GenelWordPress

Wordpress Nedir? Yeni Başlayanlar İçin Kılavuz 2024

WordPress, web sitelerini kolayca oluşturmanıza ve yönetmenize olanak tanıyan popüler bir içerik yönetim sistemidir (CMS). İster bir blog yazarı, ister serbest çalışan veya işletme sahibi olun, WordPress minimum öğrenme eğrisi, onu özelleştirmenin birçok yolu ve istediğiniz herhangi bir web sitesini oluşturma olanağı sunar.

wordpress-nedir?

Bu yazıda, bir alan adı satın alma ve barındırma, sitenizi tasarlama ve başlatma dahil olmak üzere bir WordPress web sitesinin nasıl oluşturulacağını göstereceğiz. O halde hadi başlayalım.

WordPress Nedir?

WordPress Nedir

Başlangıçta 1990’larda bir blog platformu olarak oluşturulan WordPress, üyelik siteleri, forumlar, öğrenme yönetim sistemleri (LMS), e-ticaret siteleri ve daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli türde web siteleri oluşturmak için kullanılabilecek çok yönlü bir CMS’ye dönüştü. Kullanıcı dostu arayüzü, kapsamlı tema ve eklenti seçenekleri ve çok yönlülüğü ile WordPress, kullanıcılara web sitelerini hayata geçirmek için ihtiyaç duydukları kontrolü sağlar. İster yeni başlayan ister teknoloji meraklısı bir web geliştiricisi olun, WordPress çevrimiçi varlığınızı oluşturmak ve sürdürmek için kullanıcı dostu ve ölçeklenebilir bir çözüm sunar.

Neden WordPress’i Seçmelisiniz?

Çok yönlülüğü, özelleştirme seçenekleri ve kullanıcı dostu arayüzünün yanı sıra WordPress’in geniş bir takipçi kitlesi var. İnternetin %44’ünden fazlası üzerinde kurulu olduğundan, neredeyse her gün ipuçları ve püf noktaları sunan yüzlerce saygın geliştirici vardır. Üstelik WordPress’in kullanımı ücretsizdir. Bununla birlikte, barındırma, eklentiler ve alan adı gibi gizli maliyetler vardır. Ek olarak, yeni WordPress kullanıcıları WordPress’i öğrenmek için ihtiyaç duydukları desteğe sahip olacaklar.

Başlamak için İhtiyacınız Olanlar

Yeni bir WordPress web sitesi oluştururken, sürecin ilerlemesi için bir alan adı, web barındırma ve sitenin yapısının belirlenmesi de dahil olmak üzere birkaç şeye ihtiyacınız olacak. Başarılı olmak için gereken adımlara daha derinlemesine bakalım.

Alan Adı Satın Alınwordpress web sitesi nasıl yapılır

Web sitenizin nerede yayınlanacağını veya içeriğini düşünmeden önce mükemmel alan adına karar vermelisiniz, bunun markanıza sadık kalmasını istiyorsunuz, bu nedenle işletmeniz için en iyi alan adlarını araştırdığınızdan emin olun.

Ayrıca, .com veya başka bir şey olsun, hangi üst düzey alan adı (TLD) uzantısını kullanmak istediğinizi de düşünün. Çoğu insan için .com, tanınabilirliği ve güvenilirliği nedeniyle en anlamlı olanıdır. TLD’ler, SEO da dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden dolayı seçim sürecinin önemli bir parçasıdır.

Alan adınıza karar verdikten sonra satın almanız gerekecektir. Bunu bir barındırma sağlayıcısı aracılığıyla veya Namecheap gibi iyi bir alan adı kayıt şirketi kullanarak yapabilirsiniz. Süreç zor değildir ve çok önemli bir ilk adımdır. Ancak genellikle alan adınızı bir barındırma sağlayıcısından satın almaktan kaçınmanız önerilir çünkü web sitenizin ana bilgisayarını değiştirmeniz işleri karmaşık hale getirebilir. Bu nedenle, alan adınız üzerinde daha fazla kontrole sahip olmak için ikisini ayrı tutmanızı öneririz.

Hosting Satın Alın

Bir diğer önemli adım ise web siteniz için bir WordPress barındırma planı satın almaktır. Nihai bir karar vermeden önce kendinizi bilgiyle donatmak isteyeceksiniz. Öncelikle, kendi durumunuza en uygun olanı belirlemek için mevcut farklı barındırma türleri hakkında bilgi edinin.

Daha sonra hangi ana bilgisayarın ihtiyaçlarınıza en uygun olduğuna karar verin. Bütçenize uygun ve en fazla özelliğe sahip olanı seçmek isteyeceksiniz. İyi barındırma sağlayıcıları en az %99 kesintisiz çalışma garantisi verecek, güvenlik yamaları ve güncellemeleriyle ilgilenecek ve SSL, e-postalar, yedeklemeler, hazırlama siteleri ve iyi güvenlik gibi ücretsiz hizmetler sağlayacaktır.

wordpress web sitesi nasıl yapılır

Tüm bu özellikleri içeren çok sağlam bir seçenek SiteGround‘dur. Barındırma planları WordPress için optimize edilmiştir ve harika destek ve uygun fiyatlar gibi avantajlar içerir. Yeni gelenler için SiteGround’un Başlangıç ​​planı mükemmel bir başlangıç ​​noktasıdır. 10 GB depolama alanı, SSL, CDN, iş e-postası, taşıma, hazırlama ve daha fazlası gibi ücretsiz olanaklarla, ayda 15 doların altında bir ücretle başlamak için ihtiyacınız olan her şeye sahip olacaksınız. Ek bir avantaj olarak, kendi testlerimize dayanarak alabileceğiniz en hızlı WordPress barındırma hizmetidir.

WordPress Yapınızı Planlama

WordPress web sitesi yapısını planlama

Web sitenizi oluşturmaya başlamadan önce sitenizin yapısını planlamanız önemlidir. Hakkında sayfası, hizmetler veya ürün sayfaları, blog, iletişim bilgileri ve diğer ilgili sayfalar gibi eklemek istediğiniz sayfaları göz önünde bulundurun. Sayfaların haritasını önceden çıkararak ziyaretçilerinize iyi organize edilmiş ve gezinmesi kolay bir web sitesi sunacaksınız.

Ek olarak, metin, görseller, videolar veya sosyal medya yayınları gibi diğer öğeler de dahil olmak üzere her sayfa için ihtiyacınız olan içeriği göz önünde bulundurun. İçeriğinizin ana hatlarını çizerek iyi bir SEO kopyası yazabilir, videolar, görseller ve diğer öğeler oluşturabilirsiniz. Bunu doğru şekilde yapmak için zaman ayırmanız, size arama motoru sıralama sayfalarındaki (SERP’ler) konumunuzu yükseltme konusunda mükemmel bir şans verir ve ziyaretçileriniz için kusursuz bir kullanıcı deneyimi sağlar.

WordPress Web Sitesi Nasıl Yapılır

Bir WordPress web sitesi oluşturmaya hazırlanırken birçok adım vardır. Platformun kurulumundan canlıya alınmasına kadar her adımda size yol göstermek ve size büyük bir başarı şansı sunmak için buradayız.

1. Adım: WordPress’i Yükleyin

Başyapıtınızı yaratmanın ilk adımı WordPress’i kurmaktır. Bu, birkaç yolla gerçekleştirilebilir. Bir VPS veya özel barındırma sağlayıcısı seçtiyseniz WordPress’i muhtemelen kendi başınıza yüklemeniz gerekecektir. Yönetilen bir barındırma şirketi seçtiyseniz WordPress’i yükleme adımları oldukça farklıdır. Örneğin, SiteGround’u kullanarak WordPress’i yalnızca birkaç tıklamayla yükleyebilirsiniz. Bu eğitimde kullanmayı planladığımız yöntem budur.

SiteGround, WordPress’i kurmanın basit bir yolunu sunar. Hesabınızı oluşturduktan sonra hesap kontrol panelinize yönlendirileceksiniz. Yüklemek için Yeni Web Sitesi Başlat düğmesini tıklayın.

yeni bir WordPress web sitesi başlatın

Ardından, WordPress’i yeni, mevcut veya geçici bir alana mı kuracağınızı seçin. Yeni sitemizi geçici bir alan adı üzerinde oluşturacağız, böylece yayına sunmadan önce tasarlayıp mükemmelleştirebileceğiz.

geçici alan adını seç

Ekran yenilendiğinde web siteniz için size geçici bir alan adı atandığını fark edeceksiniz. Devam butonuna tıklayarak ilerleyin.

geçici alan adı

Ardından, Yeni Web Sitesi Başlat‘ı tıklayın.

yeni web sitesi başlat

Daha sonra uygulama olarak WordPress’i seçin.

WordPress'i seçin

Kurulum ayrıntıları için e-posta adresinizi girin, bir şifre oluşturun (veya güçlü bir şifre oluşturun), ardından devam et‘i tıklayın. Giriş bilgilerinizi kaydettiğinizden emin olun, çünkü WordPress yönetici kontrol panelinize bu şekilde giriş yapacaksınız.

bir web sitesi nasıl barındırılır

WordPress’i yüklemek için bitir düğmesine tıklayın.

kurulumu bitir

Ekranınız yenilendiğinde üç seçeneğiniz olacak: sitenizi bir tarayıcıda görüntüleyin, WordPress yönetici paneline giriş yapın veya SiteGround’un site araçları kontrol paneline gidin. Yönetici panelini görüntülemek için oturum aç yönetici düğmesine tıklayın.

wordpress web sitesi nasıl yapılır

Adım 2: WordPress Temanızı Seçin

Bir WordPress teması, web sitenizin ziyaretçilere nasıl göründüğünü değiştirmenize olanak tanır. Renkleri, düzeni, yazı tiplerini ve diğer tasarım öğelerini markanıza veya stilinize uyacak şekilde özelleştirebilirsiniz. Ücretsiz ve premium temalar dahil olmak üzere iki tür tema mevcuttur. Ücretsiz temalara WordPress dizini aracılığıyla ulaşılabilir. Premium temalar, Divi’nin yapımcıları gibi üçüncü taraf geliştiriciler tarafından sunulur ve genellikle kodsuz sayfa oluşturucular , tam site düzenleme yetenekleri ve önceden hazırlanmış düzenler gibi mükemmel özellikler sağlar.

Mevcut ücretsiz temaları görüntülemek için Görünüm > Temalar seçeneğine gidin.

WordPress teması ekle

Yeni bir tema eklemek için Yeni Tema Ekle düğmesini tıklayın.

yeni tema ekle

Buradan temaları arayabilir (1), SiteGround’un önerilerinden birini kullanabilir (2), WordPress dizinine göz atabilir (3) veya premium bir tema yükleyebilirsiniz (4).

tema yükleme seçenekleri

Ücretsiz bir temayla başlamayı tercih ediyorsanız WordPress dizinine göz atın seçeneğine tıklayın, mevcut seçenekleri inceleyin ve ardından seçim yaptıktan sonra yükle düğmesine tıklayın.

ücretsiz tema yükle

Bu eğitim için favori premium temamız Divi’yi kullanacağız. Bir tema yüklemek için tema yükleme sekmesine tıklayın, ardından sıkıştırılmış WordPress tema dosyanızı yüklemek için dosya seç seçeneğine tıklayın.

WordPress temasını yükle

Son olarak WordPress temanızı yüklemek için Şimdi Kur’a tıklayın.

WordPress temasını yükleyin

Temanızın sitenizde yayınlanmasını sağlamak için etkinleştir düğmesine tıklayın.

Temayı etkinleştir

Adım 3: Sayfalarınızı Ekleyin

Artık temanız yüklenip etkinleştirildiğine göre sayfalarımızı oluşturacağız. Sitemiz için bir ana sayfa, hakkında, hizmetler, blog ve iletişim sayfası oluşturacağız. Bu, çoğu başlangıç ​​sitesi için temel bir kurulumdur. Herhangi bir içerik eklemeyeceğiz; Bir sonraki adımda navigasyonumuzu oluşturmak için sayfa yapısını ayarlayacağız.

İlk sayfanızı oluşturmak basittir. WordPress kontrol panelinde Sayfalar > Yeni Ekle’ye gidin.

yeni WordPress sayfası ekle

Her yeni WordPress kurulumu standart olarak iki sayfayla birlikte gelir: gizlilik politikası ve örnek sayfalar. Bunları bir kenara bırakıp sitemize yeni bir ana sayfa ekleyeceğiz. Yeni bir sayfa eklemek için sayfanın sol üst kısmındaki Yeni Ekle düğmesini tıklayın.

wordpress web sitesi nasıl yapılır

Daha sonra sayfanıza bir başlık verin (1) ve sayfayı oluşturmak için Yayınla’ya (2) tıklayın.

WordPress sayfasını yayınlayın

WordPress’teki sayfalar bölümüne dönmek için sayfanın sol üst köşesindeki WordPress logosuna tıklayın.

WordPress sayfaları

Daha fazla sayfa eklemek için tüm sayfalarınız oluşturulana kadar yukarıdaki işlemi tekrarlayın.

Adım 4: Navigasyonunuzu Ayarlayın

Bir sonraki adım sitemiz için navigasyonu ayarlamaktır. WordPress ayarlarında ana sayfamızı ayarlayarak başlayalım. Ayarlar > Okuma’ya gidin (1), statik sayfa radyosuna tıklayın ve ana sayfanızı seçin (2), arama motorlarının sitenizi dizine eklemesini engellemek için onay kutusunu işaretleyin (3) ve değişiklikleri kaydedin (4).

WordPress ana sayfasını ayarlama

Not: Web sitenizi oluştururken indekslemeyi engellemek iyi bir fikirdir. Siteniz prime time’a hazır olmadan istenmeyen trafiğin sizi keşfetmesini engeller.

Şimdi site için ana navigasyonumuzu ayarlayacağız. Görünüm > Menüler (1) seçeneğine gidin. Menünüze bir ad verin (2), Birincil Menü onay kutusunu işaretleyin (3), ardından Menü Oluştur‘a (4) tıklayın.

WordPress menüsü oluştur

Daha sonra Tümünü Görüntüle sekmesine (1) tıklayın ve yeni oluşturduğumuz sayfaları seçin (2), ardından Menüye Ekle’ye (3) tıklayın.

menüye sayfa ekleme

Sayfalarınız eklendikten sonra, sıralarını değiştirmek için tıklayıp sürükleyebilirsiniz (1). Yerleşimlerinden memnun kaldığınızda kaydet menüsü düğmesine (2) tıklayın.

WordPress menüsünü kaydet

Adım 5: İlk Sayfanızı Oluşturun

Ana sayfanızı oluşturmak, WordPress web sitesi yapmayı öğrenirken bir sonraki ve muhtemelen en önemli adımdır. Ana sayfa işletmenizin kimliğine açılan bir pencere görevi görür. Destekleyici içerikle birlikte işletmenizin neyle ilgili olduğunu yansıtmalıdır. Genel bir kural olarak, ana sayfanız yeni bir ziyaretçinin görmesi gereken tüm bilgileri içermelidir; örneğin:

 • Senin logon
 • Navigasyon
 • Bir başlık
 • Alt başlık
 • Görüntüler
 • Harekete geçirici mesajlar (CTA)
 • Metin içeriği (en az 300 kelime)
 • Altbilgi
 • Sosyal kanıt (isteğe bağlı)
 • Video içeriği (isteğe bağlı)
 • Göz alıcı bir tasarım (olmazsa olmaz)

Sayfanızı oluştururken içerik eklemenin birkaç yolu vardır. WordPress’in varsayılan düzenleyicisi Gutenberg’i veya Divi Builder gibi bir sayfa oluşturucuyu kullanabilirsiniz. Temamız olarak Divi’yi seçtiğimiz için, tasarımınızı gerçek zamanlı olarak görüntülemenizi sağlayan, kodsuz bir ön uç oluşturucu olan Divi’nin Visual Builder’ını kullanarak ana sayfamıza öğeler ekleyebiliriz. Divi, 2300’den fazla ayrı sayfa içeren 320’den fazla tam düzen paketi sunarak WordPress web sitenizi oluşturmayı çok kolaylaştırır.

Divi Kullanarak WordPress Sayfası Oluşturma

Kolaylığını göstermek için Divi’yi kullanarak bir düzeni ana sayfanıza aktarma konusunda size yol göstereceğiz. WordPress kontrol panelindeki Sayfalara geri dönün. Daha sonra sitenizin sayfaları içindeki ana sayfaya tıklayın.

WordPress ana sayfasını düzenle

Ardından Divi Builder ile Düzenle’yi tıklayın.

Divi Builder ile Düzenle

Ekran yenilendiğinde Görsel Oluşturucu’da gezinebilir veya sayfanızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. İnşa etmeye başla seçeneğini seçin.

Divi ile oluşturmaya başlayın

Daha sonra, önceden hazırlanmış bir düzen seç öğesini seçin.

düzenlere göz at

Pazarlama düzeni paketini (veya burada seçtiğiniz başka bir paketi) seçin.

Divi pazarlama düzeni

Ardından ev düzenini seçin.

Divi pazarlama düzeni

 

Son olarak, tasarımı ana sayfanıza eklemek için bu düzeni kullan seçeneğini seçin.

wordpress web sitesi nasıl yapılır

Oradan, ayarları ortaya çıkarmak için herhangi bir modülün üzerine gelebilirsiniz. Herhangi bir modülü düzenlemek için dişli simgesini tıklayın.

Divi modüllerini düzenleme

Tüm metin modüllerini düzenleyip stok görselleri ve videoları değiştirdikten sonra sağ alttaki yeşil kaydet butonuna tıklayarak sayfanızı kaydedebilirsiniz.

Divi sayfasını kaydet

Gutenberg’i Kullanarak WordPress Sayfası Oluşturma

WordPress’in yerel Gutenberg düzenleyicisini kullanmak oldukça basittir. İçerik eklemek için satırlar, metinler, resimler, videolar, sosyal simgeler ve daha fazlası gibi çeşitli bloklar arasından seçim yaparak sayfalarınızı oluşturabilirsiniz. Sayfanıza bir blok eklemek için + simgesine tıklayarak başlayın.

Gutenberg ile içerik ekleme

Tekil bloklara ek olarak, web sitenizin tamamında kullanılmak üzere yeniden kullanılabilir bloklar veya blok kalıpları oluşturabilirsiniz.

Tüm içeriği sayfanıza ekledikten sonra güncelle düğmesini tıklayarak yayınlayabilirsiniz.

WordPress sayfasını güncelle

Sayfa Kontrol Listesi: Yayınlamadan Önce Yapılması Gerekenler

Sayfanızı yayınlamadan önce dikkate almanız gereken birkaç önemli nokta vardır:

 • Sayfanızın yanıt verebilirliğini kontrol edin: Sayfanızdaki tüm içeriğin tüm ekran boyutları için optimize edildiğinden emin olun.
 • Yer tutucu içeriğini arayın: Tüm yer tutucu metin ve görselleri değiştirdiğinizden emin olun.
 • Alt etiketleri kullanın: Sayfanızdaki her görsel bir alt etiketi içermelidir.
 • Yazım hatalarını kontrol edin: İçeriğinizin doğru yazıldığından ve iyi aktığından emin olmak için entegre bir tarayıcı yazım denetimi veya Grammarly gibi bir hizmet kullanın.
 • SEO’yu yapılandırın: SEO’nun en iyi uygulamalarının kullanıldığından emin olun . Bir anahtar kelimenin atandığından emin olun ve meta kutusunu doldurun (başlık, URL, meta açıklama)

Adım 6: Üst Bilgilerinizi ve Alt Bilgilerinizi Değiştirin (Gerekiyorsa)

Tam site düzenleme teması kullanıyorsanız siteniz için üstbilgileri ve altbilgileri özelleştirebilirsiniz. Örneğin, Divi’nin Tema Oluşturucusunu kullanarak istediğiniz sayıda özel şablon oluşturabilirsiniz . Alternatif olarak GeneratePress gibi bir blok teması, sitenizin kalıcı bölümlerini tam site düzenleme yoluyla düzenlemenize olanak tanır.

Divi’de yeni bir üst bilgi veya alt bilgi oluşturmak için Divi > Tema Oluşturucu‘ya gidin.

Divi Tema oluşturucu

Daha sonra Genel Başlık Ekle‘yi tıklayın.

genel başlık ekle

Son olarak, Görsel Oluşturucuyu başlatmak için Genel Başlık Oluştur‘u seçin.

Genel başlık oluştur

Web siteniz için kolayca üst bilgi (veya alt bilgi) oluşturmak için önceden hazırlanmış bir üst bilgi ve alt bilgi paketi kullanabilir veya Divi’nin 200 modülünden birini kullanabilirsiniz.

Adım 7: Eklentileri Yükleyin

Artık içeriğiniz hazır olduğuna göre hangi eklentileri kullanacağınıza karar vermelisiniz. Genel olarak konuşursak, SEO, güvenlik ve önbellekleme gibi çeşitli konularda yardımcı olması için sitenize eklemeniz gereken birkaç temel WordPress eklentisi vardır . Sosyal medya, bağlı kuruluş pazarlaması veya canlı sohbet gibi diğer isteğe bağlı eklentiler de dikkate alınmaya değerdir. WordPress çok popüler olduğu için binlerce eklenti seçeneği var . Bu, yeni başlayanlar için çok zor olabilir, bu yüzden burada WordPress web siteniz için ihtiyaç duyacağınız bazı temel eklentilerin bir dökümünü bulacaksınız.

 • SEO: RankMath gibi iyi bir SEO eklentisi seçin, böylece SEO’nuzu hem sayfa içinde hem de sayfa dışında kolayca yapılandırarak arama sayfalarında üst sıralarda yer alma konusunda kendinize bir mücadele şansı verebilirsiniz.
 • Güvenlik: Sitenizi hain aktörlerden ve kötü amaçlı yazılımlardan korumak en önemli önceliklerinizden biri olmalıdır. İçiniz rahat olsun diye sitenize bir güvenlik eklentisi ekleyin.
 • Optimizasyon: Sitenizi hızlı tutmak, sitenize bir hız optimizasyon eklentisi eklemeyi içerir. Ayrıca şişkinliği sitenizin veri tabanından uzak tutmak için bir veri tabanı optimizasyon eklentisi de düşünmelisiniz. Veri tabanınızı temizlemek sitenizin uzun süre sorunsuz çalışmasını sağlar.
 • Önbelleğe Alma: Paylaşılan, VPS veya özel bir barındırma sağlayıcısı kullanıyorsanız, kendi önbelleğe alma çözümünüzü yüklemeniz gerekebilir. Bu önbellek eklentileri , en iyinin en iyisi olarak kabul edilir; sitenizin dosyalarının hızlı bir şekilde sunulmasını sağlar, hemen çıkma oranınızı düşük ve müşteri katılımını yüksek tutar.

Dikkate Alınması Gereken İsteğe Bağlı Eklentiler

Sahip olunması gereken eklentilere ek olarak, sosyal medya, reklam, canlı sohbet ve daha fazlası gibi ekstra işlevler eklemek için çok sayıda eklenti mevcuttur. İşte kullanmayı düşünebileceğiniz birkaç ek eklenti. Oluşturmayı planladığınız web sitesinin türüne bağlı olarak bunlardan bazılarının revize edilmesi gerekebilir. Bununla birlikte, gelecekte bir tane eklemeniz gerekebileceği ihtimaline karşı orada ne olduğunu bilmek güzel.

 • Sohbet: Web sitenize bir sohbet eklentisi eklemek , müşterilerinizle bağlantıda kalmanın mükemmel bir yoludur. Ayrıca, e-posta göndermekten çok daha kişiseldir.
 • Bağlı kuruluş pazarlaması: Web sitenizi para kazanma makinesine dönüştürme arzunuz varsa, bağlı kuruluş pazarlama eklentisi eklemek tam olarak ihtiyacınız olan şey olabilir.
 • Reklam: Nakit para kazanmanın bir başka yolu da bir reklam eklentisi eklemektir. Çevrimiçi satışlarınızı artırmak için banner reklamlar oluşturabilir, reklamları Google’dan içe aktarabilir ve ilerlemelerini takip edebilirsiniz.
 • Sosyal medya: Sosyal kanıt, her web sitesi sahibinin dikkate alması gereken önemli bir pazarlama stratejisidir. Ziyaretçilerinize sosyal platformlarınıza kısa bir bakış sunarak SEO’yu güçlendirebilir, etkileşimi artırabilir ve hedef kitlenizde güven oluşturabilirsiniz. İyi bir sosyal medya eklentisi size tüm bunları sağlayabilir.

Adım 8: Canlı Yayına Geçin!

WordPress web sitenizi oluşturmanın son ve en heyecan verici adımı onu hayata geçirmektir. Bu noktada navigasyonunuzu yaptınız, SEO’nuzu yapılandırdınız ve içerik eklediniz. Bu son adım, birkaç yarım kalan işi daha halletmeyi içerir. Bunu aklımızda tutarak, hiçbir şeyi kaçırmadığınızdan emin olmak için takip edebileceğiniz kullanışlı bir kontrol listesi oluşturduk.

 1. İçerik incelemesi yapın: Tüm içeriğin doğru olduğundan, yazım hatası içermediğinden emin olun ve tüm bağlantıları kontrol edin.
 2. Optimize Et: Tüm görsellerin 200 KB’ın altında olduğundan emin olun ve sitenizin hızlı yüklenmesini sağlamak için önbelleğe almayı ve değiştirmeyi etkinleştirin. Sitenizin ne kadar iyi performans gösterdiğini görmek için bir GTMetrix raporu çalıştırın.
 3. SEO ve Analytics: Google analitiğini kurun , sitenize entegre edin ve bir anahtar kelimenin, başlığın, URL’nin ve meta açıklamasının doğru şekilde yapılandırıldığından emin olmak için tüm gönderileri ve sayfaları kontrol edin. Bir SEO eklentisi kullanarak bir HTML site haritası oluşturun.
 4. Güvenlik: Tüm eklentileri, temaları ve WordPress çekirdeğini güncelleyin.
 5. Tüm formları kontrol edin: E-posta teslim edilebilirliğini sağlamak için tüm formları test edin. Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız bir SMTP eklentisi yükleyin ve yapılandırın.
 6. Alan adınızı bağlayın: Alan adınızı yeni web sitenize yönlendirin ve ardından bir SSL yükleyin.
 7. Arama motoru görünürlüğü: Ayarlar > Okuma bölümüne geri dönün ve arama motorlarının bu siteyi dizine eklemesini engelle onay kutusunun işaretini kaldırın.
 8. Sitenizi yedekleyin: Sitenizi yayına almadan önce, sunucunuzla veya Updraft gibi bir eklentiyle web sitenizin yedeğini alın . Bir felaket yaşanırsa, sitenizin başvurabileceğiniz en son sürümüne sahip olduğunuzdan emin olmak istersiniz.

WordPress Web Sitesi Nasıl Yapılacağına İlişkin Son Düşünceler

Bir WordPress web sitesi oluşturmak korkutucu olmak zorunda değildir. Yukarıda özetlenen adımları izleyerek vizyonunuzu hayata geçireceksiniz. Dikkatli planlama, düşünceli içerik oluşturma, doğru sunucuyla ortaklık kurma ve gerekli eklentileri birleştirmeyle WordPress web siteniz arama motorları için optimize edilecek, tehditlere karşı güvenli ve ziyaretçileriniz için ilgi çekici hale gelecektir.

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Bitirmeden önce, WordPress web sitesi oluşturmayla ilgili en sık sorulan soruların bazılarını yanıtlayalım. Aşağıya bir soru bırakın, biz cevaplayalım!

WordPress web sitesini nasıl yaparım?

Bir WordPress web sitesi oluşturmak için bir alan adı , barındırma sağlayıcısı ve bir WordPress teması seçin. WordPress’i barındırma hesabınıza yükleyin, temanızı özelleştirin, içerik ekleyin ve daha fazla işlevsellik için eklentiler yükleyin. Optimum performans için sitenizi düzenli olarak güncelleyin ve bakımını yapın.

Ücretsiz bir WordPress web sitesi oluşturabilir miyim?

Teknik olarak evet, ücretsiz olarak bir WordPress.org web sitesi oluşturabilirsiniz, ancak bunun için bir alan adı ve barındırma gerekir ve bu da bunlarla ilişkili maliyetlere neden olabilir. Ayrıca bazı tema ve eklentilerin de ücretleri olabilir. Ücretsiz seçenekler mevcuttur ancak ihtiyaçlarınıza bağlı olarak kısmen ücretsiz olabilirler.

WordPress nedir?

WordPress, milyonlarca web sitesine güç veren ücretsiz ve açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir (CMS). Kullanıcıların içerik oluşturmasına ve yayınlamasına, sitelerinin görünümünü ve işlevselliğini temalar ve eklentilerle özelleştirmesine ve kullanıcı dostu bir arayüz aracılığıyla sitelerinin arka ucunu yönetmesine olanak tanır.

Web sitemi oluşturmak için neden WordPress kullanmalıyım?

Web sitenizi oluşturmak için WordPress kullanmalısınız çünkü kurulumu kolaydır, kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir, çok çeşitli özelleştirilebilir temalar ve eklentiler sunar ve SEO dostudur. Aynı zamanda geniş bir kullanıcı topluluğuna sahiptir, böylece hızlı bir şekilde yardım ve destek alabilirsiniz. Üstelik kullanımı ücretsizdir.

Yeni başlayanlar WordPress ile bir web sitesi oluşturabilir mi?

Evet, teknik uzmanlık gerektirmeden web siteleri tasarlamak için kullanıcı dostu araçlar ve şablonlar sunduğundan, yeni başlayanlar WordPress ile bir web sitesi oluşturabilir. Sezgisel arayüzü, sürükle ve bırak özellikleri ve özelleştirilebilir temaları ile yeni başlayanlar kolayca profesyonel görünümlü bir web sitesi oluşturabilir. Ek olarak, yeni başlayanların WordPress web sitelerini oluşturmalarına yardımcı olacak eğitimler, forumlar ve destek toplulukları da dahil olmak üzere çok sayıda çevrimiçi kaynak mevcuttur.

WordPress kodlama deneyimi gerektiriyor mu?

Hayır, WordPress kodlama deneyimi gerektirmez. Kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir ve herhangi bir kodlama bilgisi olmadan kolayca özelleştirebileceğiniz çeşitli önceden tasarlanmış şablonlar, eklentiler ve widget’lar sunar. Ancak bazı kodlama becerileri gelişmiş özelleştirme için yararlı olabilir.

WordPress kullanılarak ne tür web siteleri oluşturulabilir?

Bloglar, iş web siteleri, e-Ticaret mağazaları, portföyler, forumlar, sosyal ağlar, çevrimiçi dizinler, kar amacı gütmeyen web siteleri ve çok daha fazlası dahil olmak üzere çeşitli web siteleri oluşturmak için WordPress’i kullanabilirsiniz. Esnekliği, ölçeklenebilirliği ve kullanıcı dostu arayüzü, onu web sitesi oluşturmada popüler kılmaktadır.

WordPress hakkında daha fazla bilgiyi nereden edinebilirim?

WordPress hakkında daha fazla bilgiyi, belgeler, kılavuzlar, forumlar ve bir kullanıcı topluluğu sundukları resmi web sitesi WordPress.org’dan öğrenebilirsiniz. Ayrıca bizimki ve WPBeginner gibi bloglardaki blogları ve eğitimleri okuyabilir, WordPress buluşmalarına ve konferanslarına katılabilir veya Udemy ve Coursera gibi platformlardaki çevrimiçi kurslara kaydolabilirsiniz.

WordPress web sitemi nerede barındırmalıyım?

WordPress web sitenizi barındırmak için çeşitli seçenekler arasında paylaşılan barındırma, yönetilen WordPress barındırma, bulut barındırma ve VPS barındırma bulunur. Göz önünde bulundurulması gereken faktörler arasında bütçe, web sitesi boyutu ve trafiği, teknik uzmanlık ve istenen destek düzeyi yer alır.

Web sitem için hangi WordPress Temasını kullanmalıyım?

Web sitenizin hedefleriyle uyumlu, kullanıcı dostu bir arayüze sahip, güvenlik ve uyumluluk açısından düzenli olarak güncellenen bir WordPress teması seçin. Divi gibi bir tema, önceden hazırlanmış birden fazla şablon, WooCommerce ve Mailchimp gibi çok sayıda hizmetle dahili entegrasyon, tam gelişmiş bir tema oluşturucu, şeffaf ve uygun fiyatlandırma, destek ve özelliklerle birlikte geldiğinden, WordPress web siteniz için mükemmel bir seçim olabilir. hoş bir topluluk!

Yüklemem gereken en iyi eklentiler nelerdir?

Yüklemeniz gereken en iyi eklentiler web sitenizin ihtiyaçlarına göre değişir. Ancak, içeriğinizi optimize eden SEO için RankMath , zamanında yedeklemeler için UpdraftPlus ve görüntüleri sıkıştırmak için EWWW Image Optimizer bunlardan bazılarıdır. Ayrıca hız optimizasyonu için WP Rocket, form oluşturma için WPForms ve analiz ve veriler için MonsterInsights gibi eklentileri de düşünebilirsiniz . İhtiyacınız olan her eklentinin kapsamlı listesine buradan bakın.

Hangisi daha iyi: Wix mi yoksa WordPress mi?

WordPress, Wix’ten daha iyidir çünkü daha fazla esneklik ve özelleştirme seçenekleri, daha geniş bir eklenti ve tema yelpazesi, daha iyi SEO yetenekleri ve web sitesi barındırma ve veri sahipliği üzerinde daha fazla kontrol sunar. Ek olarak, WordPress açık kaynaklı bir yazılımdır, yani ücretsiz ve topluluk odaklıdır; oysa Wix, özellikleri üzerinde sınırlı kontrole sahip özel bir platformdur.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WordPressGenel

WordPress Nedir? Yeni Başlayanlar için Kılavuz 2023

WordPress  HTTPS ile desteklenen bir MySQL veya MariaDB veritabanıyla eşleştirilen bir ücretsiz ve açık kaynaklı içerik yönetim sistemidir. Bir web sitesi oluşturmaktan bahseden birini duyduysanız, WordPress‘i duymuş olma ihtimaliniz yüksektir. İlk olarak 2003 yılında piyasaya sürülen WordPress, o zamandan beri dünyanın en popüler CMS’si haline geldi ve bugün 60 milyondan fazla web sitesine güç sağlıyor.

wordpress-nedir?

İster yeni başlayan ister deneyimli bir web geliştiricisi olun, WordPress hızlı ve kolay bir şekilde profesyonel görünümlü bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Bu başlangıç ​​kılavuzunda WordPress Nedir? sorusunun cevabına, nasıl çalıştığına ve kendi web sitenizi veya blogunuzu oluşturmak için onu nasıl kullanabileceğinize daha yakından bakacağız.

WordPress Nedir?

WordPress Nedir? WordPress açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir (CMS). Herhangi bir kodlama deneyimi olmayan, web siteleri ve bloglar oluşturmak isteyen kişiler için popüler bir araçtır. Yazılımın hiçbir maliyeti yoktur. Herkes ücretsiz olarak kurabilir, kullanabilir ve değiştirebilir.

WordPress kontrol paneli örneği

WordPress Ne İçin Kullanılır?

Başlangıçta, WordPress çoğunlukla blog oluşturmak için kullanılıyordu. Günümüze hızlı bir şekilde baktığımızda yazılım gelişti ve istediğiniz her tür web sitesini oluşturabilirsiniz. Hobi veya yaşam tarzı blogları, profesyonel portföyler, iş web siteleri, e-ticaret mağazaları, mobil uygulamalar ve üyelik siteleri oluşturabilirsiniz.

WordPress Hangi Web Sitelerini Yapabilir?

WordPress, kişisel bloglardan iş web sitelerine, e-ticaret mağazalarından haber portallarına kadar her türlü web sitesi için ideal bir platform sunar. Esnek tema ve eklentileri sayesinde özelleştirilebilir ve geniş topluluk desteği ile her seviyeden kullanıcıya hitap eder.

Hobi veya Yaşam Tarzı Blogları

WordPress’in blog alanındaki kökeni nedeniyle bu amaca yönelik özellikleri zengindir:

 • Gönderiler ve sayfalar arasında ayrım yapabilme yeteneği
 • Kolay gönderi oluşturma için güçlü bir WYSIWYG düzenleyici
 • Zengin içerikli bir organizasyon sistemi oluşturmak için gönderiler, etiketler ve kategoriler
 • Kullanıcıların yorum bırakması ve sizin bunları kolayca denetlemeniz için seçenekler

WordPress’i yükledikten sonra yapmak isteyeceğiniz en önemli şey, ilginizi çeken ve blogunuzla neyi başarmak istediğinizi seçmektir. Haberleri, dergileri ve döşemeli düzenleri (ve daha fazlasını) barındıran temalar vardır.

Daha sonra, sosyal paylaşım düğmeleri veya tweet için tıklama gibi temayla birlikte gelmeyen istediğiniz herhangi bir işlevsellik için eklentiler eklemek isteyeceksiniz.

Profesyonel Portfolyolar

Ayrıca profesyonel portföyler için çeşitli temalar da bulabilirsiniz. Bu da WordPress’i kişisel markanızı sergilemek için mükemmel bir seçim haline getirir. “Sayfalar” işlevi ana sayfanız, Hakkında sayfanız, iletişim sayfanız vb. için kullanılabilirken, “Gönderiler” işlevi vurgulamak istediğiniz belirli parçalar için kullanılabilir (ister görsel, ister metin, ses veya olsun) video formatı.

Yerleşik galeriye sahip bir tema seçebilir veya portföy karuselleri veya kaydırıcılar için eklentiler yükleyebilirsiniz.

İşletme Web Siteleri

Bir işletme web sitesinin WordPress’ten daha fazla faydalanması gerekir. Çoğu durumda ortalama kişisel blog veya siteden daha fazla sayfa ve gönderiye sahip olur ve ek işlevselliğe ihtiyaç duyar. Bununla birlikte, güçlü yerleşik CMS yetenekleri ve çözümleri yinelemeye devam eden açık kaynak topluluğu nedeniyle WordPress bu ihtiyaçları karşılamada harikadır.

Başarmak istediğiniz şey için en iyi sonucu veren bir web sitesi teması seçebilir ve ardından onu markanıza göre özelleştirebilirsiniz. Elementor ve Divi gibi sayfa oluşturucular, sayfa düzeni sürecini daha da kolaylaştırır.

SEO, potansiyel müşteri yakalama, analiz ve daha fazlasına yönelik eklentilerle, WordPress’i kullanarak işinizi entegre edebilecek ve büyütebileceksiniz.

E-Ticaret Mağazaları

WordPress özellikle çevrimiçi mağazalar oluşturmak için iyidir. WooCommerce gibi e-ticaret eklentileri ile arka uçta ürünleri, ödemeleri ve nakliyeyi yönetebilir, ön uçta ise ziyaretçilerinize keyifli bir alışveriş deneyimi yaşatabilirsiniz.

Mobil Uygulamalar

Bazı kullanıcıların sitenizin özelliklerine cihazlarının tarayıcısı yerine bir mobil uygulama aracılığıyla erişmesi çok daha kolay olabilir. Uygulama geliştirme maliyetli olabilir. Ancak WordPress eklentileri sitenizi sorunsuz bir uygulamaya dönüştürebilir.

Üyelik Siteleri

Premium içeriği yalnızca üyelerle sınırlandırarak çabalarınızdan para kazanmak istiyorsanız WordPress, üyelik siteleri oluşturmaya yönelik eklentileri destekler. Ödemeleri yönetebilecek, üye seviyelerini ayarlayabilecek ve kayıtları izleyebileceksiniz.

Neden WordPress Kullanmalı?

WordPress birçok blogcu ve işletme için sevilen bir platformdur. Aslında çevrimiçi web sitelerinin %40’ından fazlası WordPress kullanıyor.

İşte WordPress’in bu kadar popüler olmasının birkaç nedeni:

1. WordPress Açık Kaynaklıdır

WordPress açık kaynaklı bir platformdur. Bu, herkesin kaynak kodunu değiştirebileceği ve yazılımı yeniden dağıtabileceği anlamına gelir. İnsanların platformu geliştirmek için fikirleriyle katkıda bulunmaları için tasarlanmıştır. WordPress’i daha da iyi hale getirmeye yardımcı olan açık kaynaklı bir topluluk var.

2. WordPress’in Yeni Başlayanlar İçin Kullanımı Kolaydır

WordPress bilgisayar mühendisliği diploması gerektirmez. Aslında teknik bilgisi olmayan insanlar için tasarlandı. Kullanıcı arayüzü sezgisel ve kullanıcı dostudur.

Web sitenize yeni bir tasarım eklemek için bir tema indirmeniz yeterlidir. İletişim formu gibi yeni bir işlev eklemeniz gerekiyorsa bir eklenti yüklemeniz yeterlidir. Eskiden tamamlanması saatler süren web geliştirme görevleri birkaç dakika içinde yapılabilir.

3. WordPress SEO Dostudur

Sadece bir WordPress web sitesi oluşturmak yeterli değildir. Arama motoru optimizasyonu yoluyla insanların web sitenizi bulmasını ve ziyaret etmesini istiyorsunuz. Yoast SEO gibi SEO eklentileriyle dahili bağlantı önerileri ve meta açıklama şablonlarıyla sıralamanızı artırabilirsiniz.

4. WordPress Tüm Medya Türlerini Destekler

WordPress herhangi bir önemli medya türünü sınırlamaz. Böylece web sitenizde herhangi bir metin, resim ve video kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Tüketicilerin dikkatini çeken bu rekabetçi pazarda, platformun size yaratıcı özgürlük sağladığını bilmek güzel.

5. WordPress Güvenlidir

Güvenlik işletmeler için büyük bir endişe kaynağıdır. Her yıl meydana gelen çok sayıda veri ihlali göz önüne alındığında, verilerinizin (ve müşterilerinizin verilerinin) korunacağından emin olmak istersiniz. Eklentileri güncel tuttuğunuz ve şifrelerinizi güvende tuttuğunuz sürece WordPress en güvenli ve emniyetli CMS platformlarından biridir. Platform, web sitenizi korumak için boşta kalan kullanıcıların oturumunu kapatmak ve iki faktörlü kimlik doğrulama eklemek gibi çeşitli özellikler sunar.

6. WordPress’in Kullanımı Ücretsizdir

WordPress tamamen ücretsizdir. Yazılımı kullanmanın size hiçbir maliyeti olmayacaktır. Ancak, web sitenizi çevrimiçi olarak kullanılabilir hale getirmek için üçüncü taraf bir barındırma sağlayıcısına ödeme yapmanız gerekecektir.

WordPress Ne Zaman Başladı?

2003 yılında WordPress, o zamanlar üniversite öğrencisi olan Matt Mullenweg tarafından yaratıldı. Başlangıçta Michel Valdrighi tarafından inşa edilen b2/cafelog adlı önceki projenin yeniden başlatılmasıyla başladı. Matt, bir web sitesinin temel kaynak kodunu değiştirmeden işlevselliğini geliştirme fırsatını gördü. Ve WordPress doğdu.

WordPress 1.0’ın Önemi

Matt, orijinal konsepti çatallayarak SourceForge’da yeni bir b2 dalı geliştirdi. Arkadaşlarının yardımıyla başka bir versiyon oluşturdu ve WordPress adını aldı.

Birkaç tekrardan sonra, WordPress 1.0 2004 yılında halka sunuldu. Matt, Miles Davis gibi caz sanatçılarına hayran olduğu için kod adı “Davis” olarak adlandırıldı. Bugünkü platforma benzer şekilde, bu sürüm, web sitenizin içeriğini ve yorum denetimini gruplandırmak için birden fazla kategori içeriyordu.

WordPress’in Yükselişi

Bir rakibin fiyatlandırma yapısını değiştirmesinin ardından WordPress ilgi gördü. Kullanıcılar WordPress gibi alternatif çözümler aramaya başladı. Matt işinden ayrıldıktan sonra kendi şirketi Automattic’i kurdu. True Ventures, Radar Partners ve Polaris Ventures dahil olmak üzere birçok yatırımcıdan A Serisi fonla 1,10 milyon dolar topladı.

Bugünün WordPress’i

WordPress artık geliştiricilerden, tasarımcılardan ve blog yazarlarından oluşan büyüyen bir topluluktur. WordPress, 2017 yılında Gutenberg adlı yeni bir editörle kullanıcı deneyimini yeniden tasarladı. En son sürüm olan WordPress 5.0 (Bebo), yeni ve geliştirilmiş bir vitrin teması içerir. Büyük endüstriler platformun değerini görmeye devam ediyor.

WordPress Web Sitenizi Oluşturmak için Kaynaklar

Web sitenizi oluştururken bunalmanız kolaydır. Barındırma sağlayıcıları, sayfa oluşturucular ve eklentiler söz konusu olduğunda pek çok seçenek var. Bu yüzden başlamanıza yardımcı olmak için listeyi daralttık.

Aşağıda listelenen kaynaklardan hangisinin işletmeniz için en iyisi olduğuna karar verdikten sonra, Wordpress Web Sitenizi oluşturmaya yönelik beş ipucunun yer aldığı bu videoya göz atın:

 • WP Engine, web siteniz için yönetilen WordPress barındırma sağlar. Acenteler, işletmeler ve küçük işletmeler için tasarlanan bu şirket, güvenli ve güvenilir bir hizmet sunmaktadır.
 • WPMU Dev, hepsi bir arada bir WordPress platformudur. Başarılı bir web sitesi yürütmenize yardımcı olacak barındırmadan güvenlik korumasına ve pazarlama araçlarına kadar her şeye sahip olursunuz.
 • All İn One SEO, WordPress için eksiksiz bir SEO eklentisi ve araç setidir. TruSEO puanı ve uygulanabilir kontrol listesiyle, daha yüksek arama motoru sıralamaları için web sitenizdeki her sayfayı ve gönderiyi kolayca optimize edebilirsiniz.
 • WooCommerce, çevrimiçi bir işletmeyi daha kolay kurmanıza yardımcı olur. Bu e-ticaret platformu, işletmenizin büyümesine yardımcı olacak sınırsız özelleştirme ve yerleşik bloglama içerir.
 • Elementor, WordPress sayfa oluşturucusunu kullanan 3 milyondan fazla web sitesine sahiptir. Hiçbir teknik beceriniz olmadan, önceden hazırlanmış şablonlardan çarpıcı web sayfaları tasarlayabilirsiniz.
 • GravityForms, görsel düzenleyicisiyle gelişmiş formlar oluşturmanıza olanak tanır. Formlarınızı, ziyaretçilerin seçimlerine göre alanları gösterecek veya gizleyecek şekilde yapılandıran koşullu mantık özelliğiyle daha fazla ziyaretçiyi dönüştürün.
 • WP Beginner, yeni başlayanlar için ücretsiz bir WordPress kaynağıdır. Blogları, web sitenizi nasıl geliştireceğiniz konusunda tavsiyeler ve ipuçları sunar.
 • Etkinlik Takvimi WordPress araçları ailesi, kullanıcılara takvimler, RSVP ve biletleme ve kapsamlı etkinlik yönetimi için ücretsiz ve ücretli seçenekler sunar.

WordPress Nedir? sorusuna verdiğimiz cevap umarım sizi tatmin etmiştir. Web sitesi oluşturma sürecinden korkmayın. Birçok web sitesi aracı mevcut olsa da, WordPress size işletmeniz için harika bir çevrimiçi varlık oluşturma esnekliği sunar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu