başlıkta, başlıkta, meta açıklamada ve gövdede yüksek hacimli anahtar kelimeler kullanarak içeriği arama motorları için optimize etmeniz gerekir. Coğrafi hedefli içerik bulmakta sorun yaşıyorsanız, müşteri başarı öykülerini ve vaka incelemelerini vurgulamayı düşünün.

Uzman İpucu: Bu varlıklara (özellikle işletmenizin her konumu için) ne kadar çok özellik eklerseniz, ” yakınımdaki ” yerel aramaları o kadar iyi optimize edebilirsiniz .

8. Web Sitenize Konum Sayfaları Ekleyin.

Birden fazla gerçek mekanda faaliyet gösteren konumunuz varsa konum sayfaları oluşturun. Konum sayfaları, okuyuculara adınız, adresiniz, telefon numaranız, mağaza çalışma saatleriniz, benzersiz mağaza açıklamalarınız, park etme/ulaşım bilgileriniz, promosyonlar ve mutlu müşterilerin referanslarını sağlar.

italyan restorant yerel seo

İçeriğin birden çok konum sayfasında yinelenmesinden kaçınmanız da önemlidir. Tek konumlu işletmeler için, yerel olarak açıklayıcı bir Hakkımızda sayfası oluşturun. İlgili konum sayfa(lar)ınıza web sitenize bir Google Haritası eklerseniz bile bonus puanlar alabilirsiniz .

9. Yerel İçerik Oluşturun.

Google daha akıllı olmaya devam ediyor, bu da içerik oluşturucuların artık kullanıcılar için daha fazla ve arama motorlarını memnun etmek için daha az yazabileceği anlamına geliyor. Genel konular hakkında yazmak büyük bir kalabalığın ilgisini çekecek olsa da, bazen yerel bir izleyici kitlesini çekmek için odak noktanızı bilemek ve yerel veya sektör haberleri hakkında yazmak daha önemlidir.

Blogunuzda yerel sektör toplantılarını, haberleri, çalışanları ve diğer eğitim içeriklerini tanıtarak sektörünüzün yerel otoritesi olun. İşletmenizin sattıklarının ötesine geçen dönüşüm hunisinin en üstünde yer alan içeriği düşünün.

Örneğin, yerel bir güvenlik şirketiyseniz ve bölgeye yeni işletmeleri çekmeye çalışıyorsanız, bu işletmeleri şehrinizle tanıştırmak için yararlı bir kaynak oluşturun. Yerel hizmet sağlayıcıların haritası veya şehir çapındaki etkinliklerin takvimi, hem kişiliğiniz için değer sağlayabilir hem de sayfa üzerinde son derece alakalı yerel sinyaller içerebilir.

10. Web Sitenizin Mobil Uyumlu Olduğundan Emin Olun.

Yerel ve mobil arama el ele gider. (tüm Google aramalarının %61’i mobil cihazlarda gerçekleştirilir)

İnsanların sitenizi bir mobil ortamda kullanacağı en yaygın yollardan bazıları, incelemelere bakmak, konumunuza giden yol tariflerini bulmak ve iletişim bilgilerini aramaktır. Aslında, mobil cihazlarda “yakınımda” aramaları 2017’den bu yana %250 arttı.

Sitenizi mobil uyumlu hale getirerek potansiyel müşterilerinizin ve müşterilerinizin işini kolaylaştırın.

11. Alaka Düzeyi Ve Otorite İle Gelen Bağlantılar Alın.

Gelen bağlantılar, yerel SEO’nuzu artırmak için çekici fırsatlardır — her gelen bağlantı, Google’a yasal bir şirket olduğunuzu söyler ve gelen bağlantılar, alan adı otoritenizi de yükseltebilir. Gelen bağlantıları almanın birkaç yolu:

 • Sponsorluklar veya Ortaklıklar
 • Misafir Blog Gönderimi
 • Burslar

Ticaret Odası, iş geliştirme bölgeleri, lisans büroları, ticaret birlikleri, satıcılar, satıcılar, üreticiler ve diğer bağlı kuruluşlar dahil olmak üzere ağınızla başlayın.

Bir web seminerine veya buluşmaya sponsor olmayı, bir topluluk etkinliği düzenlemeyi, sevdiğiniz yerel bir şeyi tanıtmayı ve önde gelen kişiler ve etkileyicilerle ilişkiler kurmayı düşünün. Ek olarak, sizi iş ortağı rehberlerinde öne çıkarıp çıkaramayacaklarını görmek için iş ortaklarına rahatça ulaşmayı öğrenin.

Ayrıca, konuk blog yazarı olmak, bağlantıların çekilmesine yardımcı olabilir. Sektörünüzdeki diğer insanlarla veya onlar hakkında olumlu konuşun ve topluluk için bir kaynak sağlayıcı olarak hareket edin. Topluluk konuşmalarında aktif bir katılımcıysanız, çevrenizdeki gelen bağlantılar, sosyal medya büyümesi ve medya kapsamı şeklinde büyür.

12. Yerel Topluluğunuza Katılın.

Yerel topluluğa ne kadar çok katılırsanız, o kadar çok dijital PR alırsınız. Bir kampanyada kâr amacı gütmeyen bir kuruluşla ortaklık yapmak, kuruluşunuzda gönüllü bir gün geçirmek, bir etkinliğe sponsor olmak (çevrimiçi olsa bile!) veya yerel medyada sektörünüzde bir otorite olarak görünmek, basın, marka bilinirliği ve gelen bağlantılar.

Örneğin, .edu bağlantılarının etki alanı otoritesi için çok etkili olduğu göz önüne alındığında, neden coğrafi bölgenizde bir burs öne çıkararak bazı bağlantılar kazanmayasınız? Sektörünüzle alakalı olmalı, alanınıza doğru sinyalleri göndermeli (okullardan gelen geri bağlantılar göz önüne alındığında) ve sizi de iyi hissettirmeli!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu