GenelSEO

Mobil SEO: Mobil Optimizasyon İçin İpuçları 2023

2022 itibariyle, web trafiğinin yaklaşık %60’ı mobil cihazlardan geliyordu ve 2024 yılına kadar tüm e-ticaret satın alma işlemlerinin neredeyse yarısının mobil cihazlardan yapılacağı tahmin ediliyor. E-ticaret satın alımları ve genel olarak internet kullanımı söz konusu olduğunda, insanlar mobil cihazlarına her zamankinden daha fazla yöneliyor.

mobil-seo-optimizasyonu

Mobil trafikten yararlanmak için, mobil web sitenizin masaüstü siteniz kadar iyi, hatta daha iyi performans göstermesi gerekir. Bunun ötesinde, arama motoru aracılığıyla keşfedilmek üzere optimize edilmiş bir mobil siteye, yani “Mobil SEO”ya ihtiyacınız var. İşte mobil kullanıcıların arama sonuçlarındaki görünürlüğünüzü artırmak için önemli Mobil SEO en iyi uygulamaları ve pratik araçlar.

Mobil SEO Nedir?

Mobil SEO, “Mobil arama motoru optimizasyonu” anlamına gelir. Google gibi arama motorları için mobil web sayfalarını optimize eden bir dizi stratejiyi açıklar. Mobil SEO, normal SEO pazarlamasıyla aynı ilkeleri takip eder: Sitenizi arama motorlarının “taramasını” (veya değerlendirmesini) kolaylaştırarak, sitenizin arama motoru sonuçlarındaki görünürlüğü artar. Ancak, adından da anlaşılacağı gibi, Mobil SEO özellikle mobil sitenizin aramadaki performansını hedefler.

Etki alanınızı iyi bir SEO sağlığında tutmak, tüm gemileri kaldıran yükselen bir dalga gibidir; hem masaüstü hem de mobilde sıralamanızı olumlu etkileyebilir. Bununla birlikte, iyi bir Mobil SEO’ya sahip siteler muhtemelen onsuz olanlardan daha iyi performans gösterecektir. Bunun nedeni, arama motorlarının iyi bir mobil deneyime sahip sıralama sitelerine öncelik verebilmesidir.

Mobil öncelikli dizine eklemeye öncelik vermek, 2017’den beri bir Google politikası olmuştur. Bu, Google’ın algoritmasının, hangi web sitelerinin arama motoru sonuç sayfasında (SERP) yer alacağına “karar verdiği” anlamına gelir. Akıllı telefon aracısı, dizine ekleme ve sıralama için” içeriği dizine ekler ve bir sitenin mobil sürümüne göre sıralar. Bu, genel arama sıralamanızı yükseltmek için bir mobil SEO stratejisini çok önemli hale getirir.

Mobil SEO Optimizasyonunun Önemi

Google artık mobil web sitelerini taramak ve kullanıcıları en alakalı kaynaklara yönlendirmek için mobil öncelikli bir dizin stratejisine odaklanmıştır. Mobil SEO optimizasyonunun çok önemli olmasının ve 2023’te de böyle kalmasının ilk ve ana nedeni budur. Google, sıralamasını yapmak için özellikle bir web sitesindeki mobil içeriği kullanır.

  • Çevrimiçi trafiğin yüzde 70’i mobil kullanıcılardan oluşuyor ve bu da çoğunluğu oluşturuyor. Söylendiği gibi, insanların olduğu yere gidin.
  • Bunu iyi yapın çünkü insanların yüzde 62’sinin olumsuz bir deneyim yaşadıklarında satın alma olasılıkları daha düşüktür.
  • İnsanlar dürtüsel hissettiklerinde ve bir şey satın almak istediklerinde yüzde 65’i telefonlarını kullanacak. Aradıkları marka olması gerektiği gibi kolayca erişilebilir.

Mobil uyumluluk artık sadece web siteleriyle ilgili değil. Başarılı markalar, müşterilerin alışveriş deneyimlerini çok daha odaklı hale getirmek için kullanabilecekleri bir uygulama geliştirecek. Kullanıcıların yüzde 71’inden fazlası perakendecinin web sitesini veya uygulamasını kullanacak, bu yüzden bunlara sahip olmak en iyisidir.

Aramalar için mobil cihazların kullanılması da satışları artırıyor. Kullanıcılar hangi ürünün en iyi olduğuna karar verdikçe ürün inceleme aramaları son iki yılda yüzde 35 arttı. En iyiden bahsetmişken, içinde “en iyi” geçen anahtar kelimeler son iki yılda mobil cihazlarda yüzde 80 daha fazla arandı. Video incelemelerinde, insanların yaklaşık 50.000 yıllık izlenme süresi vardır.

6 Mobil SEO En İyi Uygulaması

Genel arama performansında mobilin önemi göz önüne alındığında, işletmelerin Mobil SEO’nun dijital pazarlama stratejilerinin bir parçası olduğundan emin olmaları gerekir. Bu altı ilke, sizi başarıya hazırlamanıza yardımcı olabilir.

  1. Mobil Uyumlu Tasarım
  2. Güvenilir Site İçi Bağlantılar
  3. Kısa, Öz İçerik
  4. Temiz Görseller
  5. Yerel Ve Sesli Arama Optimizasyonu
  6. Genel Sayfa İçi SEO İlkeleri

1. Mobil Uyumlu Tasarım

Mobil uyumlu tasarım, Google’ın mobil öncelikli dizine ekleme konusundaki belgelerindeki ilk kılavuzudur ve iyi bir mobil SEO’ya doğru ilk adımınız olmalıdır. Google, mobil uyumlu tasarım için üç yaklaşım sunar, ancak duyarlı tasarım önerir.

Mobil duyarlı tasarım, sitenizin “kullanıcının cihazından (örneğin, masaüstü, tablet, mobil, görsel olmayan tarayıcı) bağımsız olarak aynı URL’de aynı HTML kodunu sunduğu, ancak ekran boyutuna göre içeriği farklı şekilde gösterebileceği anlamına gelir. ”Shopify‘ın web sitesi oluşturucusu, yerleşik bir özellik olarak duyarlı tasarım sunar. Diğer web sitesi oluşturucuları, bir aygıtın masaüstü bilgisayar, cep telefonu veya tablet olmasına bağlı olarak, bir aygıta farklı HTML, CSS ve medya dosyaları sunan dinamik sunum siteleri oluşturur. Sonuç olarak, duyarlı siteler ve dinamik hizmet veren siteler, web sitesi ziyaretçileri için aynı ürünü üretir.

Halihazırda bir web siteniz varsa Google, mobil uyumlu olup olmadığını anlamanız için ücretsiz bir araç sunar. Araç iki karar sunar: ya sayfa mobilde kullanılabilir ya da kullanılamaz ve daha mobil uyumlu bir tasarıma ihtiyaç duyar.

2. Güvenilir Site İçi Bağlantılar

Arama motorları web sitenizi “tararken”, her zaman aynı etkin URL’yi işaret ettiklerinden emin olmak için site içi gezinme bağlantılarınızı kontrol ederler. Örneğin, sitenizin gezinme menüsünde Fiyatlandırma başlıklı bir bağlantı varsa Google, bağlantının etkin olduğunu ve her zaman aynı URL ile aynı “fiyatlandırma” web sayfasına yönlendirdiğini onaylar.

3. Kısa, Özlü İçerik

Web siteniz için içerik yazarken, bir mobil kullanıcıyı ve onların küçük ekran boyutlarını göz önünde bulundurun. Paragrafları kısa ve başlıkları özlü tutun. Bölümleri birkaç paragrafla sınırlı tutmayı hedefleyin ve bunları mümkün olduğunca görüntülerle bölün. (Kimse bir duvar dolusu metin okumak istemez!)

4. Temiz Görseller

Fotoğrafların ve metnin etrafında bol miktarda beyaz boşluk bulunan temiz görsellerle hazırlanan mobil sitenizin gözleri yormamasını sağlayın. Mobil siteler görsel bilgileri sıkıştırır, bu nedenle fazladan beyaz alan tarafında hata yapın. Masaüstünde biraz gereksiz görünen şey, mobilde normal görünecektir.

Ürünleri bir e-ticaret sitesinde sergiliyorsanız, fotoğrafların yüksek çözünürlüklü olduğundan ve dinamik boyutlandırma kullandığından emin olun; bu, ister mobil ister masaüstü olsun, herhangi bir web tarayıcısında doğru oranlarda yüklenecekleri anlamına gelir. Bir ürün sayfasını fazladan fotoğraf ve videolarla aşırı yüklememeye özen gösterin. Bir site ziyaretçisinin bunalmasına ek olarak, bu resimler bir sayfanın daha yavaş yüklenmesine neden olabilir ve bu da Mobil SEO’yu olumsuz etkiler.

5. Yerel Ve Sesli Arama Optimizasyonu

2022 itibariyle, tüketicilerin %50’si web aramalarının bir kısmını sesli arama işlevini kullanarak gerçekleştiriyor. Bu, ezici bir çoğunlukla eski usul yazarak yapılan masaüstü aramalarından oldukça farklıdır. Google, mobil arama sonuçlarında sesli aramayı dikkate alır ve genel arama sorgularını doğrudan yanıtlayan metin içeren web sitelerini tercih eder.

Sesle arama, özellikle de insanlar Siri veya Alexa gibi bir dijital asistan kullandıklarında, yazılı aramaya göre genellikle daha sohbete dayalıdır. Siteniz, “Sayfalar için iyi bir ileti dizisi sayısı nedir?” veya “Organik diş macununu nereden satın alabilirim?”

Belirli arama ifadeleri olan uzun kuyruklu anahtar kelimelerin kullanılması da yardımcı olur. Örneğin, “spor salonu” genel bir anahtar kelimeyken, “tırmanma duvarlı spor salonu” daha spesifik, uzun kuyruklu bir anahtar kelimedir.

6. Genel Sayfa İçi SEO İlkeleri

Mobil SEO için en iyi uygulamalar, tüm SEO için en iyi uygulamalarla büyük ölçüde örtüşür. Bu, sitenizin içeriği, yükleme süreleri, URL’ler, bağlantılar, meta etiketler (arama motorlarına ve site ziyaretçilerine bir web sayfası hakkında bilgi sağlayan HTML kodu ve kod temizliği ile ilgili olan sayfa içi SEO için geçerlidir . kod yapılandırılmış, organize edilmiş ve yazılmıştır. Bu unsurlara dikkat etmek, yalnızca mobil arama sıralamanızı yükseltmekle kalmaz; genel SEO’nuza yardımcı olacaktır.

2023’te İzlenecek Mobil SEO Teknikleri

mobil-seo-teknikleri

Hangi Anahtar Kelimelerin Başarılı Olduğunu Bilin

Belirtildiği gibi, “en iyi saç maşası” gibi “en iyi” kelimesini içeren anahtar kelimeler, kullanıcılar ihtiyaçlarına uygun ürünü aradıklarında iyi performans gösteriyor. Google ayrıca , insanlar yerel SEO sonuçlarını aradıkça “yakınımda” aramalarının yüzde 130 arttığını da belirtti.

Mobil Medyayı Optimize Etme

Mobil cihazlarda görüntülemek için kullanılan ortam, masaüstü bilgisayarlardakiyle aynı olamaz. Geçmişte bu böyle olabilirdi ama şimdi yürümeyecek. Mobil SEO teknikleri, mobil cihazlar için değiştirilmiş veya benzersiz medyaya odaklanmayı içermelidir. Daha küçük ekranlarda iyi çalışmalı, kolayca gezinilebilir olmalı ve web sitesinin geri kalanını yavaşlatmamalı veya olumsuz etkilememelidir.

Sesli Aramaya İtiraz

Mobil aramanın büyümesinin yanı sıra , doğru yapıldığında mobil içerik tarafından kolayca desteklenen sesli arama da var. İnsanlar sesli aramayı kullandıklarında, bir arama çubuğunda anahtar kelime aradıklarının aksine, genellikle tam cümlelerle konuşurlar. Bundan yararlanmak için, tam soru ve cevapların olduğu SSS bölümlerini kullanın.

Teknik SEO Uygulayın

Google’ın gezinen örümceklerine iyi görünmek için, içerik hiyerarşisini vurgulamak üzere başlıkları kullanarak her sayfayı uygun şekilde biçimlendirin. Bu aynı zamanda bir sayfayı gözden geçiren kişilerin ihtiyaç duydukları bilgileri bulmalarına yardımcı olur. Ve daha fazla dikkat çeken öne çıkan snippet’lerde görünmek için bir mobil SEO stratejisidir.

Mobil SEO Tekniklerini Test Etme

Yeni SEO trendleri ele alındıktan sonra, Google’ın mobil hız testini kullanarak sayfa hızının nasıl performans gösterdiğini test edin . İdeal olarak, masaüstü ve mobil hız puanları ya ortalama aralığın üst sınırında (yetmiş beş ila seksen dokuz) ya da hızlı aralıkta (doksan ila 100) olacaktır. Sayfa hızı ortalamanın altındaysa, görüntüleri sıkıştırmayı, kodu birleştirmeyi veya azaltmayı ve sayfaları daha hızlı yüklemek için önbelleğe almayı deneyin. Ardından, mobil SEO optimizasyonlarından sonra ne kadar iyi performans gösterdiğini belirlemek için Google’ın mobil uyumluluk testini kullanın. Ayrıca, Google Search Console’da oturum açıp Tarama, Tarama Hataları ve Akıllı Telefon’a giderek Google’ın web sitesini tarama yeteneğinin nasıl olduğunu kontrol edin.

Son olarak, bilgiyi doğrudan kaynağından, yani mobil web sitesinin potansiyel kullanıcılarından alın. Kullanıcıların sitenin gezinmesini test etmelerini ve indirim veya küçük bir hediye karşılığında dürüst geri bildirim vermelerini sağlayın. Bu stratejiler, mobil uyumluluğun tüm alanlarını kapsayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu