Dijital PazarlamaGenel

İçerik Pazarlaması: İçerik Üretiminde En İyi Uygulamalar 2023

Kitlenize ulaşmanıza ve dönüşümleri artırmanıza yardımcı olacak başarılı bir içerik pazarlama stratejisini nasıl oluşturacağınızı keşfedin.

İçerik Pazarlaması İçerik Üretiminde En İyi Uygulamalar 2023

Müşterileriniz, potansiyel müşterileriniz ve hedef kitle üyeleriniz işletmenizden değerli içerikler istiyor. Ve bu içeriğin izleyici üyelerine, rahatsız edici olmaktan çok doğal ve organik hissettirecek şekilde ulaşması gerekiyor. İçerik pazarlaması, işletmelerin bunu yapmasına yardımcı olur ve hedef pazarlarınızı çekme, onlarla etkileşim kurma ve onları memnun etme sürecini tanımlar.

Etkili içerik pazarlamasına odaklanarak tam da bunu yapabilirsiniz ve sonuç olarak dönüşümleri artırabilir, marka bilinirliğini artırabilir, geliri artırabilir, kendinizi bir sektör lideri olarak konumlandırabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

İster yeni bir strateji oluşturmaya başlıyor olun, ister mevcut stratejinizi yeniliyor olun, sürecinizi yeniden değerlendirmek ve hedef kitlenizin istediği içeriği oluşturmak ve paylaşmak için yeni yollar bulmak asla zarar vermez. Bu kılavuzda size içerik pazarlaması, içerik pazarlaması türleri, içerik pazarlaması örnekleri ve bir stratejinin nasıl uygulanacağına dair kuşbakışı bir bakış sunacağız.

İçindekiler

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlamasının tanımı basittir: İşletmenize daha fazla potansiyel müşteri çekmek amacıyla yazılı ve görsel materyalleri çevrimiçi olarak yayınlama sürecidir. Bunlar blog gönderilerini, sayfaları, e-kitapları, infografikleri, videoları ve daha fazlasını içerebilir.

Bununla birlikte, içerik pazarlaması sadece ince bir içerik yayınlamak ve insanların onu bulmasını ummak değildir. Bu, sayfalarınızı, videolarınızı, e-kitaplarınızı ve yayınlarınızı hedef kitlenize uygun hale getirmekle ilgilidir. Böylece sizi giden yol yerine gelen yol olarak bulurlar.

Bugün, giden pazarlama stratejileri (veya hedef kitle üyelerinizin sözünü kesen herhangi bir şey), hedef kitle üyeleri arasında yankı uyandırma ve onları dönüştürme konusunda eskisi kadar etkili değil.

Bugün, içeriğinizin hedef kitlenize doğal hissettirecek şekilde (inbound olarak da bilinir) ulaşması gerekiyor. Bunu yapmanın yaygın bir yolu, içeriğiniz için bir anlatı oluşturmak veya bir hikaye anlatmaktır. Bunu yaptığınızda, içeriğiniz daha özgün, ilgi çekici ve hedef kitlenize göre uyarlanmış hissedilir.

Peki, zaten içerik pazarlamasını tanımlayan nedir?

İçerik Pazarlaması Nedir?

İçerik pazarlaması, içeriği sosyal medya, bloglar, web siteleri, podcast’ler, uygulamalar, basın bültenleri, basılı yayınlar ve daha fazlası gibi kanallar aracılığıyla planlama, oluşturma, dağıtma, paylaşma ve yayınlama sürecidir. Amaç, hedef kitlenize ulaşmak ve marka bilinirliğini, satışları, etkileşimi ve bağlılığı artırmaktır.

İçerik Pazarlaması Neden Önemlidir?

2022 HubSpot araştırması, şirketlerin %70’inin içerik pazarlamasını kullandığını söylüyor.

İçerik pazarlaması değerlidir çünkü:

 • Potansiyel müşterilerinizi ve potansiyel müşterilerinizi sunduğunuz ürün ve hizmetler hakkında eğitir. 2023 Araştırmasına göre, pazarlamacıların %29’u potansiyel müşteri çekme ve dönüşüm için bir blog veya web sitesi kullanıyor.
 • Dönüşümleri artırır.
 • Müşterileriniz ve işletmeniz arasında sadakati artıran ilişkiler kurar ve pazarlamacıların %30’u marka değerlerini yansıtan içerikler oluşturur.
 • Hedef kitlenize ürünlerinizin ve hizmetlerinizin zorlukları nasıl çözdüğünü gösterir.
 • Markanızın etrafında bir topluluk duygusu yaratır.

Şimdi çeşitli içerik pazarlama türlerine bakalım.

İçerik Pazarlama Türleri

Stratejinize dahil etmeyi seçebileceğiniz pek çok içerik pazarlaması türü vardır. İşte en yaygın olanlardan bazıları:

İşletmeler için içerik pazarlama türleri

1. Çevrimiçi İçerik Pazarlama

Çevrimiçi içerik stratejisi örneği, HubSpot

Çevrimiçi içerik pazarlaması, çevrimiçi yayınladığınız herhangi bir materyali ifade eder. Ancak daha spesifik olarak web sayfalarınızı ifade eder. Güçlü bir çevrimiçi içerik pazarlama stratejisi, arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) daha üst sıralarda yer almanıza ve doğru zamanda doğru kişilerin önüne çıkmanıza yardımcı olacaktır.

HubSpot’un ana sayfası, ürünlerle ilgili belirli içerikle ziyaretçilerin ilgisini hemen çeken bir örnektir.

2. Sosyal Medya İçerik Pazarlaması

4,5 milyardan fazla küresel sosyal medya kullanıcısı ile, neden bu kadar çok işletmenin sosyal medya pazarlamasına yatırım yaptığını anlamak kolaydır. Çalışmak için pek çok platform (Facebook, Instagram, Pinterest, LinkedIn, Snapchat gibi) ve bunların her birinde içerik oluşturmanın ve paylaşmanın (fotoğraflar, canlı videolar, önceden kaydedilmiş videolar, hikayeler gibi) çeşitli yolları vardır.

3. İnfografik İçerik Pazarlaması

Bilgi grafikleri, içeriği, bilgileri ve verileri anlaşılması kolay bir grafik biçiminde görüntüler. Basit ifadeler, kısa ifadeler ve net görsellerden oluşan infografikler, içeriğinizi etkili bir şekilde iletmenin harika bir yoludur. Eğitsel veya karmaşık bir konuyu tüm izleyici üyelerinin anlayabilmesi için basitleştirmeye çalışıyorsanız iyi çalışırlar.

4. Blog İçeriği Pazarlaması

Bloglar, güçlü bir gelen içerik türüdür ve amaçları ve konuları açısından çok fazla yaratıcılığa izin verir. Bir blog ile, diğer dahili ve harici içeriği ve blog makalelerini bağlantılarla tanıtma, sosyal paylaşım düğmeleri ekleme ve ürün bilgilerini dahil etme gibi şeyler yapabilirsiniz.

5. Podcast İçerik Pazarlaması

Spotify ve Apple Podcasts platformlarında 60 milyondan fazla kişi podcast dinliyor. Bu nedenle birçok işletme ve medya kuruluşu kendi podcast’lerini oluşturmaya ve paylaşmaya başladı.

Podcast’ler, seçilen herhangi bir konu hakkında olabileceğinden çok fazla yaratıcılığa izin verir. Ek olarak, bölümlerin ritmi, podcast’te kimlerin olduğu, podcast’in reklamını nerede yapacağınız ve bölümlerin ne kadar uzun olacağı gibi podcast’le ilgili diğer faktörlere de siz karar verirsiniz.

6. Video İçeriği Pazarlama

Wyzowl araştırmasına göre, tüketicilerin %73’ü bir markanın ürünü veya hizmeti hakkında video aracılığıyla bilgi almayı tercih ettiklerini söylüyor. Ek olarak, video pazarlama, dönüşümleri artırabilir, yatırım getirisini artırabilir ve hedef kitle üyeleriyle ilişkiler kurmanıza yardımcı olabilir. Video içeriğinizi sosyal medya platformlarında, açılış sayfalarında veya ortak pazarlamacının web sitesinde paylaşmayı seçebilirsiniz.

7. Ücretli Reklam İçeriği Pazarlaması

Ücretli reklamlar, geniş bir kitleye ulaşmanıza yardımcı olabilir ve görünmek istediğiniz her yerde kendinizi konumlandırmanıza olanak tanır. Ücretli reklamlar, gelen pazarlamayla birlikte kullanıldığında özellikle yararlıdır. Sosyal medya, açılış sayfaları, afişler ve sponsorlu içerik dahil olmak üzere ücretli reklamları paylaşabileceğiniz birçok yer vardır.

Ardından, içerik pazarlamanın nasıl çalıştığından bahsedelim ve bazı içerik pazarlaması örneklerine bakalım.

İçerik Pazarlaması Nasıl Çalışır?

İçerik pazarlamacıları, ilgi çekici hikayelerle ve değerli bilgileri paylaşarak bir izleyici kitlesini cezbeder. Ayrıca topluluk oluşturmak için içerik kanallarını kullanırlar.

Dolayısıyla, işletmeler için içerik pazarlaması yalnızca bir teknik veya strateji değil, aynı zamanda benzersiz bir iletişim biçimidir. Bunu göz önünde bulundurarak, insanların satın alma sürecinin farklı aşamalarında farklı ihtiyaçları vardır. İçeriğinizin her aşamada bir ihtiyacı karşıladığından emin olmak için dönüşüm huninizi düşünmek isteyeceksiniz.

Dönüşüm Huninin Başı (TOFU)

Dönüşüm hunisinin en üstünde, içeriğinizle farkındalık oluşturmak istersiniz. Hedef kitleniz bir sorunları olduğunu biliyor olabilir. Ancak bunu nasıl çözeceklerinden emin değiller. Bu aşamada, marka farkındalığına, geniş sorunlu noktalara ve sık sorulan sorulara odaklanabilirsiniz.

TOFU içeriği, belirli bir sorunu daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için potansiyel müşterileri çekmelidir. Bu, onlara çözümünüzü tanıtmanız için uygun bir fırsat verir.

TOFU içeriğine yönelik yaygın zorluklar arasında rekabet, eğitim ve tanıtım içeriğinin dengelenmesi ve yatırım getirisinin izlenmesi yer alır.

Bu sorunları ele almak için belirli bir hedef kitlenin dikkatini çeken bir içerik stratejisi oluşturun. Stratejiniz, içerik konularını ve biçimlerini iş hedefleriyle uyumlu hale getiren bir plan oluşturmanıza da yardımcı olacaktır. Ardından, içerik performansınızı izlemek için bir KPI listesi oluşturun.

Dönüşüm hunisinin üst kısmında yer alan yararlı içerik türleri şunları içerir:

 • Blog gönderileri
 • Sosyal medya gönderileri
 • Kısa biçimli video
 • Podcast’ler
 • Bilgi grafikleri
 • Kontrol listeleri
 • E-kitaplar
 • Web Seminerleri
 • Video Reklamlar

Huninin Ortası (MOFU)

Potansiyel müşteri dönüşüm hunisinin ortasına geçtiğinde, ürününüzü düşünüyor demektir. Sitenizi bir kereden fazla ziyaret etmiş olabilirler veya sosyal medyanızla etkileşim kuruyor olabilirler. E-posta bülteninize kaydolmuş olabilirler.

MOFU içeriği, o kişiyle bir ilişki kurmalıdır. Bu noktada sorunlarını anlıyorlar ve olası çözümleri karşılaştırıyorlar. Bu nedenle, içeriğiniz onları çözümünüzün özellikleri konusunda eğitmeli ve benzersiz ihtiyaçlarını nasıl karşıladığını göstermelidir.

Bu aynı zamanda güven inşa etmek için önemli bir andır. Potansiyel müşteri satın almaya hazır olmayabilir. Bu nedenle kullanıcı davranışındaki değişikliklere dikkat edin. Varsayımlarda bulunmak veya hızlı bir dönüşüme gitmek cazip gelebilir. Ancak bu, ilişkiye zarar verebilir. Bunun yerine, liderliğinizi geliştirmek için derinlemesine bilgi ve değer sunun.

Dönüşüm hunisinin ortasındaki harika içerik türleri şunları içerir:

 • E-posta bültenleri
 • Ürün demoları
 • Açılış sayfaları
 • Beyaz kağıtlar
 • Durum çalışmaları
 • Daha uzun biçimli videolar
 • Blog gönderileri
 • Etkileşimli içerik
 • Web Seminerleri

Sosyal medyanın dönüşüm hunisinin en üstündeki içerik olduğunu duymuş olabilirsiniz. Ancak daha fazla kullanıcı sosyal medyada alışveriş yapıyor ve bu aynı zamanda müşteri hizmetleri ve desteği için popüler bir kanal. Bu nedenle, MOFU sosyal gönderileri oluşturduğunuzdan emin olun ve potansiyel müşterilere bu kanalda onlara yardım etmeye hazır olduğunuzu bildirin.

Huninin Altı (BOFU)

Dönüşüm hunisinin altındaki içerik, potansiyel müşterinizin bir karar vermesine ve ideal olarak dönüştürmesine yardımcı olur. Bu aşama dönüşüme odaklanır. Dolayısıyla BOFU içeriği, bir ürünü test etmeyi, fiyatlandırmayı anlamayı ve satın alma işlemini kolaylaştırmalıdır. Dönüştüren içerik, harekete geçmeli ve bir aciliyet duygusu yaratmalıdır. İçeriğinizle satışları etkileyebilecek yaygın itirazlara ve diğer engelleyicilere yanıt vermeye hazırlanın.

Kişiselleştirme, bu aşamada içeriğinizin etkisini artırabilir. Güçlü CTA’lar oluşturmak da önemlidir.

Dönüşüm hunisinin altındaki içerik türleri şunları içerir:

 • Kişiselleştirilmiş e-postalar
 • Müşteri referansları gibi kullanıcı tarafından oluşturulan içerik
 • Durum çalışmaları
 • Fiyatlandırma sayfaları
 • Rakip karşılaştırma blog gönderileri
 • Video demoları
 • Beyaz kağıtlar
 • Yeniden pazarlama kampanyaları

Şimdi bazı içerik pazarlama örneklerine bakalım.

İçerik Pazarlama Örnekleri

Aşağıdaki örnekler, içeriği daha büyük pazarlama stratejinize nasıl dahil edebileceğinizi daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

1. Instagram İçerik Pazarlama Örneği

Instagram'da sosyal medya içerik pazarlamasının daha parlak instagram profili örneği

Glossier’in Instagram hesabı markaya bağlıdır ve pazarlama içeriğinin geri kalanını tamamlar. Sayfanın profilin herhangi bir yerinde “Glossier” yazmasa bile, müşteriler muhtemelen profilin bu markaya ait olduğunu bilecektir.

Instagram sayfası Glossier ürün grubunu paylaşıyor, farklı ürünleri gösteriyor ve her ürünün nasıl kullanılabileceğini gösteriyor. Profil, benzersiz bir şekilde Daha Parlak hissettiriyor ve görünüyor ve geniş müşteri tabanlarının üyelerini tasvir ediyor.

2. İnfografik İçerik Pazarlama Örneği

infografik içerik pazarlama örneği

IBM, kimliğin geleceği için bir infografik oluşturdu. İnfografikleri markaya uygun, iyi organize edilmiş ve okunması kolay. Çevrimiçi güvenlik ve müşterilerin bu konuda ne hissettiği hakkındaki verileri ve bilgileri açıkça paylaşır. Ayrıca hedef kitle üyelerine daha ayrıntılı bir raporu nasıl indirebileceklerini anlatır.

3. Blog İçeriği Pazarlama Örneği

expedia blog ön sayfa içerik pazarlama örneği

Expedia‘nın otel önerileri, ziyaret edilecek harika yerler ve dünyanın her yerinde katılabileceğiniz seyahatle ilgili etkinlikler dahil olmak üzere seyahatle ilgili bilgileri paylaşan bir blogu vardır.

Expedia, okuyucuların ilgisini ve ilgisini canlı tutmak için blog içeriğini düzenli olarak yayınlar. Hayal edebileceğiniz her türlü seyahatle ilgili çok çeşitli konuları içerir.

Blog marka üzerinedir ve tüm makaleler, seyahat teknolojisi şirketinin müşteri kazanma ve marka bilinirliğini artırma hedef ve misyonuyla ilgilidir. Bunu, hizmetlerine bağlanarak ve şirketle zaten olumlu deneyimler yaşamış müşteriler hakkında yazarak yapıyorlar.

4. Podcast İçerik Pazarlama Örneği

hardvard iş incelemesi podcast içerik pazarlama örneği

Harvard Business Review (HBR), hem iş dünyasında hem de yönetimde sektör liderlerini içeren HBR IdeaCast adlı haftalık bir podcast yayınlıyor. Yüzlerce podcast’ini sürekli olarak almak için abone olabilir veya hangilerini dinlemek istediğinizi seçip seçebilirsiniz.

Podcast, markaya uygundur ve HBR’nin yayınlanan içeriğinin geri kalanını tamamlar. Ayrıca, HBR’nin hedef kitleleriyle bağlantı kurması, marka bilinirliğini artırması ve tipik çalışmalarından farklı bir ortam aracılığıyla (Ör. podcast’e karşı HBR makalesi) izleyici üyelerini takip etmesi için harika bir yol olarak hizmet eder.

5. Video İçerik Pazarlama Örneği

Dollar Shave Club’ın video içeriğinin çoğu viral oldu. Pazarlama çabaları markaya uygun, esprili ve eğlencelidir. Dollar Shave Club, çevrimiçi video içeriği aracılığıyla bir isim oluşturarak etkileyici bir büyüme ve marka tanınırlığı elde etti.

6. Ücretli Reklam İçeriği Pazarlama Örneği

ücretli reklam içerikli pazarlama örneği

 

Bir giyim ve aksesuar şirketi olan Revolve, hedef kitlelerine haber kaynaklarına göz atarken ulaşmak için sosyal medyada (Facebook’taki bunun gibi) ücretli ve sponsorlu reklamlar kullanıyor.

İçerik reklamları, hedef kitle üyelerini sitelerine çekmek (ve umarım onları ödeme yapan müşterilere dönüştürmek) için bazı ürünlerinin yanı sıra ücretsiz gönderim ve iade politikalarıyla ilgili ayrıntıları içerir.

7. Twitter İçerik Pazarlama Örneği

içerik pazarlaması için twitter kullanan hubspot, içerik pazarlama örnekleri

HubSpot, yazılımları pazarlamak ve müşteriler, hedef kitle üyeleri, sektör liderleri ve uzmanları arasında bir topluluk oluşturmak için Twitter’ı kullanıyor.

HubSpot, Twitter‘da ürün bilgilerini, ilgili ipuçlarını, sektör bilgilerini ve orijinal araştırmaları paylaştı. HubSpot ayrıca kullanıcılarla etkileşime girer ve müşteri desteğine ihtiyaç duyan herkesin yardım için nereye gideceğini tam olarak bilmesini sağlar.

8. TikTok İçerik Pazarlama Örneği

chipotle tarafından tiktok'ta içerik pazarlama örneği

Chipotle, TikTok’ta aktif bir markadır. Şirket, platformu müşterilerine ve hedef kitle üyelerine ulaşmak ve onlarla etkileşim kurmak için kullanır. Marka, başkalarının Chipotle ile ilgili TikTok içeriğine tepki vermenin yanı sıra menü öğelerinin, yemek tariflerinin, yemeklerinin tadını çıkaran kişilerin, restoranlarının ve daha fazlasının TikTok’larını yayınlıyor. 2,2 milyondan fazla takipçisi ve 52 milyondan fazla beğenisi var.

9. Viral İçerik Pazarlama Örneği

tiktok'ta viral içerik pazarlama örneğiBu viral içerik pazarlama örneği, bir TikTok videosundan geliyordu. Nathan Apodaca’nın orijinal TikTok videosunda kaykay yaparken Ocean Spray kızılcık suyunu yudumlarken ve Fleetwood Mac’in “Dreams” şarkısını dinliyordu.

Viral video sonucunda TikTok, Apodaca’nın videosunun bir bölümünü reklamlarında kullandı. Ocean Spray reklamlarında Apodaca’yı kullandı. Ocean Spray satışlarda ve marka bilinirliğinde bir artış gördü, Fleetwood Mac’in “Dreams”i iTunes’da bir numara oldu ve orada kızılcık suyunu satın alan ve Apodaca’nın orijinal videosunu yeniden oluşturan diğer TikTok kullanıcıları tarafından yayınlanan binlerce videoydu.

Şimdi, içerik pazarlama stratejinizi ele alalım. Bir strateji uygulayarak, içerik pazarlama çabalarınız potansiyel müşterileri dönüştürmede ve hedef kitlenize ulaşmada etkili ve etkili olacaktır.

İçerik Pazarlama Stratejisi

Etkili bir içerik stratejisi geliştirmek için üzerinde çalışmak isteyeceğiniz adımlara birlikte bakalım.

1. Hedef kitlenizi bulun.

Mümkün olan en geniş kitle için içerik oluşturmak kulağa iyi bir fikir gibi geliyor. Ancak herkese hitap eden içeriklerle öne çıkmak zor.

Bunun yerine, belirli ilgi alanları ve ihtiyaçları olan bir grup insana odaklanın. Bu, içeriğinizle bir topluluk oluşturmanıza yardımcı olabilir. Başlamak için, alıcı kişilerinize bir göz atın.

Ardından, onlar için doğru içerik türlerini daraltmanıza yardımcı olması için hedef kitlenizle ilgili aşağıdaki soruları yanıtlayın:

 • Senden ne istiyorlar?
 • Hangi zorlukların üstesinden gelmek istiyorlar?
 • Neden ürününüze veya hizmetinize ihtiyaçları var?
 • Başarılı olmalarına nasıl yardımcı olabilirsiniz?
 • Zamanlarını nerede geçiriyorlar?

2. AKILLI Hedefler Belirleyin.

İçerik pazarlama stratejinizin bir sonraki kısmı AKILLI hedefler belirlemektir. Bunlar işletmenize özel olmalıdır; muhtemelen daha geniş pazarlama stratejinizi ve şirket hedeflerinizi tamamlayacaklardır.

3. KPI’larınızı Belirleyin.

Ardından, SMART hedefleriniz için temel performans göstergelerini (KPI) ayarlayın. KPI’lar, hedefinize göre gerçek performansınızı ölçmek için kullanabileceğiniz ölçülebilir veri noktalarıdır.

AKILLI HEDEF
İLGİLİ KPİ

Marka bilinirliği
Site trafiği, sosyal medya takipçileri, abonelik kayıtları, bahsetmeler (müşteriler ve ortaklar tarafından)

Hasılat Günlük satışlar
Site trafiği

Dönüşümler Dönüşüm oranı
Alışveriş sepetini terk etme oranı, ilgili nakliye oranı eğilimleri, rekabetçi fiyat eğilimleri

Marka sadakati Geri dönen müşteriler
Destekleyiciler, ürün incelemeleri, yönlendirmeler
Müşteri katılımı Beğeniler, paylaşımlar
Takipler, bahsetmeler, geri bağlantılar

Uyum ve güven Geri dönen müşteriler
Destekleyiciler, takipçiler, bahsedenler

Stratejik ortaklar
Yeni ortaklıklar, bahisler, geri bağlantılar

4. İçeriğin Türüne Ve İçerik Biçimlerine Karar Verin.

Ardından, oluşturacağınız içerik türünü ve en iyi içerik biçimlerini seçmek istiyorsunuz.

İçerik türleri, üretmeyi planladığınız geniş içerik kategorileridir. İçerik biçimleri, bir içerik türü içindeki belirli sunum yöntemleridir. Örneğin, blog gönderileri bir içerik türüdür ve bir blog, listeler, nasıl yapılır, düşünce liderliği, ürün incelemeleri ve daha fazlası gibi içerik biçimlerini içerebilir.

Başlamak için, müşterilerinizin ilgisini çeken içeriğin ne tür olduğunu görmek için bir içerik denetimi yapın.

Ayrıca bazı rekabet analizleri yapmak ve endüstri trendlerine bir göz atmak isteyebilirsiniz. Bu araştırma, hangi içerik stratejisinin işletmeniz için en iyi sonucu vereceğini belirlemenize yardımcı olabilir.

Ardından, içerik türleri ve biçimlerine karar vermek için daha önce incelediğimiz çeşitli içerik türlerine ve hedef kitle araştırmanıza bir göz atın.

5. İçerik Kanallarınızı Seçin.

Pazarlayacağınız içeriğin türüne karar verdikten sonra, özel içerik kanallarınızı seçme zamanı. İçeriğinizi nerede paylaşacaksınız? Nereden yaşayacak ve paylaşılacak?

Bazı içerik türleri için çalışmanız gereken kanal belli olacaktır. Örneğin, Facebook içeriği oluşturuyorsanız, kanalınız sosyal platformun kendisi olacaktır.

6. Bir Bütçe Belirleyin.

Şimdi, bütçenizi belirleyin. Oluşturduğunuz içeriğin türünü ve bu içeriği hangi kanallarda pazarladığınızı düşünün.

Ardından, bütçenizi belirlemek için kendinize aşağıdaki soruları sorun:

 • İçeriği oluşturmak için herhangi bir yazılım veya teknoloji satın almanız gerekiyor mu (Adobe Photoshop gibi grafik tasarım yazılımı, Canva üyeliği, yüksek kaliteli fotoğraf ve videolar çekmek için bir kamera gibi)?
 • Herhangi bir içerik pazarlamacısı veya tasarımcısı (sanatçı, yazar, editör, tasarımcı gibi) tutmanız gerekiyor mu?
 • Reklam alanı için ödeme yapmanız gerekiyor mu?
 • Özel içerik türünüzü geliştirmek veya ölçmek için belirli araçlara veya kaynaklara erişmeniz mi gerekiyor?

Yanıtlarınızın bütçenizi nasıl etkilediğini not edin. Bu, önceden tahmin etmiş olabileceğiniz tutarda bir artış veya azalma olabilir.

7. Bir İçerik Yayınlama Planı Oluşturun.

Tutarlı bir şekilde içerik ürettiğinizden ve bunu potansiyel müşterileriniz ve müşterilerinizle paylaştığınızdan emin olmak için bir sosyal medya takvimi veya bir editoryal içerik takvimi kullanın.

Bu, ekibinizin, ekibinizin oluşturduğu tüm içeriği takip etmesine yardımcı olmanın yanı sıra, içeriği önceden planlamanıza da olanak tanır.

Pazarlama içeriğinizi planlamak ve optimize etmek ve dönüşümleri artırmaya yardımcı olmak için ücretsiz bir içerik takvimi kullanın.

8. İçeriği Oluşturun Ve Dağıtın.

Kitle üyelerinizin tüketebilmesi ve muhtemelen dönüştürebilmesi için içeriğinizi oluşturun ve dağıtın.

Bu adım, yüksek kaliteli içerik oluşturmaktan daha fazlası ile ilgilidir. İçeriğinizi olabildiğince faydalı ve ilgi çekici hale getirmeyi öğrenmeye devam edin. Manşet yazma alıştırması yapın, en son içerik trendlerinden en iyi şekilde yararlanın ve kitlenizin tercih ettiği medyada beceriler oluşturun.

Ardından, kitlenizin kolayca bulması için içeriğinizi optimize edin. SEO aranabilirlik için yararlı bir beceridir. Ve her sosyal medya platformu benzersizdir. Bu nedenle Instagram, TikTok ve LinkedIn gibi kanallarda başarılı olmak için ipuçlarına göz atın.

Son olarak, içeriğinizi e-posta, sosyal medya ve daha fazlasında tanıtın. Etkileyenlerle bağlantı kurun, ortak pazarlama ortaklıkları kurun ve en iyi dönüşüm sağlayan içeriğinize daha fazla göz çekmek için reklamlar yayınlayın.

9. Sonuçları Analiz Edin Ve Ölçün.

Son olarak, içerik pazarlama çalışmalarınızı geliştirmek ve daha fazla hedef kitleye ulaşmak için gerekli değişiklikleri yapabilmek için sonuçlarınızı analiz edin ve ölçün.

İçerik pazarlama stratejinizin başarısını takip etmek için SMART hedeflerinize ve KPI’larınıza bakın. Hedeflerinize ve KPI’larınıza ulaştınız mı? Onlara ulaşmaya yakın mıydınız yoksa tahminlerinizin dışında mıydınız?

İçerik pazarlama stratejisi analizleriniz ve sonuçlarınız konusunda size yardımcı olacak bazı araçlar:

Şimdi, stratejinizin etkili olmasını nasıl sağlayabilirsiniz? Hadi bulalım.

Etkili İçerik Pazarlamasının Özellikleri

Çevrim içi içerik oluşturan ve yayınlayan çok sayıda şirketle, standart sektör ücretinizin ötesine geçmek çok önemlidir. Bir sır verelim mi? HubSpot, tüm içeriğimizin sizin ve diğer okuyucuların ihtiyaçlarını karşıladığından emin olmak için aşağıdaki kriterleri karşılamaya çalışır. Sonuç? Blog yazılarımıza ve web sayfalarımıza ayda milyonlarca ziyaret.

İçeriğiniz varsa, şirketiniz için benzer sonuçlar elde edebilirsiniz:

1. Ürün Tekliflerinizin Ötesinde Değer Sağlar.

İçerik pazarlaması, okuyucuların müşteri olmasını sağlamak için ürünlerinizin erdemlerini paylaşmakla ilgili değildir. Müşterilerinize işlerini daha kârlı hale getirmek veya sabah rutinlerini kısaltmak gibi daha verimli bir şeyler yapma gücü veren bir değer sunmak önemlidir.

Durum ne olursa olsun, müşterinizin en acil ihtiyaçlarına çözüm sunan içerikler oluşturmaya çalışın. Ürününüz bir çözüm olabilir. Ancak açık bir şekilde bir ürün sayfası yazmıyorsanız, yalnızca anlamlı oldukları takdirde ürün açıklamalarını dahil etmelisiniz.

Aşağıdaki blog gönderisinde, saç bakım markası Curlsmith, okuyucuların yüksek proteinli ve yüksek nemli ürünler arasında doğru dengeye nasıl ulaşacaklarını anlamalarına yardımcı oluyor. Ürünlerinden sonuna kadar bahsetmez, bunun yerine önce okuyucuyu eğitir.

içerik-pazarlama-curlsmith

2. Okuyucuların Özel Satın Alma Yolculuğu Aşamasını Hedefler.

Değer sağlamak ve müşterilerin ihtiyaçlarına cevap vermek hikayenin sadece bir parçasıdır. Her bir içerikte, müşterilerinizin özel alıcı yolculuk aşamasını da hedeflemelisiniz.

Genel olarak, alıcının yolculuğunun üç aşaması vardır: Farkındalık, Değerlendirme ve Karar. Farkındalık aşamasında, alıcılar hala sorunlarını araştırıyorlar. Değerlendirme aşamasında, çözümler araştırıyorlar. Karar aşamasında, bir sağlayıcı seçmek üzereler.

“[X] nedir?” yayınlıyorsa, o makaleyi okuyan kişi muhtemelen sağlayıcısı hakkında bir karar vermeye hazır değildir. Hâlâ farkındalık aşamasındalar ve kimin çözüm önerdiğini bulabilmek için araştırmayı tamamlıyorlar.

Tersine, bir ürün sayfası yazıyorsanız, o sayfayı ziyaret eden okuyucu zaten potansiyel ürünleri araştırmış ve olası bir sağlayıcı olarak sizi bulmuştur. Bu, ürününüzü her fırsatta tanıtmanız, değer teklifinizi yinelemeniz ve kendinizi rekabette farklılaştırmanız gerektiği anlamına gelir. Ürünlerinizin en değerli özelliklerinden çekinmemelisiniz.

3. Tutarlı Bir Marka Sesi Ve İmajı Sergiler.

Bir blog gönderisi, web sayfası veya e-kitap oluşturmanız fark etmez, ziyaretçileriniz içeriğinizi tükettikten hemen sonra kim olduğunuzu söyleyebilmelidir. Markanız, öyle olsa bile, on farklı kişi sizin için yazıyormuş gibi görünmemelidir.

Bu nedenle, hem bir yazı stili kılavuzu hem de bir marka stili kılavuzu oluşturmak çok önemlidir. Bu belgelerin her ikisi de şunları doğrulayacaktır:

 • Marka görselleriniz tüm platformlarda ve cihazlarda aynı görünür.
 • Marka tonunuz ve sesiniz tüm yazılı iletişimlerde aynı şekilde duyulur.

Bunların ikisini de oluşturduktan sonra, bunları hem içerik yazarlarınızla hem de serbest veya şirket içi tasarımcılarınızla paylaşın. İçerik pazarlama yayınlarınız çok daha uyumlu ve tutarlı olacak. Bu da okuyucuların size bir kaynak olarak geri dönmesini sağlayacak ve daha gösterişli ve profesyonel görünmenizi sağlayacaktır.

4. Zamanında Ve İlgi Çekicidir.

Müşterileriniz mali durumlarını genellikle yılın başında mı planlıyor? Bir finans kuruluşuysanız, yazım hatalarını önlemek ve fazla harcamayı önlemek için Ocak ayında çeyrekten çeyreğe bütçeleme hakkında bir blog yazısı yayınlayabilirsiniz.

Gönderinin sonuna, yazılımınızı kontrol etmeleri için bir istem ekleyebilir veya kullanıcıları e-postalarını sağladıktan sonra indirebilecekleri bir şablona yönlendirebilirsiniz.

Bu, zamanında ve ilgi çekici içerik pazarlamasına bir örnektir. Müşterinizin yıl boyunca davranış ve harcama modellerini biliyorsanız, bundan yararlanmak çok önemlidir. Onları doğru zamanda yakalayan ve acil ihtiyaçlarına cevap veren blog gönderileri ve teklifler yayınlayın. Daha sonra benzer içerikler yayınlayan şirketlerin önünde olacaksınız ve çoğu zaman bir müşteriyi kazanmak için ihtiyacınız olan tek şey ilk olmak.

Artık etkili içerik pazarlamanın en önemli özelliklerini gördüğümüze göre, bu konuda daha fazla bilgi edinmek için kullanabileceğiniz en iyi kaynaklara geçelim.

En İyi İçerik Pazarlama Kaynakları

Günümüzde mükemmel içerik pazarlama kaynakları olarak nitelendirilen yüzbinlerce araç bulunmaktadır. Bu makalenin hatırına, bugün en sevdiğimiz seçeneklerden birkaçını sunarak işleri basit tutacağız.

 1. Nasıl etkili bir içerik pazarlamacısı olunacağına dair ücretsiz eğitim için HubSpot Akademisi.
 2. İçerik pazarlama stratejinizi başarıya taşıyacak kaynaklara erişim için HubSpot’un Ücretsiz İçerik Oluşturma Kaynakları.
 3. Bugün mevcut olan en iyi içerik pazarlama çevrimiçi eğitim, baskı ve etkinliklerinden bazılarına erişim için İçerik Pazarlama Enstitüsü.
 4. Sektör uzmanlarından (HubSpot gibi) içerik pazarlaması, trendler, stratejiler ve ipuçları hakkında blog makaleleri.
 5. İçerik pazarlama stratejinize ilham vermek için This Old Marketing gibi içerik pazarlaması veya HBR IdeaCast gibi iş trendleri hakkında podcast’ler.
 6. İçerik pazarlaması gibi geniş kapsamlı konulardaki eğilimleri veya içerik pazarlamasındaki niş konuları aramanıza olanak tanıyan Google Trendler.
 7. İçerik pazarlaması veya içerik pazarlama stratejileri hakkında e-kitaplar ve örnek olay incelemeleri, bunun gibi Mention.
 8. Statista gibi saygın bir veritabanı kaynağından en son içerik pazarlama istatistikleri.
 9. Canva gibi kullanımı kolay görsel içerik ve tasarım yazılımları.
 10. Sosyal içeriğinizi oluşturmanıza ve paylaşmanıza yardımcı olacak HubSpot, Buffer veya Sprout Social gibi ücretsiz veya ücretli sosyal medya yönetim araçları.
 11. İçerik pazarlama stratejinizi planlamak ve düzenlemek için Trello veya Asana gibi ücretsiz veya ücretli içerik ve proje yönetimi araçları.
 12. İçerik pazarlama ekibinizi, planınızı, stratejinizi ve sonuçlarınızı daha büyük pazarlama planınıza (ve hatta CRM’nize) bağlamak için ücretsiz veya ücretli pazarlama yazılımı.
 13. E-posta kampanyalarınızı ve içeriğinizi tüm yönleriyle işlemek için HubSpot veya Mailchimp gibi ücretsiz veya ücretli e-posta pazarlama yazılımı.
 14. İlgili trendleri tartışmak, birbirinizin sorularını yanıtlamak ve geri bildirim sağlamak veya istemek için sektörünüzdekilerle bağlantı kurabileceğiniz Twitter veya LinkedIn gibi platformlardaki ağınız.

Twitter ve LinkedIn gibi sitelerdeki ağlarınıza girmekten bahsetmişken, bugün her iki platformda da takip edebileceğiniz en büyük içerik pazarlamacılarından birkaçından ilham alıyoruz.

İçerik Pazarlama ile Hedef Kitlenizi Etkileyin

Etkili içerik pazarlaması ile hedef kitlenize ulaşabilir, dönüşümleri artırabilirsiniz. Geliri artırmak, marka bilinirliğinizi ve tanınırlığınızı artırmak ve potansiyel müşterileriniz ve müşterilerinizle ilişkiler kurmak için içerikle pazarlama yapmanın birkaç yolu vardır.

Ve oluşturduğunuz her içerik parçasından daha fazla değer çıkarmayı unutmayın.

Başlamak için, işletmeniz ve hedef kitleniz için en uygun içerik türünün hangisi olduğuna karar verin ve kârlılığınızı artırmaya bugünden başlamak için bir içerik pazarlama stratejisi geliştirin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu