GenelSEO

E-ticaret SEO Taktikleri: Sitenizi Nasıl Optimize Etmelisiniz? 2023

Çevrimiçi bir mağaza olarak, çevrimiçi trafik çekersiniz. Bu, insanlar sattığınız ürün veya hizmetlerle ilgili arama yaptıklarında işletmenizin onların arama sonuçlarında görünmesini istediğiniz anlamına gelir. E-ticaret SEO’ya girin.

E-ticaret SEO

E-ticaret SEO’su, neden önemli olduğu, bir e-ticaret SEO stratejisinin nasıl oluşturulacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek ve sürecinizde size yardımcı olacak araçları keşfetmek için okumaya devam edin.

E-ticaret SEO Nedir?

E-ticaret SEO, çevrimiçi mağazanızı arama sonuçlarında görünür hale getirme işlemidir. Böylece sunduğunuz ürün ve hizmetlerle ilgili arama yapan kişilerin web sitenizle karşılaşması olasıdır. Optimize edilmiş bir e-ticaret sitesinin SERP’lerde üst sıralarda yer alması ve organik trafik çekmesi daha olasıdır.

E-ticaret SEO önemlidir. Çünkü insanların %60’ı bir satın alma işlemi yapmadan önce bir markayı çevrimiçi olarak araştırır. Siteniz optimize edildiğinde, ürün sayfalarınızı arama sonuçlarında bulabilecek ve ne sunduğunuzu öğrenebilecekler. İnsanlar sitenizi bulup sunduklarınızı öğrendiklerinde, satın alma olasılıkları da artar.

Bu SEO türü, genel SEO’dan çok da farklı değildir. Yine de çabalarınızı, yüksek kaliteli ve anahtar kelime açısından zengin ürün açıklamaları yazmak gibi ürünlerinizden fayda sağlayacak şekilde sitenizi optimize etmeye odaklayacaksınız.

E-ticaret SEO Stratejisi

1. Anahtar Kelime Araştırması

E-ticaret SEO süreciniz, siteniz için, özellikle ürün sayfalarınız için anahtar kelime araştırması ile başlamalıdır.

Bu araştırma, insanlar işletmenizle ilgili ürünleri aradıklarında en sık kullanılan kelimeleri öğrenmenize yardımcı olacaktır. Daha sonra bu anahtar kelimeleri sitenizdeki içerikte kullanmak isteyeceksiniz, böylece Google web sitenizi SERP’lerde ne zaman ortaya çıkaracağını öğrenir ve böylece arama yapanlar tıkladıklarında sayfanızda ne bulacaklarını bilirler.

Aşağıdaki resim, Supergoop’un güneş koruyucu ürünlerinden biri olan Unseen Sunscreen için bir ürün sayfasıdır. Kısa ürün açıklamasında, insanların güneş koruyucuları araştırırken sıklıkla aradığı anahtar kelimeler kullanılmıştır: görünmez güneş kremi, kokusuz güneş kremi, SPF 40.

supergoop

Ayrıca, rakiplerinize göre sıralamada sizin olmadığınız halde neleri sıraladıklarını görmek için anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz. Ahrefs Content Gap Tool, bunu yapmak için oldukça kaliteli bir seçenektir ve rakiplerinizin URL’lerini girerek tam bir rapor alabilirsiniz.

2.Sayfa İçi SEO

Sayfa içi SEO öğeleri, arama motorlarının içeriğiniz ve HTML öğeleriniz gibi site sayfalarınızdakileri anlamasına yardımcı olur. Bu öğeler genellikle anahtar kelimelerinizi içerir, bu nedenle anahtar kelime araştırması her zaman ilk adımdır.

1. Meta Başlıklar

Meta başlıklar, sayfa içeriğinizdekileri açıklamak için kullandığınız başlıklardır. Bunları yazarken, sayfanızın ana konusunu alakalı bir anahtar kelime ile özetlemek istersiniz. Aşağıdaki resim, işletmeler için bir e-ticaret platformu olan Shopify’dan bir örnektir ve burada meta başlığı işletmenin tam olarak ne için olduğunu açıklar: çevrimiçi satış.

shopify

2. Meta Açıklamaları

Meta açıklamaları, SERP’lerde belirli sayfalarda neler olduğunu açıklayan metin parçacıklarıdır. Arama yapanların, sayfanın aradıkları şeyle alakalı olup olmadığını değerlendirmesine yardımcı olur. Bu özet yalnızca arama sonuçlarında görünür ve bunları yazarken hedef anahtar kelimelerinizi eklemelisiniz.

Aşağıdaki resim, Dollar Shave Club’ın “Banyoda ihtiyacınız olan her şey – tıraş bıçaklarından bakım ürünlerine kadar – otomatik olarak kapınıza teslim edilir” yazan meta açıklamasına bir örnektir . Bundan daha basit olamaz.”

dolar tıraş kulübü

E-ticaret mağazanız, meta açıklamalarınıza ürünleriniz için incelemeler ve yıldız derecelendirmeleri eklemekten büyük fayda sağlayabilir. Çünkü bu, güven oluşturmanıza yardımcı olur. Bunu, inceleme parçacığı şema işaretlemesini kullanarak yapabilirsiniz.

3. URL Yapısı

URL yapınız, web sitenizi kategorilere ayıran alt dizinlerinizi ve bilgi birikiminizi ifade eder. En iyi uygulamalar, URL’lerinizi basit tutmak, alakalı anahtar kelimeler kullanmak ve her zaman bilgi notlarınızı tirelemek.

URL’lerinizin hiyerarşisi net olmalıdır. Böylece tarayıcılar ve arama motorları, sayfalarınızın ne zaman daha belirgin hale geldiğini bilir.

Örnek olarak cemallayik URL’lerini ele alalım. cemallayik etki alanı cemallayik.com’dur.

Cemal LAYIK’ın google ads bölümlerini araştırıyorsanız, URL cemallayik.com/google-ads/10-basarili-google-ads-fikri olur; burada

 • /google-ads bir alt dizindir
 • /10-basarili-google-ads-fikri bir bilgidir.

Google’a /10-basarili-google-ads-fikri‘in daha spesifik hale gelen bir ürün sayfası olduğunu söylemek. Ardından, sosyal medya yönetim yazılımıyla ilgileniyorsanız, URL cemallayik.com/instagram-reklamciligi/instagramda-organik-takipci-arttirma olur; burada

4. Ürün Açıklamaları

Ürün ve kategori açıklamaları, ürününüzün ne olduğunu açıkça açıklar. Bunları yazarken, araştırmanıza topladığınız anahtar kelimeleri dahil etmek istersiniz.

Cemal LAYIK’ın Sosyal Medya Yönetimi ürün sayfasında ürün, içerik yayınlama, sosyal medya yatırım getirisi ve sosyal bahsetmeleri izleme gibi insanların sıklıkla arayacağı ilgili uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanılarak açıklanır.

5. Yapılandırılmış Veri

Yapılandırılmış veriler, indekslemeye yardımcı olmak için sayfanızdaki içeriği açıklayan web sitenizdeki koddur. Optimizasyonu sağlamak için ürün sayfalarınıza yapılandırılmış veri işaretlemeleri eklemek istiyorsunuz.

Google’ın gönderim bilgileri, teklifler, fiyatlandırma ve ürün kullanılabilirliği, yani ürünlerinizi satmak için ihtiyacınız olan her şey için ürünle ilgili yapılandırılmış verilerden oluşan eksiksiz bir veritabanı vardır. Bunu kopyalayıp sitenizin şema işaretlemesine yapıştırabilir, benzersiz öğelerinizi ekleyebilir ve Rich Results Test kullanarak geçerli olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

6. Resimler ve Resim Alt Metni

Tüm e-ticaret web siteleri, ürünlerini sergilemek için yüksek kaliteli resimler kullanmalıdır. Doğru anahtar kelimelere ve açıklayıcı alternatif metne sahip görseller, satışı artırmaya yardımcı olurken, arama sonuçlarında ve görsel paketlerinde görünmenize yardımcı olabilir.

Örneğin, burada WordPress web sitesinden “WordPress mobil uygulamasını gösteren cihazlar” alt metnine sahip bir resim var. Alternatif metin, resimde ne olduğunu açıklar ve açıklama, resmin WordPress Mobile için resim arama sonuçlarında görünmesini sağlar.

wordpress

3.Teknik SEO

Teknik SEO, sitenizin çalışmasını ve gezinmesini kolaylaştıran şeydir. E-ticaret siteleri için, web sitenizin hızını optimize etmeye odaklanın.

Ürünlerinizi açıklamak için çok fazla metin, ürünlerinizi göstermek için resimler ve belki de ürün tanıtımları için videolar eklediğinizden, sitenizin yüklenmesi uzun sürebilir. Tarayıcıların hüsrana uğramadan ve sonuçları beklemeden yeterince hızlı yüklenebilmelerini sağlamak için sitenizdeki tüm dosyaları sıkıştırmayı hedefleyin. Dönüşüm oranları, yükleme süresinin her ek saniyesiyle ortalama %4,42 düşer. Bu nedenle bu çok önemlidir.

Ayrıca yükleme sürelerini etkileyebileceğinden kodunuzun temiz olduğundan emin olmak istersiniz. Tüm SEO uygulamaları birlikte çalışır. Bu nedenle doğru yapılandırılmış verileri kullanmak, kodunuzun temiz ve botlar tarafından okunması kolay olduğundan emin olmanıza yardımcı olabilir.

4. Geri Bağlantılar(Backlink)

Sayfa dışı SEO olarak da bilinen geri bağlantılar, trafiği artırdıkları için e-ticaret siteleri için önemlidir. Olumlu itibara sahip, yetkili ve sunduklarınızla ilgili kaynaklardan geri bağlantılar arayın.

Geri bağlantı almak için bazı popüler stratejiler, işletmenizden bağlantısız sözlerin geri alınması, listelerde bahsedilmesi ve sitelerin içeriğinize geri bağlantı vermek için kullanabileceği yüksek kaliteli resimler kullanılmasıdır.

Bir e-ticaret sitesi için geri bağlantı almanın yaratıcı bir yolu, influencer’lar veya bağlı kuruluşlarla işbirliği yapmaktır. Ürünlerinizi tanıtabilir ve sitenizin bağlantılarını izleyicileriyle paylaşabilirler.

5. Mobil İçin Optimize Edin

Mobil cihazlar tüm küresel web sitesi trafiğinin yaklaşık yarısını ve web trafiğinin %41’ini oluşturduğundan, e-ticaret sitenizi mobil cihazlar için optimize etmek SEO stratejiniz için bir zorunluluktur.

Duyarlı mobil tasarım, e-ticaret sitenizin bir ziyaretçinin kullandığı cihaza uyum sağlayabilmesini nasıl sağladığınızdır. Bu, yeniden boyutlandırılan mobil düğmeler, ölçeklenen resimler ve grafikler, tipografi ve metin boyutu – gerçekten de birinin ekranının boyutuna göre değişebilen her şey anlamına gelir.

E-ticaret SEO Denetimi

E-ticaret SEO denetiminiz, stratejinizi oluşturan aynı unsurları izleyecektir. Birini çalıştırmak faydalıdır. Çünkü bitirdikten sonra sıralamanıza fayda sağlayacak iyileştirmelerin bir kontrol listesini alırsınız.

İşte denetiminiz sırasında kendinize rehberlik etmesi için kullanabileceğiniz bazı sorular.

Anahtar Kelime Araştırması

 • Şu anda hangi anahtar kelimeler için sıralamadasınız?
 • Hangi anahtar kelime fırsatlarını takip edebilirsiniz?

Sayfa İçi SEO

 • Açıklayıcı meta açıklamalarınız var mı?
 • Meta başlıklarınız sayfa içeriğinizle ilgili mi?
 • Ürün açıklamalarınızda hedef anahtar kelimeler kullanılıyor mu?
 • Ürün açıklamalarınız ne sattığınızı açıkça açıklıyor mu?
 • Resimlerinizde açıklayıcı, anahtar kelime açısından zengin alternatif metin var mı?
 • Ürüne özel yapılandırılmış veri kullanıyor musunuz?
 • Yapılandırılmış verileriniz Google standartlarına göre geçerli mi?

Teknik SEO

 • Mevcut sayfa hızınız nedir?
 • Resimleriniz sıkıştırılmış mı?
 • Videolarınız sıkıştırılmış mı?
 • Şema işaretlemeniz temiz mi?
 • Siteniz Google tarafından indekslendi mi?

Backlink(Geri Bağlantılar)

 • Hangi güncel geri bağlantılarınız var?
 • Mevcut geri bağlantılarınız yetkili kaynaklardan mı?
 • Hangi sitelerden backlink alabilirsiniz?
 • Hak talebinde bulunabileceğiniz herhangi bir bağlantısız bahsiniz var mı?

Mobil Optimizasyon

 • Resimleriniz ölçeklenebilir mi?
 • Grafikleriniz ve vektörleriniz ölçeklenebilir mi?
 • Metniniz ölçeklenebilir mi?
 • Web siteniz farklı cihaz boyutlarına otomatik olarak yanıt veriyor mu?
 • Web siteniz mobil optimizasyon testini geçiyor mu ?

E-ticaret SEO Araçları

 • Anahtar Kelime Planlayıcı, zengin ürün açıklamaları yazmak için anahtar kelime araştırması yapmanıza yardımcı olan ücretsiz bir araçtır.
 • Google’ın Mobil Optimizasyon Testi, sitenizin her boyuttaki ekrana duyarlı olduğundan emin olmanıza yardımcı olur.
 • PageSpeed ​​Insights size sitenizin mevcut hızını söyleyecek ve puanınızı nasıl artıracağınız konusunda önerilerde bulunacaktır.
 • Zengin Sonuç Testi, zengin sonuçlar için geçerli olduğundan emin olmak için masaüstünüzdeki ve mobil sitenizdeki yapılandırılmış verileri analiz eder. Google SERP özelliklerini özel olarak test eder.
 • Squoosh size web sitenizdeki resim dosyalarını sıkıştırır.
 • Ahrefs size Anahtar kelime araştırması yapmak ve rekabetinizi analiz etmek içindir. Tüm sitenizi denetlemek, sıralamalarınızı izlemek ve sıralamalarınızı iyileştirme fırsatlarını belirlemek için diğer yüksek kaliteli SEO özelliklerini de sunan ücretli bir araçtır.
 • SEMrush, backlink profilinizi güçlendirmek ve sitenizi yerel SEO için optimize etmek için fırsatlar bulmanıza yardımcı olur.
 • SEO Site Checkup, meta başlıklarınızı test etmenize, sitenizi Google SERP’lerinde önizlemenize, duyarlı görüntü testleri yapmanıza ve SEO dostu URL’ler oluşturmanıza yardımcı olan tam hizmetli, ücretli bir araçtır.

Sözün Özü

Kalite, sizi herhangi bir yere götürecek tek SEO yöntemidir. Bu nedenle, ister kendi sayfanızda ister dizinlerde ve diğer yayınlarda olsun, oraya koyduğunuz bilgilerin sağlayabileceğiniz en iyi kalite olduğundan emin olun. Yukarıda özetlenen yöntemlerle, e-ticaret siteniz daha iyi SEO sonuçlarından faydalanacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu