GenelSosyal Medya

2023 Sosyal Medya Trendleri: Yeni Döneme Hazırlık

Yeni bir yıl ve her sosyal medya pazarlamacısının aklındaki sorular şu: “Hangi sosyal medya trendlerini beklemeliyim? ve 2023 Sosyal Medya Trendleri için nasıl bir hazırlık yapmalıyım?”

sosyal-medya-trendleri-2023

Aşağıda, sosyal medya pazarlamacılarının 2023’te izlemesi ve yararlanması gereken on uzman veya araştırma destekli trendi derledim.

2023’ün En İyi 10 Sosyal Medya Trendleri

2023 Sosyal Medya Trendlerini 10 adımda sizler için hazırladım.

1. Etkileşimli Bir Sosyal Medya Topluluğuna Sahip Markalar 2023’te Kazanacak.

Pek çok marka, sosyal medyanın tamamen içerik paylaşmaktan ibaret olduğunu düşünüyor. Ancak bu, savaşın sadece yarısı. İkinci yarısı, topluluk oluşturmaktır. Başka bir deyişle, hedef kitlenizle bağlantı kurmak ve etkileşim kurmak.

Sosyal Medya Trendleri grafiği

İlgili bir topluluğunuz olup olmadığını nasıl anlarsınız? İşte dikkat etmeniz gereken bazı işaretler:

 • Markanızın istemsiz tanıtımı
 • İçeriğinizin paylaşılması
 • Marka kilometre taşlarının ve başarılarının ortak kutlaması
 • Markanıza veya ürünlerinize olan ilgiye dayanan ilişki kurma

Anketimize göre, sosyal medya pazarlamacılarının %90’ı, aktif bir çevrimiçi topluluk oluşturmanın 2023’te başarılı bir sosyal medya stratejisi için çok önemli olduğunu söylüyor. 2023 Sosyal Medya Trendleri için en büyük ikinci hedefleri olması çok önemli.

Tüketici verilerine baktığımızda bunun nedenini anlıyoruz. Anketimiz, sosyal medya kullanıcılarının %20’sinin son üç ay içinde bir çevrimiçi topluluğa katıldığını, %22’sinin ise bir çevrimiçi topluluğa aktif olarak katıldığını ortaya çıkardı.

Çevrimiçi topluluklara katılanların yaklaşık dörtte biri (%21) en büyük yararın ürün keşfi olduğunu söylüyor.

Bununla birlikte, çevrimiçi topluluğunuzu nerede oluşturmalısınız? Böldüğümüz sosyal medya pazarlamacıları, Facebook ve Instagram arasında bölünmüş durumda. Tavsiyemiz, hedef kitlenizin yaşadığı yerden başlamak ve bu öğrendiklerinizi diğer platformlardaki stratejinizi şekillendirmek için kullanmaktır.

2. Sosyal Medya, E-ticaretin Geleceğidir.

2022’de sosyal medya üzerinden alışveriş gerçekten yükselişe geçti. Instagram gibi platformlar, alışveriş sekmeleri, “sonra kaydet” düğmeleri ve daha fazlası aracılığıyla uygulama içi satın alımlar yapmayı kolaylaştırdı.

Ürün keşfi ile başlar. 18 ile 54 yaş arasındaki tüketiciler için sosyal medya, yeni ürün bulmak için tercih edilen mecra oldu.

Satın almaya gelince: Son üç ayda Z Kuşağı, Y Kuşağı ve X Kuşağı sosyal medya kullanıcılarının beşte birinden fazlası doğrudan bir sosyal medya uygulamasından bir ürün satın aldı.

Sosyal medya pazarlamacıları da sosyal alışverişte bir artış fark etti ve ankete katılan sosyal medya pazarlamacılarının %47’si uygulama içi satışları da bildirdi.

Sosyal Medya Trendleri-3-durum

Ek olarak, sosyal medya pazarlamacılarının yaklaşık %80’i, tüketicilerin markaların web sitelerinden veya Amazon gibi üçüncü taraf web sitelerinden çok sosyal uygulamalarda ürün satın alacağını söylüyor.

Bu rakamlara rağmen, birçok tüketici sosyal medya üzerinden satın alma konusunda hala temkinli. Anketimize göre, sosyal medya kullanıcılarının sadece %41’i sosyal medya platformlarında alışveriş yapmaktan çekinmiyor ve sadece %37’si kart bilgileri konusunda sosyal medya platformlarına güveniyor.

Sosyal medya kullanıcılarının sahip olduklarını bildirdiği en büyük üç endişe:

 • Markanın meşruiyeti (%54)
 • Para iadesi alma imkanı (%48)
 • Ürün kalitesi (%44)

Uygulama içi satın alma sunan tüm uygulamalar arasında Instagram, tüketicilerin en iyi alışveriş deneyimini sunduğunu söylediği uygulamadır. Sosyal medya pazarlamacıları ayrıca en iyi yatırım getirisi ve pazarlama araçlarını sunduğuna inanıyor.

Yani, 2023 Sosyal Medya Trendlerine başlamak için bir yer varsa, anket Instagram’ın en iyi seçim olduğunu gösteriyor.

3. DM’ler Tüketicilerin Tercih Ettiği Müşteri Hizmetleri Kanalı Olacaktır.

Markanızın DM’leri zaten müşteri hizmetleri talepleriyle dolup taşmadıysa, bu yıl olabilir.

Sosyal Medya Trendleri DM

Z Kuşağı, Y Kuşağı ve X Kuşağı sosyal medya kullanıcılarının beşte biri, son üç ayda müşteri hizmetleri için DM’ler aracılığıyla bir markayla iletişime geçti. Sosyal medya pazarlamacılarının %84’ü bunun 2023’te tüketicilerin tercih ettiği müşteri hizmetleri kanalı haline geleceğini tahmin ediyor.

Çoğu marka buna hazırlanmış gibi görünüyor, sosyal medya pazarlamacılarının %76’sı şirketlerinin şu anda sosyal medya aracılığıyla müşteri hizmetleri sunduğunu ve %42’si DM’ler aracılığıyla müşteri hizmetleri sağlamanın işlerinin birincil sorumluluğu olduğunu söylüyor.

Biraz daha derine inmek gerekirse, 2023 Sosyal Medya Trendlerinde DM’ler aracılığıyla müşteri hizmetleri sağlayan şirketlerin %43’ünde müşterilere yanıt veren bir müşteri hizmetleri temsilcisi bulunurken, %41’i bu platformu yönetmekten sorumlu pazarlamacıya bırakıyor.

Bu, müşteri hizmetleri taleplerini sosyal medya aracılığıyla uygun kanallar aracılığıyla yönlendirmek için bir plan geliştirme işaretinizdir.

4. Tüketiciler Sosyal Aramaya Yöneldikçe Arama Motorları Hız Kaybediyor.

Anketimize göre, sosyal medya pazarlamacılarının %87’si, tüketicilerin 2023’te markaları arama motorlarından çok sosyal medyada arayacağını düşünüyor.

Anketimiz, 18 ila 54 yaş arasındaki tüketicilerin %24’ünün markaları bir arama motorundan çok sosyal medya platformlarında aradığını ortaya koydu. Bu, Gen Z arasında %36’ya kadar çıkıyor.

Sosyal medya kullanıcıları aramayı nasıl kullanıyor? Sonuçlar:

 • İnsanlar (%58)
 • İlginç içerik (%57)
 • Markalar (%32)
 • Fikirler/ilham (%32)
 • Satın alınacak ürünler/hizmetler (%31)

Bu eğilim, 2022’de Google’ın Bilgi ve Enformasyondan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Prabhakar Raghavan tarafından bile onaylandı. Sosyal platformların Google’ın temel ürünleri olan Arama ve Haritalar’ı tükettiğini söyledi.

Google yöneticisi, “Çalışmalarımızda, gençlerin yaklaşık %40’ı öğle yemeği için bir yer ararken Google Haritalar’a veya Arama’ya gitmiyor” dedi. “Tiktok veya Instagram’a gidiyorlar.”

Raghavan, günümüzde genç tüketicilerin daha görsel açıdan zengin sonuçlar aradığını ve metni tercih eden arama motorlarından uzaklaştığını açıkladı.

Sosyal Medya Trendleri Tüketici

Öyleyse soru şu ki, profillerinizi sosyal arama için nasıl optimize etmelisiniz? İşte sosyal medya pazarlamacılarından en önemli öneriler:

 • Gönderilerinize ve biyografinize alakalı anahtar kelimeler ve hashtag’ler dahil edin.
 • Kullanıcı adınızın aranmasının kolay olduğundan emin olun.
 • Hesaplar arasında tutarlı bir kullanıcı adına sahip olun.

5. Influencer Pazarlamacıları, Mikro-Influencerlar İçin Ünlüleri Bir Kenara Bırakıyor.

İşte araştırmamızdan ilginç bir bulgu: Influencer pazarlamacılarının %80’i küçük içerik oluşturucularla (1K ila 99.999 takipçi/abone) çalışırken, yalnızca %16’sı 1 milyondan fazla takipçiye sahip hesaplarla çalışıyor.

Bu stratejinin faydaları nelerdir? Daha hesaplıdır, uzun vadeli ortaklıklar kurar ve bağlı, sıkı takipçi kitlelerine erişim sunar.

Sosyal Medya Trendleri abone ol

Etkileyici pazarlamanın ilk günlerinde, takipçi sayısı ana cazibeydi. Günümüzde içerik kalitesi ve marka uyumu çok daha ağır basmaktadır.

Sosyal medya kullanıcılarının üçte biri, bir influencer aracılığıyla sosyal medyada ürün keşfini tercih ediyor. Gen-Z ile bu rakam daha da yüksek.

Dolayısıyla, etkileyici pazarlamanın hiçbir yere gitmediği açık. Değişen, hangi influencer’ların en fazla değere sahip olduğudur.

6. Kısa Biçimli Video, Yatırım Getirisinin En Yüksek Biçimidir Ve 2023’te Tüm Trendler Arasında En Fazla Büyümeyi Görecek.

2021’de TikTok’un sosyal medya ortamında dalga etkisi yaratacağını ve kısa biçimli videonun yükselişinin devam edeceğini tahmin etmiştik. 2023’te bu eğilim devam edecek.

Sosyal-Medya-Trendleri-6

Sosyal medya pazarlamacılarına gelince, ankete katılan pazarlamacıların %54’ü tarafından kullanılan en popüler biçimdir. Buna ek olarak, sosyal medya pazarlamacılarının %33’ü bu formata diğer tüm formatlardan daha fazla yatırım yapmayı planlıyor.

Ancak yalnızca popüler değil, aynı zamanda etkili de. Kullananların %83’ü, kullandıkları en etkili biçim olduğunu söylüyor.

Kısa biçimi kullanmayan ancak sosyal medya pazarlamacılarının %42’sinin kısa biçimi ilk kez 2023’te denemeyi planlamasının nedeni muhtemelen budur. Tüm biçimler arasında en yüksek formattır.

7. Komik, Modaya Uygun Ve İlişkilendirilebilir İçerik 2023’ün Tamamında Öne Çıkacak.

Sosyal medyanın tamamen estetikle ilgili olduğu zamanları hatırlıyor musunuz? Rekabette öne çıkmak için en yüksek üretim değerine sahip olmanız gerekiyordu. Artık değil.

Tüketicilerin %68’i, sosyal medya içeriğinin özgün ve ilişkilendirilebilir olmasının gösterişli, yüksek kaliteli içerikten daha önemli olduğunu söylüyor.

Sosyal-Medya-Trendleri-7

Sosyal medya söz konusu olduğunda, tüketicilerin %50’si en akılda kalıcı olduğu için komik içeriği en yüksek sıraya koyuyor. Ardından ilişkilendirilebilir içerik (%36) geliyor.

Bununla birlikte, komik içerik en yüksek yatırım getirisini sağlamaz. İlişkilendirilebilir ve modaya uygun içerik 1 numaradır. Buna rağmen sosyal medya pazarlamacılarının %66’sı kullandıkları en etkili formatın komik içerikler olduğunu söylüyor.

Öyle ki, komik içerik, 2023’te herhangi bir içerik türü arasında en yüksek ikinci yatırım olacak. Buna ek olarak, sosyal medyada halihazırda komik içerikten yararlananların yarısı, bu konudaki yatırımlarını artırmayı planlıyor.

8. Instagram, Yatırım Getirisi En Yüksek Platform ve 2023’te Tüm Sosyal Uygulamalar Arasında En Fazla Büyümeyi Görecek.

Anketimiz, Instagram’ın diğer sosyal platformlara kıyasla Sosyal medya Trendleri 2023’te en fazla büyümeyi göreceğini ortaya koydu.

Nedenini merak etmek? Peki, sosyal medya pazarlamacılarına en sevdikleri sosyal platformu sorarsanız, muhtemelen Instagram diyeceklerdir.

Sosyal Medya Trendleri 8Yatırım getirisi, katılım ve kaliteli potansiyel müşteriler için 1 numara olarak derecelendiriyorlar. Sosyal medya pazarlamacıları da Instagram’ın en doğru algoritmaya sahip olduğunu söylüyor ki bu da marka bilinirliği ve erişim için elzem.

Sonuç olarak, Instagram kullanan sosyal medya pazarlamacılarının %52’si 2023’te yatırımlarını artırmayı planlıyor. Üstelik henüz kullanmayanların %36’sı bu yıl ilk kez Instagram’dan yararlanmayı planlıyor.

9. Sosyal Bütçeler Mercek Altına Alınacak.

2022’de birçok pazarlamacı, yaklaşan bir durgunluk tehdidiyle bütçe kesintileriyle karşı karşıya kaldı. 2023’te çoğu pazarlamacı indirim beklemiyor ancak daha fazla gözetimle karşı karşıya kalacaklar.

Sosyal Medya Trendleri 9

Sosyal medya pazarlamacılarının %57’si, bütçelerini harcama biçimlerinin ve bunun ürettiği yatırım getirisinin geçmişte olduğundan daha fazla incelendiğini söylüyor. Buna rağmen %91’i sosyal medya pazarlama faaliyetlerinin sağlayacağı yatırım getirisinden emin.

Pazarlamacıların yarısı bütçe artışı beklerken, %41’i bütçenin aynı kalmasını beklerken, birçok marka için ekonomi hâlâ birinci sırada yer aldığından, ekstra göz en kötü haber değil.

10. Aynı İçeriği Platformlar Arasında Yeniden Paylaşmak 2023’te Başarılı Olmayacak.

Anketimiz, sosyal medya pazarlamacılarının ortalama dört platformu yönettiğini ortaya çıkardı. Çapraz göndermenin faydaları açık olmasına rağmen, birçok kişi bundan uzaklaşmaya başlıyor.

Sosyal Medya Trendleri 10

Anketimiz, pazarlamacıların yalnızca %17’sinin tamamen aynı içeriği çapraz olarak paylaştığını ortaya çıkardı. Çoğu, kopyala-yapıştır yaklaşımından uzaklaşıyor ve bunun yerine özel bir yaklaşıma geçiyor.

Anketimize göre, %48’i çeşitli platformlarda paylaşım yaparken içeriklerinde ince ayarlar yapıyor. Bu arada üçte birinden fazlası (%34) her seferinde sıfırdan başlıyor.

Çevremizdeki sosyal manzara sürekli değişiyor. Ayrıca, sosyal medyadan ne bekleyeceğimizi bildiğimizi düşünsek de, bu trend listesi 2023’te göreceklerimizi muhtemelen tam olarak karşılamıyor.

Bir sosyal medya pazarlamacısı olarak Sosyal Medya Trendleri için yapabileceğiniz en iyi şey, eğilimleri, çevrimiçi tüketici davranışlarını ve ekibinizin sosyal medya verilerini araştırmaya devam ederek hangi eğilimlere veya stratejilere yöneleceğinizi veya benzeri görülmemiş çevrimiçi senaryolarda nasıl gezineceğinizi belirlemektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu