Dijital PazarlamaGenel

LinkedIn Pazarlama Taktikleri: İşinizi Nasıl Geliştirirsiniz? 2023

LinkedIn‘in dünya çapında 774 milyondan fazla kullanıcısı olduğunu biliyor muydunuz? Bu metrik tek başına platformu günümüzün en iyi sosyal ağlarından biri yapar.

LinkedIn Pazarlama Taktikleri 2023
İşletmeniz, marka bilinirliğini artırmak, ağınızı oluşturmak, olası satışları ve dönüşümleri artırmak ve geliri artırmak için LinkedIn’i tam potansiyeliyle kullanıyor mu? Sürekli olarak filizlenen yeni sosyal ağlarla, LinkedIn genellikle yeterince kullanılmayan bir platformdur. Gerçek şu ki, LinkedIn sosyal medya içerik stratejinize güçlü bir katkı olabilir.

Bu kılavuz, marka bilinirliğini artırmak, linkedIn pazarlama içeriğinizi paylaşmak ve işinizi büyütmek için platformu nasıl kullanacağınızı öğrenmenize yardımcı olmak için hemen uygulamaya başlayabileceğiniz LinkedIn ipuçlarıyla dolu.

İçindekiler

LinkedIn Pazarlama Nedir?

LinkedIn pazarlaması, bağlantı kurmak, müşteri adayları oluşturmak, marka farkındalığını artırmak, iş ilişkilerini ve ortaklıkları geliştirmek, içerik paylaşmak ve web sitenize trafik çekmek için LinkedIn’i kullanma sürecidir. LinkedIn, profesyonel ağları genişletmede ne kadar etkili olduğu için günümüzde birçok başarılı pazarlama stratejisinin ayrılmaz bir parçasıdır.

İşletmenizi pazarlamak için LinkedIn’i kullandığınızda, birkaç isim vermek gerekirse, analitik , bağlantılar ve marka oluşturma ile ilgili faydalı özelliklere erişim kazanırsınız.

LinkedIn’de Pazarlama Neden Önemlidir?

Sosyal medya pazarlaması söz konusu olduğunda, tüm kaynaklarınızı üç büyük olan Facebook, Instagram ve Twitter‘a yatırmak isteyebilirsiniz. Bunlar, hedef kitlenize ulaşmak için harika platformlardır. Ancak LinkedIn’i hariç tutmak işinize büyük bir zarar verir. Dünyanın en büyük profesyonel ağı olan LinkedIn, Facebook ve Twitter’dan %227 daha etkili bir şekilde müşteri adayları oluşturur. Bu nedenle pazarlama söz konusu olduğunda işletmeniz için vazgeçilmez bir platformdur.

Ama önce, LinkedIn’de yeni olabilecekleriniz için hızlı bir başlangıç.

LinkedIn Hakkında

LinkedIn, 2003 yılında ağ oluşturmaya, kariyer oluşturmaya ve fikir paylaşmaya odaklanarak başlatıldı. Platform, üyelerinin meslektaşları, potansiyel işverenler, iş ortakları, rakipler, yeni çalışanlar ve müşteriler dahil olmak üzere diğer profesyonellerle bağlantı kurmasını ve içerik paylaşmasını sağlar.

İşinizin LinkedIn’de olmasının bu kadar güçlü olmasının nedeni budur. Platform harika bir pazarlama aracıdır.

LinkedIn Pazarlama En İyi Uygulamaları

LinkedIn pazarlama, web sitenize trafik çekmenize, kaliteli potansiyel müşterileri belirlemenize, düşünce liderliği içeriği aracılığıyla uzmanlığınızı paylaşmanıza ve ağınızı büyütmenize olanak tanır. Aynı zamanda açık pozisyonları pazarlamak ve şirketinize yeni yetenekler çekmek için harika bir yoldur. Bunlar, LinkedIn’in tüm işletmelerin pazarlama yapması için ideal bir platform olmasının nedenlerinden sadece birkaçı.

İşte LinkedIn’i sosyal medya içerik stratejinize dahil etmenin birkaç taktik yolu daha.

1. Hashtag’leri Kullanın.

Hashtag’ler(etiketler) genellikle LinkedIn gönderinize vurgu eklemek için kullanılır. Ancak aslında LinkedIn pazarlama stratejinizi daha iyi hale getirebilecek bir amaca hizmet ederler. Başında bir hashtag simgesi olan bu basit ifadeler, yeni kitlelere, sektörlere ve nişlere girmek için altın madenleridir. Ancak çok fazla veya daha kötüsü yanlış olanları kullanmak erişiminizi engelleyebilir.

Bu, LinkedIn’de hashtag araştırması yaparak alakalı ve popüler hashtag’ler arasında bir denge kurmak isteyeceğiniz anlamına gelir. Önce geniş bir hashtag’i sorgulamak için arama çubuğunu kullanın. Örneğin, büyüme pazarlamasında çalışıyorsanız hashtag’i kaç kişinin takip ettiğini ve ne sıklıkta kullanıldığını görmek için #growthmarketing araması yaparak başlayın.

Büyüme pazarlaması için Linkedin hashtag örneği

Buradan, konuşmak istediğiniz kitleye ulaşan üç ila beş hashtag ile başlayın. Bu hashtag’ler, onları takip eden kişi sayısına göre değişiklik göstermelidir. Bu nedenle yüksek sayılara fazla takılmayın. İlgili ancak daha az bilinen hashtag’ler, erişiminizi LinkedIn içeriğinizle etkileşim kurması muhtemel bir kitleye daraltabilir.

2. Bir LinkedIn Profili Yerine Bir LinkedIn Sayfasının Ne Zaman Kullanılacağını Bilin

Linkedin Sayfaları bağlantı göndermeden ve onay beklemeden takip edilebilir. Bu, bir LinkedIn kullanıcısı Sayfanızı bağlantılarıyla paylaştığında, bu kişilerin sayfanızı takip edebilecekleri ve işletmenizin yüksek etkileşim potansiyeline sahip içeriğini hemen görebilecekleri anlamına gelir. LinkedIn Sayfaları ve LinkedIn Profilleri, LinkedIn pazarlamasında farklı amaçlara hizmet eder. Sayfalar herkese açıktır ve öncelikle işletmeler tarafından kullanılır. Profiller özeldir ve kişiler tarafından kullanılır. Her biri LinkedIn algoritmasıyla çalışır. Ancak hedef kitlenizi büyütmek için kullanabileceğiniz farklı araçlara sahip olursunuz.

LinkedIn Profilleri de takip edilebilir. Ancak onları benzersiz kılan, ağınıza katılmak isteyen bağlantılarla bire bir, özel görüşmeler yapabilme yeteneğidir. Danışmansanız, doğrudan satışta çalışıyorsanız veya işinize bireyselleştirilmiş bir yaklaşım benimsemeyi tercih ediyorsanız, bu özellikten yararlanmak için bir LinkedIn Profiliniz olmasını isteyeceksiniz.

Bu LinkedIn varlıklarının her ikisi de nihai pazarlama iş akışını oluşturmak için birlikte çalışabilir. Örneğin, kişisel Profilinizde işletmenizin LinkedIn Sayfasını işvereniniz olarak listeleyerek kendinizi işletmenizin bir çalışanı olarak listeleyebilirsiniz. Bu şekilde, bir ziyaretçi Profilinize geldiğinde Sayfanızı da görecektir.

3. Farklı Uzunluklarda Gönderiler Oluşturun.

Hızlı, cesur gönderiler LinkedIn’de büyük etki yaratır. Uzun biçimli hikayeler, okuyucuların dikkatini çeker ve uygulamada daha uzun süre kalmalarına neden olur. Bu tür gönderilerin her ikisinin de LinkedIn içerik planınızda bir yeri olmalıdır.

Yalnızca monologları paylaşan biri olarak tanınmak istemezsiniz. Çünkü ağınızın bunları okumaya her zaman vakti olmayacaktır. Aynı şekilde, çok fazla kısa gönderi eksik içerik olarak algılanabilir ve bu da sizi bir düşünce lideri olarak daha az yetkili gösterebilir.

Gönderilerinizin uzunluğunu değiştirmek (ayrıca resim ve video eklemek), içeriğinizin güncel ve ağınızla alakalı olmasını sağlayabilir. İnsanları bir sonraki adımda hangi mücevherleri bırakacağınızı görmek için heyecanlandıran içeriğe sahip olacaksınız.

4. Harici Makaleleri Platformda Paylaşın.

Instagram gibi diğer platformların aksine, LinkedIn’in algoritması bloglara ve web sitelerine harici bağlantıları destekler. Yayınladığınız içeriğin değeri olduğu ve hedef kitlenizle alakalı olduğu sürece, diğer kişilerin içeriklerini platformda yayınlayarak başarılı olursunuz.

Doğrudan web sitesine bağlantı veriyorsanız yazara resmi olarak atıfta bulunma konusunda endişelenmenize gerek olmasa da, gönderinizde onu etiketlemek veya hakkını vermek için hashtag’ini kullanmak kötü bir fikir değildir. Bazen gönderinizi kendi takipçileriyle paylaşırlar veya gönderi altına yorum yaparak Profilinizi hedef kitlelerine tanıtırlar. Ne kadar güzel değil mi?

Linkedin'de harici makale paylaşma örneği

5. Yayınlama Programınızı Tutarlı Tutun.

En uzun içerik ömürlerinden birine sahip olma platformu olarak bilinen LinkedIn, “24 saat yayın planına” ihtiyaç duymayan bir platformdur. İhtiyacı olan tutarlı bir şey.

İster her gün, ister gün aşırı, hatta haftada bir yayın yayınlayın, ağınız içeriğinizi düzenli olarak bekleyecek ve bu da güven oluşturacaktır. İşletmeniz için anlamlı olan bir program seçin ve bir ay boyunca buna bağlı kalın. Hangi günlerin ve saatlerin en iyi etkileşimi sağladığını görün ve bunları yayınlama planınızın bir parçası yapın.

Aşağıda, LinkedIn platformunu kullanmanın bazı etkili yollarını ele alacağız. Sektörünüz veya boyutunuz ne olursa olsun, bu ipuçları ihtiyaçlarınıza göre özelleştirilebilir. Kişisel bir LinkedIn sayfanız, işletme sayfanız veya her ikisi birden. Bununla birlikte, ele alacağımız bazı noktaların marka bilinirliğini artırmak veya içerik paylaşmak isteyen işletmeler için daha uygun olduğunu fark edeceksiniz. Diğerleri ise yeni yetenekleri işe almak ve işe almak isteyenler için daha uygun.

LinkedIn Nasıl Kullanılır?

LinkedIn, etkili bir “LinkedIn Pazarlama Stratejileri” ile iş dünyasında önemli bir etki yaratmanıza yardımcı olabilir. İlk adım olarak, güçlü bir profil oluşturun ve işletmenizi vurgulayın.

linkedin-nasıl-kullanılır

Değerli içerikler paylaşarak sektörel otorite kazanın ve hedef kitlenizi çekin. Ağınızı genişletmek için bağlantılar kurun ve gruplara katılın. LinkedIn reklamlarıyla marka bilinirliğini artırın ve iş fırsatlarına ulaşın. Stratejik kullanımla LinkedIn, işletmenizin büyümesine katkı sağlayan güçlü bir araçtır.

1. Genel Profil URL’nizi Özelleştirin.

LinkedIn genel Profil URL’nizi özelleştirerek Profilinizin daha profesyonel ve paylaşılması daha kolay görünmesini sağlayın. Sonunda kafa karıştırıcı sayılar olan bir URL yerine, şu şekilde güzel ve temiz görünecek:

https://tr.linkedin.com/company/wikisoftware

Bunu, Profili Görüntüle’ye ve ardından Genel Profili ve URL’yi Düzenle’ye tıklayarak yapabilirsiniz. Burada URL’nizi, daha önce başka bir LinkedIn kullanıcısı tarafından alınmadığı varsayılarak, adınız ve soyadınız veya işletme adınız gibi istediğiniz herhangi bir şeyle değiştirebilirsiniz.

2. Profilinize Bir LinkedIn Arka Plan Fotoğrafı Ekleyin.

Markaya ait bir arka plan fotoğrafı ekleyerek LinkedIn Profilinize biraz daha kişilik kazandırın. Bir tanesi size otomatik olarak verilse de, kişisel markanızı, özel ilgi alanlarınızı sergilemek veya işe alım yöneticilerinin ve işe alım görevlilerinin dikkatini çekmek için güncelleyebilirsiniz.

LinkedIn, 1584 x 396 piksel boyutunda bir arka plan fotoğrafı önerir ve bu fotoğrafın 8 MB’tan küçük bir JPG, PNG veya GIF dosyası olması gerekir.

Linkedin sayfanıza kapak fotoğrafı ekleyin

3. Profilinizin Bölümlerini Ekleyin, Kaldırın Ve Yeniden Düzenleyin.

Belirli bilgileri uygun gördüğünüz şekilde vurgulamak için LinkedIn Profilinizin bölümlerini düzenleyebilir ve yeniden sıralayabilirsiniz. Düzenleme modundayken, farenizi her bölümdeki çift taraflı okun üzerine getirmeniz yeterlidir. Fareniz dört oklu bir simgeye dönüşecek ve bu noktada Profilinizde başka bir konuma tıklayıp sürükleyip bırakabilirsiniz.

4. LinkedIn Profilinizi Arama Motorları İçin Optimize Edin.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) blog yazmakla sınırlı değildir; ayrıca, bulunmasını istediğiniz anahtar terimler için LinkedIn’de arama yapan kişiler tarafından keşfedilmek üzere Profilinizi optimize edebilirsiniz. Bu anahtar kelimeleri Profilinizin başlığınız, özetiniz veya iş deneyiminiz gibi çeşitli bölümlerine ekleyebilirsiniz.

5. LinkedIn Profilinizdeki Blog Ve Web Sitesi Bağlantılarından Yararlanın.

LinkedIn sayfanıza portföy bağlantıları ve sosyal ağlar ekleyebilirsiniz. Tıklamaları artırmak için içeriğinize ve işletme bilgilerinize bağlantılar da Profilinize eklenebilir. Bu özellik, başka bir yere trafik çekmek için sayfanızın belirli alanlarına daha fazla dikkat çekmenize olanak tanır.

Örneğin, bir podcast oluşturduysanız, çalışmalarınızı tanıtmak için LinkedIn’deki bölümlerinize bağlantılar paylaşabilirsiniz.

6. Ağ Güncellemelerinizi Kontrol Edin.

LinkedIn ana sayfanızda bulunan Ağ Güncellemeleri, esasen Facebook Haber Kaynağı’nın LinkedIn versiyonudur. Bağlantılarınızın, müşterilerinizin, rakiplerinizin ve diğerlerinin neler yaptığına ve paylaştığına dair hızlı bir anlık görüntü için bu akışı düzenli olarak kontrol edin. Ürün veya hizmetlerinizle ilgili ayrıntılar ve işletmenizin oluşturup yayınladığı kayda değer içerikler gibi kendi güncellemelerinizi de paylaşabilirsiniz.

Beslemenizi istediğiniz şekilde filtrelemek için e-posta bildirimlerine kaydolmayı veya “En İyi Güncellemeler” ve “Son Güncellemeler” e göre sıralamayı seçebilirsiniz.

7. Tanınabilir Olun.

LinkedIn bağlantılarınız, Profilinize baktıkları anda Profilinizi tanımalıdır. Profilinizi kolayca tanımlanabilir hale getirmenin harika bir yolu, Profilinizin adının, başlığının ve diğer basit tanımlayıcıların kolayca görülebilmesini sağlamaktır.

Not: Hedef kitleniz tarafından görünür ve tanımlanabilir olmak için Herkese Açık Profil ayarınızın da her zaman etkinleştirilmiş olması gerekir.

8. LinkedIn Profilinizi Kimlerin Görüntülediğini Kontrol Edin.

Hedef kitle üyeleriniz, potansiyel potansiyel müşteriler ve Profilinizi görüntüleyen müşteriler ve LinkedIn’de paylaştığınız pazarlama içeriği hakkında biraz bilgi edinin.

Nasıl? Profilinize Kim Baktı özelliği ile.

Ana gezintide Profil açılır menüsünden erişilebilen bu araç, sayfanızı tam olarak kimlerin ziyaret ettiğini belirlemenizi sağlar. Bağlantılarınız, sizinki gibi diğer işletmeler ve daha fazlası için Profil görünümlerine kıyasla durumunuzu görebilirsiniz.

9. LinkedIn Sayfanızın Tüm Yönlerini Tasarlayın.

LinkedIn sayfalarının tasarımı yıllar içinde çok değişti. Sizinkinin doğru ayarlandığından ve ilgi çekici ve yüksek kaliteli bir afiş resmi içeren en son düzen için optimize edildiğinden emin olun.

LinkedIn’de Nasıl Pazarlama Yapılır?

LinkedIn Pazarlama Stratejileri ile işletmenizin başarısını artırabilirsiniz. Profesyonel bir profil oluşturarak markanızı güçlendirin. Hedef kitlenizi belirleyerek özelleştirilmiş içerikler paylaşın ve sektörel otorite oluşturun.

LinkedIn'de Nasıl Pazarlama Yapılır?

LinkedIn Gruplarına katılarak sektördeki gelişmeleri takip edin ve ağınızı genişletin. Aynı zamanda LinkedIn Reklamları ile marka bilinirliğini artırabilir ve işletmenizi yeni fırsatlara yönlendirebilirsiniz. Stratejik ve tutarlı bir şekilde LinkedIn pazarlama stratejileri uygulayarak işletmenizi hedeflediğiniz başarıya taşıyabilirsiniz.

1. LinkedIn Recruiter’da Kayıtlı Aramaları Ve Arama Uyarılarını Kullanın.

LinkedIn Recruiter kullanıyorsanız, arama kriterlerinizi kaydetmek için Kaydedilen Aramaları kullanabilirsiniz. LinkedIn aracılığıyla iş fırsatlarını pazarlıyorsanız, bu, alet kemerinize harika bir ektir.

Bu özellik sayesinde, istediğiniz kadar aramayı kaydedebilir ve yeni adaylar filtre iyileştirmeleriniz ve kriterlerinizle eşleştiğinde uyarı alabilirsiniz. Recruiter ana sayfası aracılığıyla ilgili sonuçlar hakkında sistemden günlük veya haftalık arama uyarıları almayı seçebilirsiniz.

Linkedin kayıtlı aramalar ve işe alan kişi ile arama uyarıları

2. LinkedIn’in İş İlanlarıyla İş Fırsatlarını Listeleyin Ve Yeni Yetenekleri İşe Alın.

İşletmenizin açık iş fırsatlarından bahsetmişken, yeni pozisyonlarınızı LinkedIn İş İlanları sayfasına eklemeyi ve pazarlamayı unutmayın.

Burada adaylar, iş unvanı, sektör, konum, maaş, deneyim düzeyi ve daha fazlası gibi belirli anahtar kelimeleri arayarak işletmeniz ve açık pozisyonlarınız hakkında bilgi edinebilir.

linkedin işleri ana sayfası

3. LinkedIn Onaylarından Yararlanın.

LinkedIn, Onaylar adlı bir özellik sunar. Bu, birlikte çalıştığınız kişileri becerilerini onaylayarak tanımanıza olanak tanır.

Başka işlere yönlendirmelerine yardımcı olmak, Profillerini daha etkileyici hale getirmek, desteğinizi göstermek ve daha fazlası için en yakınınızdaki kişilerin becerilerini tanıtabilir ve onaylayabilirsiniz.

linkedin becerileri ve onayları

4. Bağlı Olmadığınız Kişilere Mesaj Göndermek İçin Profili Aç’ı Kullanın.

Potansiyel iş ortakları, müşteriler ve diğer sektör liderleriyle şubeleşmek ve yeni bağlantılar kurmak için onlara kişiselleştirilmiş bir mesaj göndermek isteyebilirsiniz.

LinkedIn Grubu üyeleri dışında, platform yalnızca birinci derece bağlantı paylaştığınız kişilere mesaj göndermenize izin verir. Ancak bazı kişilerin, bağlı olmasanız bile onlara yine de mesaj göndermenize izin verdiğini biliyor muydunuz?

Bu şu şekilde çalışır: Açık Profil ağının bir parçası olma yeteneği yalnızca Premium hesap sahipleri tarafından kullanılabilir. Ancak bu kullanıcıların, üyelik türünden bağımsız olarak diğer herhangi bir LinkedIn üyesi tarafından mesajlaşmaya müsait olmalarını sağlar.

Ek olarak, henüz bağlantı kurmadığınız kişilere mesaj göndermek için, bir notla bağlanma isteği göndermeye benzer seçenekler vardır(yine de bu tekniğin aşırı kullanılmasını önermiyoruz). Ayrıca premium hesabınız varsa InMail‘i kullanabilirsiniz.

5. Bağlantıları Dışa Aktarın.

Artık LinkedIn’de kurduğunuz bağlantıları sitenize trafik çekmek ve ödeme yapan müşteri tabanınızı büyütmek için kullanabileceğiniz bir sır değil. Bağlantılarınızı örneğin bir kişi yönetim sistemine aktarmak, başlamak için harika bir yerdir.

Gelişmiş Ayarlarınız altında, LinkedIn bağlantılarınızı dışa aktarmaya başlayabilirsiniz.

linkedin bağlantılarınızı dışa aktarın

6. Profesyonel Ağınızı Büyütmek İçin Bağlantılarınızı Özelleştirin.

LinkedIn, profesyonel ağınızı büyütmenize ve değerli bağlantılar kurmanıza yardımcı olacak özellikler sunar. Neyi başarmak istediğinize bağlı olarak bunu yapmanın birkaç yolu vardır.

İşte bazı örnekler:

  • İşletmeniz için değer düzeylerine göre bağlantılar ekleyin, görüntüleyin ve kaldırın.
  • Bağlantılarınızı kimlerin görebileceğini kontrol edin. Belki de rakiplerinizin bu kişi listesini görmesini istiyor veya istemiyorsunuz.
  • Ağınızı büyütmek ve yeni ilişkiler kurmak için ikinci ve üçüncü derece bağlantılarınızı kullanın.
  • İş arkadaşlarınız, iş ortaklarınız, potansiyel müşteriler ve genel olarak müşterilerle iletişim halinde kalmak için e-postanızdan ve diğer kaynaklardan kişilerinizi içe aktarın ve senkronize edin. Bu bağlantılar, içeriğinizi birden fazla yerde görecek ve böylece bir işletme olarak kim olduğunuz hakkında daha fazla bilgi edinecek ve markanızla olan ilişkilerini derinleştirecektir.

7. LinkedIn Gruplarına Katılın.

LinkedIn Grupları, sektörünüzde çalışan veya sektörünüze ilgi duyan kişilerle bağlantı kurmanın harika bir yoludur. Siz ve diğer üyeler için içerik paylaşmak, kişi listenizi büyütmek, kendinizi bu alanda uzman olarak kabul ettirmek ve marka bilinirliğini artırmak için bir merkez görevi görürler.

LinkedIn Gruplarına katılmanın sağladığı başka avantajlar da vardır. Örneğin, sektörünüzle ilgili Gruplara katılarak ve bu gruplardaki tartışmalara katılarak, sektörünüzdeki düşünce liderliğine ilham vereceksiniz.

Ek olarak, Gruplara katılarak, aynı grubun diğer üyelerinin tam Profillerini bağlanmadan görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca, başka bir kullanıcıyla aynı grubun üyesiyseniz, LinkedIn her ay diğer grup üyelerine 15 adede kadar ücretsiz bire bir mesaj göndermenize izin verir (genellikle, bunu yalnızca ilk iseniz yapabilirsiniz).

8. Kendi LinkedIn Grubunuzu Oluşturun.

Popüler Gelen Pazarlamacılar Grubu ile yapıldığı gibi, kendinize ait bir LinkedIn Grubu oluşturmayı düşünün.

Grubunuzu sektörünüzde bir düşünce lideri olarak kurmak, savunuculardan oluşan bir topluluk oluşturmak, yeni pazarlama içeriği fikirleri oluşturmak, marka bilinirliğini artırmak ve yeni potansiyel müşteriler oluşturmak için kullanabilirsiniz.

9. LinkedIn Grubunuzla İletişim Kurun.

LinkedIn’de kendi Grubunuzu oluşturmak için daha fazla neden var. Aslında, bir LinkedIn Grubunu yönetmenin avantajlarından biri, LinkedIn’in, sorumlu olduğunuz Grubun üyeleriyle etkileşim kurmayı ve iletişim kurmayı kolaylaştırmasıdır.

Grup üyelerine mesaj gönderebilir veya bir grup gönderisi oluşturabilirsiniz. Mesaj göndermek, grubunuzun sayfasından doğrudan grubunuzun bir üyesine yazmanıza veya onlarla içerik paylaşmanıza olanak tanır. Grubunuzdaki belirli bir kişiyle paylaşacak bir şeyiniz varsa bu harikadır. Bir grup gönderisi oluşturmak, grubunuzun sayfasında tartışma başlatmak için ideal olan istediğiniz herhangi bir içeriği paylaşmanıza olanak tanır.

10. LinkedIn Durum Güncellemelerinizi Twitter’da Paylaşın.

Durum güncellemelerini platformlar arasında paylaşabilmek için Twitter hesabınızı LinkedIn Profilinize ekleyin. Bu aynı zamanda Twitter takipçilerinizi ve LinkedIn bağlantılarınızı güçlendirmenin harika bir yoludur.

Örneğin, LinkedIn’de Twitter takipçilerinizin de görmesini istediğiniz bir güncelleme yayınlıyorsanız, LinkedIn güncelleme düzenleyicisindeki açılır menüden Herkese Açık + Twitter seçeneğini belirleyerek bu güncellemeyi Twitter’da kolayca paylaşabilirsiniz.

LinkedIn durum güncellemelerinizi Twitter'da paylaşın

11. Durum Güncellemelerinizde @bahsetmelerden(@mention) Yararlanın.

Başka bir LinkedIn kullanıcısının veya şirketinin durum güncellemenizi görmesini ister misiniz? LinkedIn’de, Facebook, Twitter veya Instagram’da olduğu gibi durum güncellemelerinizde kullanıcıları ve diğer şirketleri etiketleyebilir veya @bahsedebilirsiniz.

Durum güncellemenize veya gönderinize @ sembolünü ve hemen ardından kullanıcının/şirket adını ekleyin. Sonuç olarak, o kullanıcıya/şirkete, onlardan bahsettiğiniz uyarısı verilecek ve adı, durum güncellemesinin kendisinde Profiline ve Sayfasına da bağlanacaktır. Bu, içeriğinizle etkileşimi ve etkileşimi artırmanın yanı sıra marka bilinirliğini artırmanın harika bir yoludur.

12. LinkedIn Vitrin Sayfaları Oluşturun.

LinkedIn Vitrin Sayfaları, belirli girişimleri ve kampanyaları vurgulamak veya üzerinde çalıştığınız belirli içeriği öne çıkarmak için işletmenizin sayfasından ayrılan niş sayfalardır.

Vitrin Sayfalarını , ana sayfanızın belirli ürünleri tanıtmanıza veya pazarlama personelinize hitap etmenize olanak tanıyan uzantıları olarak düşünün. Bu, sayfa ziyaretçileriniz için daha kişiselleştirilmiş ve hedeflenmiş bir deneyim sağlar. Bu, LinkedIn’deki ağınızı genişletmenin harika bir yoludur. Çünkü diğer kullanıcılar ana sayfanızı takip etmeseler bile Vitrin Sayfalarınızı takip etmeyi seçebilirler.

13. Şirket Durum Güncellemelerini Yayınlayın Ve Onları Hedefleyin.

Takipçilerinizin görmesi için LinkedIn sayfanızda işletmeniz için Durum Güncellemeleri yayınlayın. Bu, LinkedIn bağlantılarınızın işletmenizin en son gelişmeleri, çalışmaları, içeriği ve güncellemeleri ile ilgili olarak meşgul ve döngüde kalmasını sağlar. Durum güncellemelerinizde yazılı bilgi, resim, video, belge ve daha fazlasını paylaşabilirsiniz.

Hedef kitlenizdeki belirli kişi ve gruplara göre hazırlanmış Hedefli LinkedIn Durum Güncellemeleri de gönderebilirsiniz. Bunu yapmak için şirket büyüklüğü, sektör, iş fonksiyonu, kıdem, coğrafya, dil gibi kriterleri kullanın veya şirket çalışanlarını dahil ederek/hariç tutarak.

Bu hedeflenen güncellemeler, sayfanızda veya Vitrin Sayfanızda ve ayrıca hedeflenen kullanıcılar için LinkedIn’de (özellikle Ağ Güncellemeleri özet akışlarında) görünecektir.

Şirket Durumu Güncellemelerini yayınlayın ve onları hedefleyin

14. LinkedIn’in İçerik Pazarlama Puanına ve Popüler İçerik Kaynaklarına Göz Atın.

Organik ve ücretli LinkedIn pazarlama içeriğinizin ne kadar etkili olduğunu platformun İçerik Pazarlama Puanı ve Trend Olan İçerik kaynakları ile öğrenebilirsiniz.

İçerik Pazarlama Puanınız, içeriğinizle genel izleyici etkileşimini ölçerek size LinkedIn üzerindeki etkinizi söyler. Trend Olan İçerik, yayınladığınız ve hakkında içerik paylaştığınız hangi konuların platformdaki belirli hedef kitle gruplarında yankı uyandırdığını size söyler ve içeriğinizi daha büyük etki için optimize etmenize olanak tanır.

15. LinkedIn Sponsorlu İçerik Ve Yerel Reklamlarla Denemeler Yapın.

Organik LinkedIn pazarlama çabalarınızı biraz ücretli reklamla tamamlamak istiyorsanız, LinkedIn Reklamları akıllıca bir seçimdir. LinkedIn reklamcılığının en büyük faydalarından biri: hedefleme seçenekleri.

LinkedIn’in PPC reklamları, belirli iş unvanlarını, iş fonksiyonlarını, sektörleri veya şirket boyutunu hedeflemenize izin verir. Birkaç isim vermek gerekirse, sattığınız şeyi isteme/ihtiyaç duyma olasılığı daha yüksek olan kişiler.

16. LinkedIn’in Yayınlama Platformu Aracılığıyla İçerik Paylaşın.

İyi haberim var! Artık LinkedIn’de yeni makaleler yayınlamak için bir LinkedIn etkileyicisi olmanıza gerek yok. Yayınlama, platformdaki tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilir. Bu özelliğin, içerik oluşturarak ve bunu işletmenizin LinkedIn sayfasında tanıtarak pazarlama hedeflerinizi nasıl destekleyebileceğini deneyin.

Örneğin, blogunuzdan LinkedIn’e ortak içerik sunmayı deneyebilirsiniz. Bu şekilde, LinkedIn aracılığıyla blogunuza abonelikleri tanıtabilirsiniz.

17. Web Sitenize Bir Sayfa Takip Düğmesi Ekleyin.

Şirketinizin LinkedIn varlığını ve platformda paylaştığınız içeriği tanıtmak için web sitenize LinkedIn Şirket Takip Et düğmesini ekleyin. Web sitenizin ziyaretçileri, siteniz üzerinden LinkedIn sayfanızı takip ettiklerinde, otomatik olarak sizinle bağlantı kurarlar ve şirketinizin en son güncellemelerini platformda görüntüleyebilirler.

Bu yöntemi kullanarak, doğrudan web sitenizden platforma trafik çekerek LinkedIn’deki etkileşiminizi ve bağlantı sayınızı artırabilirsiniz.

18. LinkedIn Pazarlama Performansınızı Analiz Edin.

Peki … LinkedIn pazarlama çabalarınız nasıl gidiyor? Çabalarınızı analiz etmek ve gerekli ayarlamaları yapmak, platformdaki başarınız için çok önemlidir.

LinkedIn, derinlemesine sayfa analitiğinin yanı sıra işletmelerin genel performansı değerlendirmesi için raporlama araçlarına sahiptir. Durum güncellemelerinizin, içeriğinizin ve erişiminizin ne kadar etkili olduğuna dair belirli verilerin yanı sıra sayfanızın etkileşimi ve takipçileriyle ilgili ayrıntılar (izleyici üyesi demografisi gibi) vardır.

LinkedIn Pazarlama Seçenekleri

LinkedIn, web sitenize trafik çekmenize, kaliteli potansiyel müşterileri belirlemenize, düşünce liderliği içeriği aracılığıyla uzmanlığınızı paylaşmanıza ve ağınızı büyütmenize olanak tanır. Aynı zamanda açık pozisyonları pazarlamak ve şirketinize yeni yetenekler çekmek için harika bir yoldur. Reklamları kullanmak, işletmeniz için daha da faydalı hale getirmek için tüm bu avantajları artıracaktır. LinkedIn’de kullanabileceğiniz dört farklı reklam türü vardır ve her biri işletmeniz için farklı hedeflere ulaşmanıza yardımcı olmak için hazırlanmıştır.

1. Sponsorlu İçerik

Kullanıcılar için LinkedIn ana sayfası, her profilin ağına özel bir haber akışına sahiptir. Sponsorlu içerik, LinkedIn haber akışında görünecek ve oldukça ilgili bir kitleye ulaşacaktır. Bu içerik “tanıtılan” olarak etiketlenir, bu nedenle normal haber akışından farklıdır. Sponsorlu içerik, tek resimli reklamları, video reklamları, dönen reklamları veya etkinlik reklamlarını içerebilir.

2. Sponsorlu Mesajlar

LinkedIn’deki her kullanıcının, diğer kullanıcılarla bağlantı kurmak için bir gelen kutusu vardır. İşletmelerin yalnızca %48’i potansiyel potansiyel müşterilerle etkileşim kurmak için mesajlaşmayı kullanıyor; bu nedenle, bu konuda önde olmanız için harika bir fırsat var. “Kendi yolunu seç” tarzında sohbet reklamları ve potansiyel potansiyel müşterilere doğrudan mesaj niteliğindeki mesaj reklamları vardır.

3. Potansiyel Müşteri Oluşturma Formları

Potansiyel müşterileri dönüştürmek, reklamlarınızın amacıdır ve bilgilerini kolayca toplamak, süreci hem onlar hem de işletmeniz için kolaylaştırır. Bunlar, LinkedIn’de müşteri adaylarını toplamanıza ve kaydetmenize yardımcı olan önceden doldurulmuş formlardır.

4. Metin Reklamlar

LinkedIn platformu, reklamları da gösterebilen bir sağ raya sahiptir . Bunlar metin, spot ışığı veya takipçi olabilir. Bunlar, sponsorlu içeriğe kıyasla daha küçük, daha yoğun reklamlardır.

İşletmenizi LinkedIn’de Pazarlayın

İşletmenizi LinkedIn’de pazarlamaya başlamak için hazır mısınız?

Ufukta LinkedIn’e yapılacak pek çok güncelleme ve eklemeyle, ağın kendisini nasıl pazarlamacılar, iş arayanlar, aday arayanlar ve diğer profesyoneller için ayrılmaz bir kaynak ve platform haline getirmeye devam ettiğini görmek için sabırsızlanıyoruz. Bu en iyi uygulamalardan birini deneyerek LinkedIn’de pazarlamaya başlayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu