Dijital PazarlamaGenel

Yeniden Pazarlama Nedir? (Nasıl Çalışır) 2023

Yeniden Pazarlama Nedir? sorusu, Google Ads‘in müşterilerinizi takip ederek onlara reklam sunan bir teknoloji olan yeniden pazarlama özelliği hakkında bilgi edinmek isteyenler için sorulabilecek bir sorudur.

Yeniden Pazarlama Nedir?

Bu teknoloji, web sitenizdeki yeniden pazarlama kodu sayesinde potansiyel müşterilerinizi takip eder ve daha sonra Google Reklam ağındaki başka bir web sitesini ziyaret ettiklerinde reklamınızı sunar. Yeniden pazarlama, daha önce ilgilendikleri bir ürün veya hizmete tekrar ilgi göstermeleri için müşterilerinize hatırlatmalar yapmak için kullanabileceğiniz etkili bir pazarlama stratejisidir. Google, yeniden pazarlanan reklamlarınızı kimlerin görebileceğini özelleştirmenize olanak tanır. Örneğin, yeni veya geri dönen müşterilere öncelik verebilirsiniz.

Yeniden Pazarlama Nedir?

Yeniden pazarlama, siz bir işletmenin sitesini ziyaret ettikten ve herhangi bir satın alma işlemi gerçekleştirmedikten sonra o işletmenin size reklamlar veya takip e-postaları gönderme stratejisine denir.

Sitenizi ilk kez ziyaret edenlerin %97’sinin hiçbir şey satın almadan ayrıldığını biliyor muydunuz? Çünkü önce seni tanıdıklarını hissetmeleri gerekiyor. Google yeniden pazarlama reklamları, web sitenizi ziyaret edenleri geri getirmeye yardımcı olur ve dijital pazarlamanızı ve kârlılığınızı iyileştirir.

Sitenizi ziyaret edenlerin sitenizden gitmeleri, sunduğunuz şeylere kesin olarak ilgi duymadıkları göstermez. Belki bunu düşünmek için zamana ihtiyaçları vardır ya da parayı harcamak isteyip istemediğinden emin değillerdir veya alışveriş yapmak için zamanları yoktur.

Yeniden Pazarlama, geçmişteki bu ziyaretçilere ulaşmanıza, onlara hedefli bir teşvik sunmanıza ve onları müşterilere dönüştürmenize olanak tanır.

Yeniden Pazarlama Nasıl Çalışır?

Bir kişi sitenizi ziyaret ettiğinde, ürününüze veya hizmetinize ilgi gösterir. Yeniden pazarlama, onlara daha önce o ürüne ihtiyaç duyduklarını veya istediklerini hatırlatır. Çevrimiçi pazarlama çabalarınızla uyumlu, doğru bir yeniden pazarlama stratejisiyle markanızın görünürlüğünü nasıl oluşturabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

Teşvikleri Kişiselleştirmenizi Sağlar.

Markanızı veya tekliflerinizi tanıtırken, ne kadar ilerlemiş olurlarsa olsunlar potansiyel müşterilerinize yeniden pazarlama yapabilirsiniz.

Örneğin, bir müşteri gerçekten tıklayıp herhangi bir şeyi okumadan ayrılırsa, sağladığınız bir hizmeti vurgulayan bir reklamla meraklarını yeniden yakalayabilirsiniz. Potansiyel bir müşteri bir ürünü sepetine koyar ancak daha sonra satın almayıp sepetten çıkarırsa, ürünü daha uygun fiyatlı hale getirmek için onlara bir promosyon kodu veya ücretsiz kargo teklifi gönderebilirsiniz.

Yeniden Pazarlama Uygun Maliyetlidir.

Geleneksel ücretli reklamlarla karşılaştırıldığında, yeniden hedefleme kampanyalarına sahip Google yeniden pazarlama reklamları, aynı hedef kitleye ulaşmak için çok daha düşük maliyetlidir ve çevrimiçi reklam verenler için gayet uygun maliyetli olabilir.

Google Görüntülü Reklam Ağı, yeniden pazarlama kampanyaları için popüler bir platformdur. Buraya bir reklam yerleştirdiğinizde, 2018 analizi, 1.000 izleyiciye ulaşmak için yaklaşık 2,28 ABD doları ödediğinizi gösteriyor. Google’ın arama sonucu sayfalarında tıklama başına ödeme reklamları satın aldığınızda, aynı sayıda kişiye ulaşmanın maliyeti 35,09 ABD dolarıdır.

Yeniden pazarlamacılar için bu, 1000 görüntüleme başına 32 dolardan fazla tasarruf sağlar.

Sonuçları Yönlendirir.

Bir anket, tüketicilerin yaklaşık %75’inin yeniden hedef alındıklarını fark ettiğini buldu.

Ama daha da önemlisi, insanlar onlara cevap veriyor. Kişiselleştirilmiş bir yeniden hedefleme şirketine göre, bir Google arama ağı reklamı için ortalama tıklama oranı %0,07 iken, yeniden hedeflenen reklamlar için ortalama oran %0,7’dir. Sadece bu da değil, tıklayan kullanıcıların dönüşüm gerçekleştirme ve müşteri olma olasılığı %70 daha fazladır..

Google Yeniden Pazarlamaya Nasıl Başlarsınız?

Bir Google yeniden pazarlama kampanyasına başlamak için bir Google Ads hesabınızın olması gerekir. Google AdWords‘ü de kullanabilirsiniz, ancak adımlar biraz farklıdır. (Google AdWords yeniden pazarlama, artık arama motorunun yeni pazarlama aracı olan Google Ads’de gerçekleştirilen yeniden pazarlamanın yalnızca eski sürümüdür.)

Google, sitenizin tüm sayfalarına yerleştirmeniz için size bir etiket atar. Orada olduğunda, ziyaretçileriniz hakkında veri toplamaya başlayacaktır.

Google yeniden pazarlama etiketinizi, posta listesine kaydolma veya belirli bir ürünü arama gibi hedef kitlelere (yeniden pazarlama kitleleri olarak da bilinir) yönelik belirli bir kullanıcı işlemi hakkında veri toplamak üzere yönlendirebilirsiniz. Ardından, belirli yeniden pazarlama kampanyaları için listeler oluşturmak için bu bilgileri kullanabilirsiniz.

Yeniden pazarlama hedeflerinizi pazarlama stratejinizle uyumlu olacak şekilde belirlemeniz önemlidir. Örneğin, sepetinde ürünlerle gelen herkese ücretsiz kargo teklifleri göndermek istiyorsanız, o segment için bir hedef kitle oluşturabilirsiniz. Ardından, teklifinizi vurgulamak için bir reklam tasarlayabilirsiniz ve Google bunu belirtilen hedef kitleye gösterecektir.

Google Üzerinden Yeniden Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

Yeniden pazarlama yapan tek şirket Google değil. En yakın rakibi, yeniden hedefleme sistemini Google’ınkine benzer şekilde Facebook reklamları aracılığıyla çalıştıran Facebook’tur. Web sitenizdeki etiket, kullanıcı bilgilerini Facebook’a gönderir ve ziyaretçiler reklamlarınızı haber akışlarında görür. Google’da yeniden pazarlamayı kullanmanın avantajları şunlardır:

Erişimi Daha Geniştir.

Facebook, sosyal sermayeye bağlı işletmeler için iyi çalışabilir, ancak yeniden pazarlama aracı olarak kullanımları sınırlıdır. Kullanıcılarınız platformda değilse, reklamlarınız hedef kitlelerine ulaşmayacaktır.

Google Görüntülü Reklam Ağı, tüm dünyada 2 milyondan fazla web sitesini içerir ve internet kullanıcılarının %90’ına ulaşır. Buna karşılık, tüm internet kullanıcılarının %27’den azı Facebook’ta.

Daha Özelleştirilebilir.

Google Görüntülü Reklam Ağı ile yeniden pazarlama kampanyanızı daha fazla özelleştirebilirsiniz. Örneğin, alışveriş sepetini terk eden müşteriniz bebek kıyafetleriyle ilgileniyorsa, reklamlarınızı çocuk giyim web sitelerine yerleştirebilir veya küçük çocukları olan ebeveynlerden oluşan bir kitle segmenti oluşturabilirsiniz.

Ağ, demografik verilere ek olarak, reklamlarınızı aşağıdakilere dayalı olarak özelleştirmenize de olanak tanır:

  • Farklı cihazlar
  • Mobil uygulamalar
  • Tüm ülkeler veya belirli coğrafi alanlar
  • Google aramalarında kullanılan yer adları
  • Diller

Bunlar, reklamlarınızı birden çok düzeyde hedeflemenize olanak tanır. Örneğin, bebek giyim alışverişi yapan kişi, gerçek mekanda faaliyet gösteren bir mağazanızın bulunduğu bir mahalleden geçiyorsa, hava durumunu kontrol etmek için bir uygulama açtığında Google’ın reklamınızı görüntülemesini sağlayabilirsiniz.

Google Analytics İle Reklam Performansını İzleyebilir Ve Özelleştirmeyi Hassaslaştırabilirsiniz.

Google Analytics’iniz varsa, Google Ads kampanyanıza izleme kodları ekleyebilir ve yeniden pazarlama çalışmalarınızın nasıl gittiğini görebilirsiniz. Bazıları özellikle iyi performans gösteriyorsa, bu kanallara daha fazla yatırım yapabilir ve diğerlerinden tasarruf edebilirsiniz.

Analytics ayrıca, yeniden pazarlama kampanyalarınızı daha da özelleştirmenize yardımcı olabilir. Reklamlarınıza yanıt veren kişilerin ortak noktalarının neler olduğunu öğrenmek için demografi ve ilgi alanı raporlarını etkinleştirmek için hesabınıza gidebilirsiniz. Reklam hedefleme fırsatlarınızı ikiye katlayan bu özelliği web sitenizde de kullanabilirsiniz.

Örnek olarak, sitenizde Analytics’i etkinleştirdiğinizi ve bir satın alma işlemi yapmadan ayrılan kişilerin çoğunun 30 yaşın altında olduğunu bulduğunuzu varsayalım. Bu demografiyi hedefleyen sitelerde teklifler yayınlamaya karar verdiniz ve Analytics size belirli sitelerin daha iyi yanıt oranları aldığını söylüyor. Bu yaş grubunu bir sonraki hedeflediğinizde, bu sitelere odaklanabilir ve yatırım getirinizi artırabilirsiniz.

URL’nize bir UTM veya Urchin İzleme Modülü de ekleyebilirsiniz. UTM, o kampanyadaki belirli bir kampanyayı ve hatta belirli içeriği izlemenize olanak tanıyan bir koddur.

Örneğin, bir ürün sayfasını ziyaret eden kişilere yeniden pazarlama yapıyorsanız, bu kullanıcıların kaçının o kampanyaya yanıt verdiğini görmek için bir UTM kodu ayarlarsınız. Ayrıca ücretsiz gönderimin mi yoksa indirimin mi daha etkili olduğunu takip etmek isteyebilirsiniz. Her iki teklif türüne de içerik UTM’leri eklemek, ücretsiz gönderimin daha fazla dönüşüm alıp almadığını görmenizi sağlar.

Reklam Tasarımınızı Özelleştirebilirsiniz.

Google, reklamlarınızın grafiklerini ve içeriğini seçmenize olanak tanır, bu da marka sesinizin ve imajınızın bütünlüğünü korumanıza olanak tanır. Bu esneklik, hem tek tek reklamlarda hem de tüm kampanyalarda pazarlama kampanyalarınızın nasıl göründüğü üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar.

Reklam Oluşturma Aracı Kullanıcı Dostudur.

Google’ın Görüntülü Reklam Oluşturucusu şunları yapmanızı sağlar:

  • Reklamlarınızın düzenini, renk düzenini ve içeriğini seçebilirsiniz.
  • Kendi resimlerinizi kullanabilir veya ücretsiz stok görselleri seçebilirsiniz.
  • Birkaç dakika içinde reklam oluşturabilir ve güncelleyebilirsiniz.

Profesyonel bir tasarımcı olmasanız veya bir tasarımcı kiralamak için bütçeniz yoksa bile, tüm yeniden pazarlama kampanyalarınız için özel reklamlar oluşturabilirsiniz. Tek bir kullanıcıya birden çok mesaj gönderiyorsanız ve aynı reklamın birden çok sürümünü görmelerini istemiyorsanız bu özellikle önemlidir.

Uygun Fiyatlı.

Google, diğer yeniden pazarlama kanallarından daha uygun maliyetli olma eğilimindedir. Kampanyanızın yaptığı her bir satış için toplamda daha az harcama yaparsınız.

Google Görüntülü Reklam Ağı’ndaki medyan tıklama başına maliyet, 2018’in son çeyreğinde 0,56 ABD dolarıydı. Bu, bir izleyici ücretli bir yeniden pazarlama reklamını tıkladığında yolun ortasındaki fiyattır. Buna karşılık, standart Google Ads için tıklama başına maliyet 2018’in sonunda 1,33 ABD dolarıydı. Bu, üçüncü çeyreğe göre 0,70 ABD doları düşüş, ancak yine de yeniden pazarlama reklamından 0,77 ABD doları daha pahalı.

Medyan yerine ortalamayı düşünürsek benzer sonuçlar görürüz. Bir arama motoru sonuç sayfasındaki tıklama başına ödeme reklamının ortalama maliyeti 2 ila 3 ABD doları arasındaysa, yeniden pazarlama reklamının maliyeti 0,25 ila 0,60 ABD doları arasındadır. Fiyatlar sektörler arasında farklılık gösterebilir ve daha rekabetçi nişler daha pahalıdır.

Marka Tanıma Ücretsizdir.

Marka hatırlama ve tanınma, yeniden pazarlamanın gizli faydalarıdır. Potansiyel müşteriler reklamınızı gördüğünde, onlara satın almak istedikleri ürün veya hizmetleri hatırlatır. Bu izleyicilere, ihtiyaçlarını veya isteklerini hatırlattığınızda markanızı düşünme olasılıkları daha yüksek olacaktır.

Ve yalnızca bir kullanıcı tıkladığında ödeme yaptığınız için bu reklamın size hiçbir maliyeti yoktur.

Web Sitenizin Ziyaretçilerini Müşterilere Dönüştürün.

Artık yeniden pazarlamanın temellerini bildiğinize göre, sitenizi ziyaret eden ancak herhangi bir şey satın almadan ayrılan kişileri takip etmeye başlayabilirsiniz.

Yeniden pazarlama, geleneksel tıklama başına ödeme reklamlarından daha düşük bir maliyetle daha iyi dönüşüm oranları sunmakla kalmaz, aynı zamanda Google Analytics, etkili pazarlama kampanyaları geliştirmek için verilerinizden yararlanmanıza yardımcı olabilir.

Google Görüntülü Reklam Ağı, yeniden pazarlama reklamlarınızı birden çok ülkede milyonlarca sitede gösterdiğinde, marka bilinirliği oluşturabilir, müşterileri geri getirebilir ve daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu