Genelİnstagram Reklamcılığı

Instagram’da Organik Takipçi Arttırma Yöntemleri 2023

Instagram takipçilerini organik olarak nasıl büyüteceğinizi merak ediyor musunuz? Instagram’da Organik Takipçi Arttırma stratejileriyle daha fazla Instagram takipçisi edinmek, herhangi bir marka veya influencer için anahtardır. Ne kadar çok takipçiniz olursa, bu potansiyel müşterileri müşterilere dönüştürmek için o kadar çok fırsatınız olur. Ancak daha fazla gerçek takipçi edinmeye odaklanmadığınız sürece bu mümkün olmayacaktır.

İnstagram'da Organik Takipçi Arttırma Yöntemleri

Kilit nokta, Instagram için takipçilerinizi organik olarak büyütmektir. Bu nedenle, hesabınızı büyütmek için kullandığınız her yöntem, takipçi satın almak gibi spam içerikli kısayollara değil, organik büyümeye ve gerçek takipçilere odaklanmalıdır.

Hazır mısın? Hadi başlayalım. İşte Instagram’da Organik Takipçi Arttırmak İçin İşte 9 Adım.

Instagram’ın organik olarak nasıl büyütüleceğine dair pek çok tavsiye var. Günün sonunda, hangi adımların en önemli olduğunu biliyorsanız, o kadar da zor olmayacaktır. Instagram’ı organik olarak büyütmenin en iyi 9 yolunu listeliyoruz.

1. Organik Bir Instagram Büyüme Hizmeti Kullanın

Daha fazla İnstagram takipçisi edinmenin en iyi yolu, hesabınızı büyütmek için organik bir İnstagram büyüme hizmeti kullanmaktır. Piyasada birçok İnstagram’da organik takipçi arttırma hizmeti var. Ancak bunların çoğu ne yazık ki sadece size sahte takipçi satmak isteyen şaibeli şirketlerdir. Sonuçları görmek için, yatırım yapacak yüksek kaliteli bir büyüme hizmeti bulmanız gerekir.

Kicksta, takipçilerinizi organik olarak büyütmek için kanıtlanmış bir yöntem kullanan bir büyüme hizmetidir. Kicksta’da şirket içinde geliştirilen yapay zeka destekli tescilli bir teknoloji kullanılıyor. Bu yöntemi, hedef kitlenizdeki hesaplara ulaşmak için kullanıyor. (Hesabınızı, markanızı gerçekten önemseyen gerçek takipçilerle büyütmeye yardımcı oluyor.)

Bu tam olarak nasıl çalışıyor? Kicksta’ya, takipçilerini çekmek istediğiniz hedef hesapların bir listesini veriyorsunuz. Ardından hedef kitlenizdeki profillerle etkileşim kurmak için hesabınızı kullanır. Aktif olmayan veya küfür kullanan profiller gibi belirli hesaplardan kaçınmak için filtreler de ayarlayabilirsiniz.

Bir örnekte, RangeMe adlı bir markanın İnstagram takipçilerini sadece iki ayda %90 oranında artırmasına yardımcı olduk . RangeMe, Kicksta’nın sunduğu akıllı hedefleme özelliğine bayıldı. Ve markanın takipçi sayısı zamanla arttıkça, yüksek kaliteli içeriği insanların daha fazlası için geri gelmesini sağladı.

RangeMe instagram gönderisi

Kicksta, daha fazla takipçi kazanmaya çalışırken zamandan tasarruf etmenin de harika bir yoludur. Örneğin, İnstagram hesabınızı nasıl büyüteceğinizle ilgili birçok makale, nişinizdeki ilgili hesapları takip etmenizi ve rakiplerinizin bir listesini yapmanızı söyleyecektir. Kicksta bu süreci sizin için kolaylaştırır. Tek yapmanız gereken arkanıza yaslanıp analizlerinizin yükselişini izlemek.

Instagram’ınızı organik olarak büyütmek ve GERÇEK takipçiler kazanmak ister misiniz?

Kicksta logosu

 

 

Kicksta’yı Bugün Deneyin!

 

 

 

2. Daima İlgi Çekici İçerik Oluşturun

Unutursanız diye söylüyorum: içerik kraldır. Bill Gates söyledi, biz değil. Ancak doğru: İnstagram kullanıcıları, iyi olduğunu düşündükleri fotoğraf ve videoları paylaşmayı ve bunlara yorum yapmayı sever. Bu nedenle, hedef kitlenizin seveceği içerikler oluşturmalısınız.

İçeriğinizi nasıl daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz? İlk ve en önemli adım, hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek içerik oluşturmaktır; bu, kitlenizin kim olduğunu anlamanız gerektiği anlamına gelir. Hedef kitlenizin ilgi odaklarını biliyor musunuz? Hangi bilgileri arıyorlar? Mizah anlayışları nasıl? Hangi sorunların çözülmesi gerekiyor? Kimi veya neyi ilham verici buluyorlar? Bunun gibi sorular, kitlenizin ne tür içerik görmek istediğini daraltmanıza yardımcı olacaktır. İçeriğinizin performansı hedef kitlenize bağlı olacağından, her şeyden önce onların kim olduklarını net bir şekilde anlamanız gerekir.

Bir sonraki önerimiz, stratejinizi yalnızca resimlerden döndürmek ve daha çok video içeriğine odaklanmaktır. Videolar, yalnızca resim içeren gönderilerden %38 daha fazla etkileşim alıyor. Bazı markalar profesyonel bir video ajansıyla çalışmayı tercih ediyor. Diğerleri, video pazarlama araçlarını ve platformlarını kullanarak kendi video içeriklerini oluşturur. Basit videoları bir araya getirmeyi kolaylaştıran pek çok ücretsiz yazılım var.

Instagram’da daha fazla takipçi kazanmanın bir başka yolu da diğer kanallardan viral konular hakkında paylaşım yapmaktır. Twitter, Facebook ve YouTube gibi diğer sosyal medya platformlarındaki trendlerden haberdar olun. Ardından, bu popüler içeriği Instagram için çalışan bir formatta uyarlayın.

İnstagram'da ilgi çekici içerik oluşturma

Kicksta ideal hedef kitlenizdeki hesapları hedefler. Bu insanlar markanızı takip ettiklerinde kendilerine hitap eden içerikleri görmek isteyeceklerdir. Dolayısıyla, son derece ilgi çekici ve hedef kitleniz düşünülerek hazırlanmış içerik oluşturarak, Kicksta’nın size kazandırdığı tüm yeni takipçileri elinizde tutabileceksiniz.

3. Nişinizi Araştırın

Instagram’da gıdadan teknolojiye, modaya ve tekrar geri dönen düzinelerce niş var. Bazı Instagram pazarlama tavsiyeleri herkese uyarken, diğer en iyi uygulamalar nişinize göre değişir.

Örneğin, seyahat gibi bir niş, niş benzeri bir yazılımdan daha görsel olacaktır. Her markanın Instagram’da yüksek kaliteli görsel içerik yayınlaması gerekirken, bir seyahat markası, akışının güzel ve çekici olmasını sağlamak için ekstra adımlar atmak isteyecektir.

İnstagram'da niş endüstriler

Nişinizi araştırmanın iyi bir yolu, rakiplerinizin bir listesini ve nişinizdeki Instagram’daki tüm büyük hesapları (bunlar markalar, influencer’lar veya sadece bilgi hesapları olabilir) derlemektir.

Ardından, nişinizi daha iyi anlamak için bu hesapları inceleyin. Bu markaları karşılaştırmak ve ne paylaştıklarını ve takipçilerle nasıl etkileşim kurduklarını gözlemlemek, Instagram’da ne yapmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Kendinize diğer hesaplar hakkında şuna benzer sorular sorun:

  • Kitleleri hangi konularla ilgileniyor?
  • Hangi gönderiler en çok beğeni alıyor?
  • Ne sıklıkla yayınlıyorlar?

Elinizde birkaç not olduğunda, öğrendiklerinizi takipçilerinizi oluşturmak için de kullanın.

4. Gönderi Göndermek İçin En İyi Zamanı Bulun

Instagram’da doğru zamanda paylaşım yapmak çok önemlidir. İçeriğinizin algoritmada kaybolmasını istemezsiniz. Günün en iyi saatinde gönderi yayınlayarak, içeriğinize maksimum sayıda göz çekebilecek ve aynı zamanda yeni takipçiler edinebileceksiniz.

Peki, Instagram’da paylaşım yapmak için en iyi zaman ne zaman? Bu sorunun cevabı sektöre ve hedef kitlenize göre değişecektir. Ancak, sosyal medya planlayıcısı daha sonra bu soruyu yanıtlamak için büyük bir çalışma yürüttü ve aşağıdaki sonuçları buldu:

  • Pazartesi: 06:00, 10:00 ve 22:00
  • Salı: 02:00, 04:00 ve 09:00
  • Çarşamba: 07:00, 08:00 ve 23:00
  • Perşembe: 09:00, 12:00 ve 19:00
  • Cuma: 05:00, 13:00 ve 15:00
  • Cumartesi: 11:00, 19:00 ve 20:00
  • Pazar: 07:00, 8:00 ve 16:00

Kitlenizin ne zaman aktif olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu bilgiyi almak için Instagram İnsights’ınızı veya üçüncü taraf bir analiz aracını kullanın. Ardından, gönderilerinizi hedef kitlenizin Instagram’da en çok olduğu günün saatine göre planlamayı deneyin. Etkileşim oranınızın günün farklı saatlerinde nasıl değiştiğini görmek için gönderi yayınlarken ince ayar yapabilirsiniz.

İnstagram tablosunda paylaşım yapmak için küresel en iyi zamanlar

5. Mikro Influencer’larla Ortak Olun

Influencer pazarlama, daha fazla Instagram takipçisi ve beğenisi elde etmenin etkili bir yöntemi olarak bilinir. Ancak gözden kaçırıyor olabileceğiniz bir strateji, mikro influencer’larla ortaklık kurmanın gücüdür.

Mikro influencer’lar, 10.000 ila 100.000 takipçisi olan influencer’lardır. Bazı durumlarda, son derece niş mikro influencer’ların 10.000’den az takipçisi bile olabilir (ancak yalnızca birkaç bin takipçisi olan hesaplara nano influencer’lar denir). Mikro influencer’ların çoğu belirli bir nişe odaklanır. Shopify‘a göre, tüm influencer’ların yarısından fazlası mikro influencer’lardır..

Mikro influencer’lar faydalıdır çünkü niş kitleleri genellikle yayınladıkları şeylerle daha fazla ilgilenir. Bu küçük influencer’lar, markalar için de daha erişilebilir. Sektörünüzdeki en büyük ünlüyle çalışmaya çalışmaktansa, nişinizdeki bir mikro-influencer ile iletişime geçmeniz çok daha kolay olacaktır.

Sizinle aynı hedef kitleye sahip bir micro-influencer ile çalıştığınızda, influencer’ın takipçilerinin markanızla ilgileneceğinden emin olabilirsiniz. Bu, influencer’ın gönderisi daha fazla insanı yolunuza çektiğinden, takipçilerinizi organik olarak büyütmenize yardımcı olur.

mikro-influencer biyo

Jen Lauren, 4.000’in biraz üzerinde takipçisi olan bir sağlık ve zindelik mikro-influencer’ına bir örnektir. Kişisel bakım ve egzersiz dersleri hakkında paylaşım yapmaya odaklanıyor. Jen, Lesser Evil Snacks, Sakara, Mindset Wellness CBD ve diğerleri gibi markalarla ortaklık kurdu. Bu sağlık ve zindelik markaları için bu, ürünlerini son derece ilgili bir kitlenin önüne çıkarmak için mükemmel bir fırsat sundu.

6. Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçeriği Kullanın

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC), sizin değil müşterileriniz tarafından oluşturulan herhangi bir içerik olarak tanımlanır. Birisi bir ürünü veya hizmeti kullanırken veya tanıtırken çekilmiş bir fotoğrafını yayınladığında, söz konusu marka genellikle yeniden yayınlamak için izin ister. Bu UGC(User-Generated Content)’dir.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, gerçek ve orijinal olduğu için işe yarar. UGC, markanızdan yararlanan gerçek insanları tasvir eder ve bu, tüketiciler için uzun bir yol kat edebilir. Bu tür içerikler güven oluşturur ve sosyal kanıt sunar – neredeyse bir arkadaşın tavsiyesi gibi.

freddyusa tarafından kullanıcı tarafından oluşturulan içerik

UGC aynı zamanda size çok fazla zaman ve para kazandırabilir çünkü sosyal medya için sıfırdan çok fazla içerik oluşturmak zorunda kalmazsınız. Tüketicilerin %85’i UGC’nin herhangi bir marka içeriğinden daha etkili olduğunu düşünüyor!

Ancak, UGC’nin birçok faydası olsa da, bu tür içeriklerle aşırıya kaçmayın. Kullanıcı tarafından oluşturulan çok fazla içerik yayınlamak, markanızın değerini düşürebilir. Ve çok fazla UGC talep ederseniz, standartlarınıza tam olarak uymayan içerik almaya başlayabilirsiniz.

Bu sorunu aşmanın bir yolu, takipçilerinize ne tür gönderiler paylaşmalarını istediğinizi söylemektir. Onlardan tam olarak ne istediğinizi hecelemekten korkmayın. Müşterilerinizi, aradığınız her şeyi (videolar, incelemeler veya ürününüzle çalışırken çekilmiş basit fotoğrafları) göndermeye teşvik edin. Daha fazla kullanıcı tarafından oluşturulan içerik elde etmeye dayalı bir kampanya oluşturarak daha fazla UGC talep etmek için benzersiz bir hashtag bile oluşturabilirsiniz.

7. Instagram Reels’lerini Kullanın

Instagram, akışlarında görüntüleyenlere Reels’leri gösterir. Oluşturduğunuz içerik bir kullanıcının ilgisini çekiyorsa, Instagram’ın Reels’inizi gösterme şansı yüksektir. Ve bu, elbette tam olarak istediğin şey.

Altyazılarınızda anahtar kelimeler ve hashtag’ler kullanarak Instagram Reels’inizi daha görünür hale getirin. Aşırıya kaçmayın, ancak stratejik olarak birkaç anahtar kelime eklemek, Reels’inizi görmesini istediğiniz kişilere göstererek görünürlüğü artırmanıza yardımcı olacaktır.

instagram reels

İnsanların izlemek isteyeceği Reels oluşturmanın başka bir yolu da Reel’iniz için statik bir kapak oluşturmaktır. Bunu bir YouTube videosunun küçük resmi olarak düşünün. Bu, Reels’inizi daha çekici hale getirecektir.

Trend olan sesleri kullanmak, insanların dikkatini çekmenin iyi bir yoludur. Herhangi bir zamanda neyin popüler olduğuna dair bir fikir edinmek için diğer Reels’leri izleyerek Instagram’da zaman geçirin. Ardından, trendlerin üzerine atlamaya ve popüler sesleri kullanarak bunları markanıza veya sektörünüze uyan bir video oluşturmak için uyarlamaya hazır olun. Alternatif olarak, kendi orijinal sesinizi de oluşturabilirsiniz; bu, başkaları sesinizi kullanmaya başladıkça hesabınızın daha fazla açığa çıkmasına neden olabilir.

8. Harika Bir Instagram Biyografisi Oluşturun

Instagram biyografinizi optimize etmek, Instagram’ın organik olarak büyümesine yardımcı olmanın önemli bir yoludur. İyi bir biyografi, müstakbel takipçilere kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı söyler. Ve önemli anahtar kelimeler ekleyerek, Instagram hesabınız daha aranabilir olacak ve mümkün olduğunca çok kişinin sayfanızı bulması için kapıyı açacaktır.

Basit ve bulması kolay bir kullanıcı adı seçin (çoğu marka kendi marka adını kullanır). İşletmenizin adını profilinizin “isim” bölümüne de ekleyebilirsiniz. Bu, aranabilir anahtar kelimeler eklemek için de iyi bir yerdir. Örneğin: “: Yerel Spor Salonu.”

Instagram biyografiniz markanızı özetlemeli, ne yaptığınızı ve kimin için yaptığınızı açıkça ortaya koymalıdır. Fazla alanınız yok (150 karakter), bu yüzden kısa ve tatlı tutun! SoulCycle, bunun dünyayı değiştirmek isteyen insanlara hizmet veren bir fitness şirketi olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

Soul Cycle Instagram biyografisi

İnsanlardan biyografinizdeki bağlantıya dokunmalarını istemek gibi bir CTA eklemeyi de seçebilirsiniz. Linktree gibi bir araç, Instagram biyografinize birden fazla bağlantı ekleyebilmeniz için özel bir açılış sayfası sağlar. Ve son olarak, sizin kimliğinizi kolayca tanıyabileceğiniz bir profil fotoğrafı ekleyin. Logonuz genellikle güvenli bir seçenektir.

9. Instagram Hashtag Stratejinizi Yükseltin

Muhtemelen Instagram’da hashtag kullanmanın içeriğinize daha fazla dikkat çekmenin iyi bir yolu olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Ancak sosyal medya en iyi uygulamaları her zaman değişiyor ve gelişiyor ve hashtag stratejinizin 2023 için yükseltilmesi gerekebilir.

Sektörünüzde veya nişinizde anahtar kelimeler içeren hashtag’ler kullanmayı deneyin. Ayrıca konumunuzla veya düzenlediğiniz bir etkinlikle ilgili hashtag’ler de ekleyebilirsiniz. Markalı hashtag’ler de popülerdir. Instagram’daki 10 hashtag’ten yedisi marka hashtag’leridir .

İnstagram Chick Fil A markalı hashtag'ler

Kaç hashtag kullanmalısınız? Tek etiketli gönderiler %29 daha fazla etkileşim alıyor. 11’den fazla hashtag içeren gönderiler %79 daha fazla etkileşim alıyor. Ve çoğu hesap, hashtag’lerini ilk yoruma değil, başlığa koyar. Bu yıl için hashtag stratejinizi elden geçirmek, daha fazla takipçi kazanmanın etkili bir yoludur.

Instagram’ı Organik Olarak Büyütün

Organik bir Instagram büyüme hizmetiyle çalışmaktan mikro influencer’lara ortak olmaya, hashtag stratejinizi yenilemeye kadar, Instagram’da daha fazla gerçek takipçi edinmenin pek çok yolu vardır. Evet, biraz alın teri alacak. Ancak sonuçlar markanız için uzun bir yol kat edecektir.

Artık Instagram takipçilerini organik olarak nasıl büyüteceğinizi bildiğinize göre, takipçi sayınızı, etkileşiminizi ve markanızı artırmak her zamankinden daha kolay olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu