GenelSEO

SEO’da Doğru Link İnşası İçin 11 İpucu

Web sitenizin ziyaretçi sayısını artırmanın en iyi yolu, arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer alarak SEO link inşası yapmaktır. Bu sayede Google’dan daha fazla trafik alabilir ve işlerinizi artırabilirsiniz.

Ancak, etki alanı otoritenizi ve sıralamanızı nasıl geliştirirsiniz?

seo link inşası

Uzmanlar, bunu başarmak istiyorsanız, etkili SEO bağlantı kurma tekniklerini kullanmanın temel adımlardan biri olduğu konusunda hemfikirdir.

Dolayısıyla, sitenizi 2023’te arama motorlarında daha üst sıralara çıkarmak için SEO bağlantı kurma teknikleri arıyorsanız, o zaman doğru yere geldiniz.

Bu gönderide şunları ele alacağız:

 • Bağlantı kurma nedir
 • Bağlantı kurma neden bu kadar önemlidir?
 • Farklı geri bağlantı türleri
 • 2023’te arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak için kullanabileceğiniz 11 etkili bağlantı kurma stratejisi

Bağlantı Kurma Nedir?

Bağlantı kurma, diğer web sitelerinin sitenize kendi sayfalarına bağlantılar eklemesini sağlama sürecidir. Bu bağlantılar metin veya resim olabilir ve sayfada herhangi bir yere yerleştirilebilir.

Google, diğer sitelerde bu bağlantıları gördüğünde, bunları sitenizin alaka düzeyi için verilen oylar olarak tanır. Böylece sitenizin arama motoru sonuçlarındaki sıralamasını yükseltir.

Bununla birlikte, web siteniz için bağlantılar oluşturmanın ve sitenizi Google’da diğerlerinden daha üst sıralara çıkarmanın birçok farklı yolu vardır. Bazıları denenmiş ve doğrudur, ancak diğerleri eskisi kadar etkili değildir. SEO endüstrisindeki değişikliklerden haberdar olmak önemlidir, bu nedenle sizin için biraz araştırma yaptık: İşte 2023’te iyi çalışan ilk on bir bağlantı kurma tekniğimiz !

Bağlantı Kurma Neden Bu Kadar Önemlidir?

Bağlantı kurma, arama motorlarının içeriğinizin alakalı ve güvenilir olup olmadığını belirlemesine yardımcı olduğundan, web sitenizi sıralamaya almanın en önemli adımlarından biridir.

Diğer sitelerden bağlantılar oluşturduğunuzda, içeriğinizle ona geri bağlantı verecek kadar ilgilenen insanlar olduğunu gösterir.

Öte yandan, bu, arama motorlarının hangi konuların popüler olup olmadığını belirlemesine yardımcı olur, bu da onların aramalar için alakalı sonuçları filtrelemelerine ve göstermelerine olanak tanır.

Farklı Geri Bağlantı Türleri

İki tür geri bağlantı vardır: dofollow ve nofollow.

 • Dofollow bağlantıları, tıklandığında web sitenize yetki veren bağlantılardır.
 • Nofollow bağlantıları herhangi bir yetki vermezler, ancak yine de başka şekillerde faydalı olabilirler (bu konuya daha sonra değineceğiz).

Günümüzde Google, hangi bağlantıların spam içerikli veya manipülatif olduğunu tespit etmede o kadar başarılı oldu ki, artık herhangi bir eski bağlantıya güvenmiyor ve bunun iyi bir nedeni var!

Google’da rakiplerinizden daha üst sıralarda yer almak istiyorsanız, Google’ın algoritmaları tarafından cezalandırılmadan yüksek kaliteli geri bağlantılar elde etmenize yardımcı olacak bir stratejiye ihtiyacınız var.

2023’te Arama Motorlarında Daha Üst Sıralarda Yer Almak İçin Kullanabileceğiniz 11 Etkili Bağlantı Kurma Stratejisi

Diğer sitelerden bağlantı almanıza yardımcı olabilecek çok sayıda farklı strateji vardır. Ancak bugün, düzenli olarak geri bağlantı alma sürecini başlatmanıza yardımcı olacak en etkili, organik olanlardan bazılarından bahsedeceğiz. Ve bunu yapmanın en iyi yolu, web sitenizin içeriğinin mümkün olduğunca görünür olduğundan emin olmaktır:

 • Anahtar kelime araştırması ile başlayın.
 • Bağlantı metninde anahtar kelimeler kullanın.
 • Düzenli bağlantı kurma taahhüdü.
 • Alakalı web sitelerinden bağlantılar oluşturun.
 • İnfografikler ve diğer görsel varlıklar oluşturun.
 • Paylaşmaya değer içerik oluşturun.
 • İnfluencer pazarlamasını kullanın.
 • Konuk bloglamadan yararlanın.
 • Yarışmalara ve eşantiyonlara ev sahipliği yapın.
 • Yerel SEO’yu unutmayın.
 • Web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun.

1. Anahtar Kelime Araştırmasıyla Başlayın

Kulağa basit geliyor, ancak başkalarının içeriğinizi bulmasını ve ona bağlantı vermesini istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey, insanların Google’da hangi anahtar kelimeleri aradığını bulmak.

Bu bilgiyi bulmak için SEMrush veya Ahrefs gibi araçları veya insanların ne aradığını ortaya çıkarmanıza yardımcı olacak Google Anahtar Kelime Planlayıcı ve Ubersuggest gibi ücretsiz araçları kullanabilirsiniz.

seo-anahtar-kelime

Profesyonel İpucu: İçeriğinizi birincil anahtar kelimeler için yüksek hacimli, sıralaması zor olan kelimeler için optimize etmek yerine, sıralanması kolay sorular biçiminde uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanmayı deneyin; daha iyi değer verir ve sıralar. Sonuç olarak, bu, benzer konuları kapsayan ancak sizinki kadar derinlemesine olmayan, rekabetçi olmayan makalelerden geri bağlantı alma olasılığını artıracaktır.

2. Bağlantı Metninde Anahtar Kelimeler Kullanın

Web siteniz için bir geri bağlantı fırsatı buldunuz mu? Tebrikler!

Ancak, sitenize bağlantılar oluşturduğunuzda, içeriğinize yönlendiren köprülü metin olan bağlantı metninde anahtar kelimeler kullandığınızdan emin olun.

Bu, web sitenizin alaka düzeyini artırmaya ve Google gibi arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olacaktır.

Başka bir deyişle, araştırma yaparken en iyi beş makaleye bakma olasılıkları daha yüksek olduğundan, diğer web sitelerinin kaynaklarınıza, sayfalarınıza ve makalelerinize bağlantı verme şanslarının artmasına neden olur.

3. Düzenli Bağlantı Kurma Taahhüdü

Bağlantı kurma, SEO stratejinizin çok önemli bir parçasıdır ve bu nedenle, bunu her zaman yapabileceğiniz bir şey olarak düşünmemelisiniz. Aslında, anlamlı sonuçlar görmek istiyorsanız, bunu düzenli olarak yapmanız gerekir.

Bağlantısı olmayan küçük bir web sitesi, dalları olmayan bir ağaca benzer; hiçbir yere gitmez.

Ancak bağlantı portföyünüzü büyütmeye başladığınızda, bu tohum ekmeye benzer: siteniz büyüyecek ve olgunlaşacak ve ardından tüm dünya onu takip edecek.

Bağlantı portföyünüzü daha hızlı ve verimli bir şekilde artırmak için özel SEO araçlarını kullanabilirsiniz. Örneğin,
böyle bir araç Sitechecker’dır. Bu araç, geri bağlantılar oluşturmanıza
ve geri bağlantı portföyünüzün ayrıntılı bir analizini yapmanıza yardımcı olacaktır .

Ve sitenize ne kadar çok bağlantı gelirse, siteniz o kadar iyi sıralanır.

4. Alakalı Web Sitelerinden Bağlantılar Oluşturun

Dikkat etmeniz gereken iki alaka düzeyi faktörü vardır:

1. Bağlantı verdiğiniz içeriğin konusu ne kadar alakalı? Bağlantı verdiğiniz sitelerin, sitenizin konusuyla ilgili içeriğe sahip olması önemlidir, böylece bu sitelerden tıklayan kişilerin ekranlarında neden sitenizle ilgili içerik gördüklerini anlayabilirler.

2. Bağlantı verdiğiniz web sitesi ne kadar alakalı? Konunun sizinkiyle alakalı olması gerekirken, web sitesinin etki alanı yetkilisinin (DA) ne olduğunu kontrol etmeniz gerekir. Yani bu web sitesi arama motoru için ne kadar değerli? DA ne kadar yüksek olursa, aldığınız bağlantının değeri o kadar yüksek olur.

seo-link-inşası-da-pa

Ayrıca, bu bağlantıların ücretli bağlantılar olmadığından emin olun çünkü Google, siteleri çok fazla ücretli bağlantıya sahip oldukları için cezalandırır. (bu ücretli bağlantılar Amazon gibi iyi bilinen şirketlerden değilse)

Bonus ipucu: Google ve diğer arama motorları, markanızın alaka düzeyini, otoritesini ve güvenilirliğini ölçmek için inceleme sitelerinden gelen sinyalleri kullanır. Ve çoğu arama motorlarında özellikle üst sıralarda yer aldığından, bu sizin için değerli bir fırsat olabilir.

5. İnfografikler Ve Diğer Görsel Öğeler Oluşturun

İnfografikler ve videolar, Facebook, TikTok, Twitter, İnstagram, Pinterest ve LinkedIn gibi sosyal medya platformlarında her zaman popülerdir çünkü paylaşmaları ve blog gönderilerine veya web sitelerine yerleştirmeleri kolaydır.

link-inşası-nasıl-yapılır

Kendiniz veya markanız için daha fazla görünürlük elde etmenin bir yolunu arıyorsanız, belirli bir konuyu açıklayan bir infografik veya video oluşturmayı düşünün.

İnfografikler harika çünkü bir blog gönderisinde kullanılabilirler ve sosyal medyada (özellikle Pinterest) paylaşılabilirler. Ayrıca, okuması ve anlaması kolaydır! Bilgi grafiğinin, web sitenize veya insanların onu okuduktan sonra gitmesini isteyebileceğiniz diğer sitelere geri bağlantılar içerdiğinden emin olun.

6. Paylaşmaya Değer İçerik Oluşturun

İçerik pazarlaması, siteniz için bağlantılar oluşturmanın en etkili yollarından biridir. Aynı zamanda mesajınızı dünyaya ulaştırmanın en uygun maliyetli yollarından biridir.

Kapınızdan daha fazla insanın girmesini (ve cebinize daha fazla para girmesini) istiyorsanız, içerik pazarlamasını iş planınıza nasıl dahil edebileceğinizi düşünmeye başlamanın zamanı geldi .

Ayrıca, içeriğinizin alakalı olduğundan emin olun . Herhangi bir bağlantı kurma kampanyasının en hayati bileşeni, içeriğinizin kalitesidir. İçeriğiniz alakalı değilse, insanlar onu kitleleriyle paylaşmakla ilgilenmez ve bağlantılarınız başarısız olur.

Pazarlamacıların çok mesaj odaklı olduğunu düşünüyorum. İnsanların duymak istediklerini biliyorlar. Bunu nasıl gerçekleştireceklerini bulmak için oradan geriye doğru çalışmak zorundalar. Yapmaları gereken, insanların dikkatini çeken benzersiz veya ilginç şeyi bulmaktır. O şeyin ne olduğunu anlayın; şu anda mesaj için endişelenme. Sadece ilginç kısmı bulun ve sonra bunu mesaja nasıl bağlayacağınızı bulun.– Andy Weir

Bağlantılar oluşturmak istiyorsanız, yayınladığınız şeyin aslında insanların okumak isteyeceği bir şey olduğundan emin olun!

7. Etkileyici Pazarlamayı Kullanın

İnfluencer pazarlaması son yıllarda gündemde olan bir konu oldu, ancak 2023’te hala güçlü bir şekilde ilerliyor!

Değişmeyen bir şey, etkileyicilerin sizi başka türlü çevrimiçi veya çevrimdışı bulamayacak yeni müşterilere ulaşmanın inanılmaz derecede etkili bir yolu olmasıdır.

Basılı reklamlar veya TV reklamları gibi geleneksel reklam kanallarına para harcamadan yeni kitlelere ulaşmanın bir yolunu arıyorsanız, etkileyiciler tam da ihtiyacınız olan şey olabilir.

influencer-pazarlama

Geri bağlantı oluşturmakta da harikadırlar, çünkü sizinle çalışırken, web siteniz için yazarken veya makalenizde bahsettiğiniz ve alıntıladığınız gerçeği tanıtırken deneyimlerini paylaştıklarında genellikle sosyal medya hesaplarından bağlantılar eklerler. Bu, sıralamalarınızı doğrudan etkileyecek ve böylece yeni geri bağlantılar çekecek daha fazla web sitesi ziyaretçisiyle sonuçlanacaktır.

8. Konuk Bloglamadan Yararlanın

Konuk gönderileri, diğer web sitelerinden web sitenize geri bağlantı almanın en popüler yollarından biridir.

Konuk göndermenin en iyi yanı, sizin açınızdan herhangi bir teknik bilgi veya kodlama becerisi gerektirmemesidir; nişinizle ilgili içerik yayınlayan bir site bulun ve onlara makale fikriniz için bir satış konuşması içeren bir e-posta gönderin!

Beğenirlerse ve izleyicilerine fayda sağlayan bir şey olarak değerlendirirlerse, sitelerinde yayınlayacaklar ve yazdığın için sana kredi verecekler. Bununla birlikte, bu tür web sitelerinin normalde makale başına iki geri bağlantıya izin verdiği belirtilmelidir.

9. Yarışmalara Ve Eşantiyonlara Ev Sahipliği Yapın

İşletmenizi tanıtmanın ve içeriğinizi hedef kitlenizin önüne çıkarmanın bir başka harika yolu da bir yarışma veya eşantiyon düzenlemektir.

Bu tür eşantiyonlar yürüttüğünüzde, bağlantınızı sosyal medya takipçileri veya web sitesi ziyaretçileriyle paylaşmaları karşılığında insanlara bir şey (ödül veya başka bir tür tazminat gibi) kazanma şansı veriyorsunuz. Bu strateji, dikkat çekmenin yanı sıra geri bağlantılar oluşturmanın etkili bir yolu olabilir.

10. Link İnşası İçin Yerel SEO’yu Unutmayın

Yerel SEO, tamamen web sitenizi yerel anahtar kelimeler için optimize etmek ve yerel arama sonuçlarında sıralamakla ilgilidir. Bir kullanıcı yerel bir anahtar sözcük yazdığında, ilk olarak o sorgu için optimize edilmiş olan sonuçlar gösterilir.

(RESİM)”en iyi los angeles restoranları” anahtar kelimeleri için en iyi sonuçlara bir örnek

Bu nedenle, bu sürecin iki ana hedefi vardır: web sitenizi yerel anahtar kelimeler için optimize etmek ve birisi yerel bir arama yaptığında bu anahtar kelimeler için iyi bir sıralama elde etmek.

Web sitenizi ve içeriğinizi yerel anahtar kelimeler için optimize etmenin birkaç yolu vardır:

 • Sitenizin ana sayfasının veya açılış sayfasının başlık etiketine yerel anahtar kelimeler ekleyin.
 • Sitenizin HTML kodundaki etiketlerinde ilgili bağlantı metnini kullanın. Bu, kullanıcıların bağlantılarınızdan birini tıkladıklarında tarayıcı pencerelerine yazacakları tam ifade veya anahtar kelime olmalıdır.
 • Yerel alaka düzeyine sahip ilgi çekici içerikler oluşturun (Ör. restoranlar, oteller, ilgi çekici yerler hakkında incelemeler).
 • Web sitenizin etiketlerine yerel olarak alakalı sosyal medya düğmeleri ekleyin. Bu, Facebook, Twitter, Instagram ve Google Benim İşletmem gibi sosyal ağlarda aktif olarak arama yapan kişilere ulaşmanıza yardımcı olabilir.
 • Sizinkiyle aynı anahtar kelimeler için optimize edilmiş diğer web sitelerine bağlantı verin – eğer ilk on sonuçta görünürlerse, daha üst sıralarda yer alma şansınız da artar. Google veya Bing’de iyi sıralandığınız sürece iyi durumda olduğunuzu düşünmek kolaydır. Ancak yerel arama, yeni müşteriler ve yeni potansiyel müşteriler bulmanın harika bir yolu olabilir.

 

11. Web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun

Web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olmak, Google’da üst sıralarda yer almak için çok önemlidir. Yalnızca sitenin daha hızlı ve daha kolay yüklenmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ürününüzü veya hizmetinizi arayan kişilerin aradıkları şey hakkında daha iyi bir fikir edinmelerine yardımcı olur.

Web sitenizin mobil uyumluluğunu nasıl kontrol edeceğinizden emin değilseniz , yardımcı olabilecek bazı ücretsiz araçlar vardır. En popülerlerinden biri Google’ın Mobil Dostu Test Aracıdır . Sadece araca web sitenizin adresini girin ve ne kadar mobil uyumlu olduğuna bağlı olarak size bir puan verilecektir.

Sonuç Olarak

Gerçek şu ki, bağlantı kurmayı sürdürmek için birçok neden var. İster deneyimli bir pazarlamacı olun ister yeni başlıyor olun, muhtemelen bu terimi biraz duymuşsunuzdur, ancak yine de temel olarak bağlantı kurmanın ne olduğunu, size nasıl yardımcı olabileceğini ve ne tür taktikler kullanmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. kullanarak.

Bağlantı oluşturma ile kendi yolculuğunuza başlamaya hazırlanırken yapabileceğiniz en iyi şey, daha eyleme geçirilebilir, hack dolu makaleler için blogumuza abone olarak konu hakkında bilgi sahibi ve eğitimli kaldığınızdan emin olmaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu