Dijital PazarlamaGenel

Etkili E-posta Pazarlama Stratejileri: İletişiminizi Güçlendirin 2023

Bir strateji oluşturmaktan bir liste oluşturmaya ve sonuçları izlemeye kadar e-posta ile pazarlamayla ilgili en iyi uygulamaları öğrenin.

E-posta Pazarlama

Doğru yapıldığında, e-posta pazarlaması günümüzün diğer taktikleri kadar güçlü olabilir. Araştırmalar, e-posta için ROI’nin(Yatırım Getirisi) sürekli olarak yüksek olduğunu defalarca bulmuştur. 2022’de Litmus, yatırılan her dolar için getirinin 36 dolara kadar çıkabileceğini keşfetti.

Bunu akılda tutarak, e-posta pazarlamasından yararlanmanın en iyi yollarını gözden geçirelim. Ekstra ikna etmeye ihtiyaç duymanız durumunda e-postanın önemini gösteren faydaları ve istatistikleri de ele alacağız. Hadi kazalım.

E-posta Pazarlaması Nedir?

E-posta pazarlaması, bir abone listesine e-posta yoluyla tanıtım mesajları veya haber bültenleri göndermeyi içeren bir dijital pazarlama biçimidir.

Amaç, müşteri ilişkileri kurmak, ürün veya hizmetleri tanıtmak, marka bilinirliğini artırmak ve nihayetinde satışları artırmaktır.

E-posta ile pazarlama, hedef kitlenize kişiselleştirilmiş ve alakalı içerikle doğrudan ulaşmanızı sağlar. Ayrıca uygun maliyetlidir, izlemesi kolaydır ve kampanya başarısını analiz etmek için değerli veriler sağlar.

Pazarlamacılar, neredeyse interneti kullandıkları sürece bir kanal olarak e-postayı kullanıyorlar. İlk pazarlama e-postası 1978’de gönderildi ve 13 milyon dolarlık satışla sonuçlandı.

E-posta, o zamandan beri en çok kullanılan pazarlama kanallarından biri olmuştur.

Bunun nedeni, e-postanın birçok kişiye nispeten hızlı bir şekilde ulaşmanın esnek ancak uygun maliyetli bir yolu olmasıdır. Ayrıca, belirli kitleleri hedeflemek ve olası satışlar oluşturmak için mesajınızı kişiselleştirebilirsiniz.

E-posta pazarlaması birçok farklı biçimde olabilir. Bu kampanyalar, yeni içeriği duyuran tek bir e-postayı, düzenli olarak dağıtılan devam eden bir haber bültenini veya ürün güncellemeleri hakkında müşterilerle iletişim kurmayı içerebilir.

E-posta, mesajlaşma ve sosyal medya gibi daha yeni kanallar kadar parlak değil. Ancak e-posta, sonuç alan bir hedef kitle oluşturmanın etkili bir yoludur.

Birinin gelen kutusuna erişim kutsaldır ve bir kişinin sizi karşılaması için zaten diğer platformlarla elde edemeyeceğiniz belirli bir güven düzeyi vardır

E-posta Pazarlama Ne Zaman Kullanılmalı?

E-posta pazarlaması, aşağıdakiler için güçlü bir taktik olmaya devam ediyor:

 • İlişkiler kurun. Kişiselleştirilmiş katılım yoluyla bağlantılar kurun.
 • Marka bilinirliğini artırın. Potansiyel müşterilerinizin katılmaya hazır olduğu an için şirketinizi ve hizmetlerinizi akılda tutun.
 • İçeriğinizi tanıtın. Potansiyel müşterilerinizle ilgili blog içeriğini veya değerli varlıkları paylaşmak için e-postayı kullanın.
 • Müşteri adayları oluşturun. Aboneleri, değerli bulacakları bir varlık karşılığında kişisel bilgilerini vermeye ikna edin.
 • Ürünlerinizi pazarlayın. Ürün ve hizmetlerinizi tanıtın.
 • Liderleri besleyin. Hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olabilecek içerikle müşterilerinizi memnun edin.

E-posta Pazarlama Avantajları

 • Dünya çapında 4,3 milyardan fazla e-posta kullanıcısı var, bu nedenle müşterilerinize ulaşmanın bir yolunu arıyorsanız, e-posta onları bulmak için mükemmel bir yerdir.
 • 2022 itibariyle, e-posta harcanan her dolar için 36 dolar kazanıyor.
 • Pazarlama Trendleri anketimize göre, pazarlamacıların %51’i e-posta pazarlamasının en etkili pazarlama kanalı olduğunu söylüyor.
 • Pazarlamacıların %53’ü 2023’te e-posta pazarlamasına yatırım yapmaya devam ediyor.
 • %33’ü 2023’te e-posta pazarlamasına yaptıkları yatırımı artırıyor.
 • Pazarlamacıların %33’ü haftalık e-posta gönderiyor ve %26’sı ayda birkaç kez e-posta gönderiyor.

Sadece istatistiklerin ötesinde, belki de e-posta pazarlamasını kullanmanın en iyi nedeni kanalın sahibi olmanızdır. Uyumluluk düzenlemelerinin dışında hiçbir harici varlık, abonelerinize nasıl, ne zaman veya neden ulaştığınızı etkileyemez.

E-posta, pazarlamada isimsiz bir kahraman olduğunu defalarca kanıtladı.

Pamela Bump, en çok kullanılan üçüncü pazarlama kanalı olmasına rağmen (sosyal medya ve web sitelerinden daha iyi), e-posta pazarlamacılarının %95’i bunu pratik buluyor. Yıllar içinde bu, yüksek yatırım getirisi, milyonlarca sayfa görüntüleme, sayısız dönüşüm ve hatta müşteri sağladı.”

Sektöre Göre E-posta Pazarlama İstatistikleri

E-posta ile pazarlama kuralları, sektörünüze ve kime pazarlama yaptığınıza göre değişir. Aşağıda B2B, B2C, e-ticaret ve emlak şirketleri için e-posta pazarlama stratejinize yön verebilecek bazı e-posta pazarlama trendleri bulunmaktadır.

B2B için E-posta Pazarlama İstatistikleri

 • E-posta, B2B pazarlamacılarının son 12 ayda içerik dağıtmak için kullandığı üçüncü en yüksek sahiplikli medya platformudur.
 • B2B pazarlamacılarının %44’ü e-posta pazarlamanın en etkili pazarlama kanalı olduğunu söylüyor.
 • B2B pazarlamacıları, e-posta etkileşiminin, geçen yılki performansı değerlendirirken, sosyal medya, arama sıralamaları ve olası satış kalitesinden daha fazla bilgi sağlayan dördüncü ölçüm olduğunu söylüyor.

B2C için E-posta Pazarlama İstatistikleri

 • B2C pazarlamacılarının %50’si, e-posta listelerini büyütmenin rollerindeki en büyük zorluklardan biri olduğunu söylüyor.
 • B2C pazarlamacılarının %37’si, abonelerine günlük pazarlama e-postaları gönderiyor.

E-ticaret için E-posta Pazarlama İstatistikleri

 • Pazarlamacıların %57,2’si, yönettikleri e-ticaret markalarının e-posta listelerinde 1.000 ila 10.000 kişi olduğunu söylüyor.
 • E-ticaret pazarlamacılarının %85,7’si, e-posta stratejilerinin birincil iş hedefinin marka bilinirliğini artırmak olduğunu söylüyor.
 • E-ticaret pazarlamacılarının yaklaşık %72’si, e-posta ile karşılaştıkları en büyük zorluğun düşük açılma oranları olduğunu söylüyor.

E-posta Pazarlamaya Başlarken

E-posta ile pazarlamanın geniş olasılıklarına boğulmadan önce, müşterilerinizi memnun edecek sağlam bir e-posta kampanyası oluşturmaya başlamanız için birkaç önemli adımı inceleyelim.

Bu adımları, başarılı bir e-posta pazarlama stratejisi oluşturmak olarak düşünebilirsiniz.

1. Bir E-posta Pazarlama Stratejisi Oluşturun

Etkili bir e-posta stratejisi oluşturmayı ve insanların gerçekten okumak isteyeceği e-postalar göndermeyi öğrenebilirsiniz. Sadece bir plan alır (birkaç temel adıma bölünebilen bir plan).

Aşağıdaki beş adımı, e-posta stratejiniz için bir taslak olarak düşünün. Birazdan bunlardan bazılarına daha derinden dalacağız.

1. Kitlenizi Tanımlayın.

Etkili e-postalar, ister kampanya ister tek seferlik olsun, hedef kitlenizi anlamakla başlar.

Pazarlamadaki diğer her şey gibi, alıcı kimliğinizle başlayın, hangi sorunlu noktalarla uğraştıklarını anlayın ve e-posta kampanyanızı hedef kitlenizin ihtiyaçlarına göre düzenleyin.

2. Hedeflerinizi Belirleyin.

Kampanya hedeflerinizi belirlemeden önce biraz bağlam toplayın.

Sektörünüz için ortalama e-posta istatistiklerini bilmek ve bunları hedefleriniz için karşılaştırma ölçütü olarak kullanmak isteyeceksiniz.

sektöre göre ayrılmış e-posta pazarlama istatistikleri

Gördüğünüz gibi, bu kriterler büyük ölçüde değişir. Bu kılavuzu kullanmak, ekibiniz için gerçekçi hedefler oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

3. E-posta Listenizi Oluşturun.

E-posta gönderecek insanlara ihtiyacınız var, değil mi? Bir e-posta listesi (e-posta listenizi nasıl oluşturacağınızı bir sonraki bölümde ele alacağız), onlara alakalı içerik göndermenize izin veren bir kullanıcı grubudur.

Bu listeyi oluşturmak için, potansiyel müşterilerin e-postalarınızı almak üzere çeşitli yollara ihtiyacınız var. Bunları birazdan başka bir bölümde ele alacağız.

Listenizde yalnızca birkaç kişi varsa cesaretiniz kırılmasın. Oluşturmak biraz zaman alabilir. Bu arada, her aboneye ve potansiyel müşteriye altın gibi davranın ve e-posta listenizin organik olarak büyüdüğünü görmeye başlayacaksınız.

4. Bir E-posta Kampanyası Türü Seçin.

E-posta kampanyaları değişiklik gösterir ve aralarında karar vermeye çalışmak bunaltıcı olabilir. Haftalık bir haber bülteni gönderiyor musunuz? Yeni ürün duyuruları göndermeli misiniz? Hangi blog yazıları paylaşılmaya değer?

Cevap özneldir.

E-posta kampanyalarının türlerini öğrenerek başlayabilir, ardından hedef kitleniz için hangisinin en iyi olduğuna karar verebilirsiniz.

Ayrıca, farklı e-posta türleri için farklı listeler oluşturmalısınız. Böylece müşteriler ve potansiyel müşteriler yalnızca kendileriyle alakalı e-postalara kaydolabilir.

5. Bir Program Yapın.

Listenize ne sıklıkla başvurmayı planladığınıza karar verin ve hedef kitlenizi önceden bilgilendirin.

Bu şekilde, tam olarak ne bekleyeceklerini önceden bilecekler. Bunu unutmak, yüksek abonelikten çıkma listelerine yol açabilir ve hatta sizi spamlarına sokabilir.

Ayrıca, bir program belirledikten sonra tutarlı olun. Güven oluşturacak ve izleyicilerinizin akıllarında kalmanızı sağlayacaktır.

6. Sonuçlarınızı Ölçün.

Bu sürpriz olmamalı. Pazarlamacılar olarak her şeyi ölçüyoruz. Her önemli ölçüm konusunda titiz olmak, e-postalarınızda küçük değişiklikler yapmanıza ve büyük sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

İzlenecek tam KPI’lara(Anahtar Performans Göstergesi) birazdan değineceğiz (veya ileri atlayabilirsiniz).

Artık bir e-posta pazarlama stratejisi oluşturmanın adımlarını anladığınıza göre, e-posta listenizi oluşturmanın neleri içerdiğine bakacağız.

2. Bir E-posta Pazarlama Platformu Seçin.

E-posta pazarlama çalışmalarınızı ince ayarlarken herhangi bir destek arıyorsanız, bir e-posta pazarlama sağlayıcısı mükemmel bir kaynaktır.

Örneğin, HubSpot’un E-posta Pazarlama aracı, tasarımcılar veya BT olmadan profesyonel hisseden ve görünen pazarlama e-postalarını verimli bir şekilde oluşturmanıza, kişiselleştirmenize ve optimize etmenize olanak tanır.

En iyi e-posta pazarlama kampanyalarını oluşturmanıza ve tüm e-posta pazarlama hedeflerinizi desteklemenize yardımcı olacak çeşitli özellikler vardır.

Ek olarak, işletmeniz için en önemli verileri ekibinizle paylaşabilmeniz için e-posta pazarlamacılığınızın başarısını analiz edebilirsiniz.

Bir e-posta servis sağlayıcısı seçerken dikkate alınması gereken özelliklere örnekler:

 • Segmentasyon özelliklerine sahip CRM platformu
 • İnternet Servis Sağlayıcıları ile iyi ilişkiler
 • Bir e-posta servis sağlayıcısı (ESP) olarak olumlu bir itibar
 • Oluşturması kolay formlar, açılış sayfaları ve CTA’lar
 • Otomasyon
 • E-posta düzenlemelerine uymanın basit yolları
 • E-postalarınızı test etme yeteneği
 • Yerleşik analitik
 • İndirilebilir raporlar

3. E-posta Listenizi Oluşturun

Şimdi eğlenceli kısma geçelim: E-posta listenizi sizden haber almaktan heyecan duyan hevesli potansiyel müşterilerle doldurmak.

E-posta listenizi oluşturmanın birçok yaratıcı yolu vardır(e-posta satın almak bunlardan biri değildir).

Taktiksel olarak, liste oluşturma, abone sayınızı artırmak için tutarlı bir şekilde çalışan iki temel öğeye indirgenir: potansiyel müşteri mıknatısları ve katılım formları.

E-posta listenizi oluşturmaya ve büyütmeye nasıl başlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

4. Kurşun Mıknatıslar Kullanın.

Kurşun mıknatısınız tam olarak göründüğü gibidir: Potansiyel müşterileri e-posta listenize çeker, genellikle ücretsiz bir teklif olarak.

Teklif birçok biçimde olabilir. Potansiyel müşterileriniz için değerli olmalıdır ve bir e-posta adresi karşılığında ücretsiz olarak verilir.

Tek bir sorun var: İnsanlar kişisel bilgilerine karşı aşırı korumacı hale geldi. Değerli bir şeyle değiştirmeden bir e-posta adresi almayı bekleyemezsiniz.

Alakalı, kullanışlı ve potansiyel müşterilerinizin hayatını kolaylaştıran bir kurşun mıknatıs düşünün.

İşte oluşturabileceğiniz birkaç kurşun mıknatıs türü:

 • e-kitaplar.
 • Beyaz kağıtlar.
 • Infographics.
 • Raporlar veya çalışmalar.
 • Kontrol listeleri.
 • Şablonlar.
 • Web seminerleri veya kurslar.
 • Aletler.

Kaynaklarınız yetersizse, potansiyel mıknatıslar oluşturmak için mevcut içeriği bile yeniden kullanabilirsiniz.

5. Cazip Bir Katılım Formu Oluşturun.

Kaydolma formunuz, bir potansiyel müşteriyi listenize eklemek için bilgilerini nasıl alacağınızdır. Gelecekteki potansiyel müşterileriniz ile onları düşünerek yarattığınız inanılmaz varlık arasındaki kapıdır.

Cazip bir katılım formu oluşturmak için bazı ipuçları:

Çekici bir tasarım ve dikkat çekici bir başlık oluşturun.

Formunuz markalı olmalı, sayfada öne çıkmalı ve insanları kaydolmaya ikna etmelidir. Teklifle okuyucuları heyecanlandırmak istiyorsunuz.

Kopyayı teklifle alakalı hale getirin.
Amacınız insanların bilgilerini girmesini sağlamak olsa da onları kandırmak değildir. Formunuzdaki herhangi bir bilgi, teklifin doğru bir temsili olmalıdır.

Formu basit tutun.
Bu, potansiyel müşterinizle ilk etkileşimlerinizden biri olabilir. Uzun biçimli birkaç alanla onları korkutmayın.

Yalnızca en temel bilgileri isteyin: ad ve e-posta, başlamak için iyi bir yerdir.

Kayıt formunuzu çift onay için ayarlayın.
Abonelerinizden e-postalarınızı iki kez kabul etmelerini istemek verimsiz görünebilir. Ancak açık ücretlerle ilgili bazı araştırmalar, müşterilerin bir karşılama e-postasından daha çok onaylanmış bir katılım e-postasını tercih edebileceğini gösteriyor.

Akışın çalıştığından emin olun.
Canlı yayına geçmeden önce kendinizi kullanıcı deneyiminden geçirin. Formun amaçlandığı gibi çalıştığını, teşekkür sayfasının yayında olduğunu ve teklifinizin söz verildiği gibi teslim edildiğini tekrar kontrol edin.

Bu, yeni lideriniz hakkındaki ilk izlenimlerinizden biridir. Onu profesyonel ve olumlu yapın.

Ardından, pazarlama e-postalarının nasıl gönderileceğine ilişkin evrensel olarak kabul edilen bazı e-posta pazarlama en iyi uygulamalarını ele almak için biraz zaman ayıralım.

Pazarlama E-postaları Nasıl Gönderilir?

Her şey yolunda giderse, sizden haber almayı bekleyen güçlü bir abone ve potansiyel müşteri listesi oluşturmuş olacaksınız. Ancak spam klasörüne veya daha da kötüsü engellenenler listesine düşmek istemiyorsanız henüz e-posta göndermeye başlayamazsınız.

Listenizi e-postayla göndermeye başlamadan önce hatırlamanız gereken birkaç önemli noktayı burada bulabilirsiniz.

1. E-posta Segmentasyonunu Uygulayın.

İnsanları listenize ekledikten sonra, onları farklı bölümlere ayırmanız gerekir.

Bu şekilde, herkesin yekpare bir e-posta listesine sahip olmak yerine, abonelerinizin benzersiz özelliklerine, ilgi alanlarına ve tercihlerine uygun, yönetimi daha kolay alt kategorilere sahip olursunuz.

Ne de olsa abonelerimiz insan ve onlara bu şekilde davranmak için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız. Bu, genel e-posta patlamaları göndermemek anlamına gelir.

E-posta listenizi neden bölümlere ayırmalısınız?
E-postalarınızı almak için kaydolan her kişi, bir müşteriye dönüşmek için farklı bir hazır olma düzeyindedir.

Sorununun nasıl teşhis edileceğini bile bilmeyen abonelere ürününüz için indirim kuponu gönderirseniz, muhtemelen onları kaybedersiniz. Çünkü güven inşa ettiğiniz ve ilişkiyi geliştirdiğiniz kısmı atlıyorsunuz.

Gönderdiğiniz her e-posta, abonelerinize, herkese uyan tek bir kutuya sığdırmaya çalıştığınız bir müşteri adayı sürüsünün aksine, bağlantı kurmak istediğiniz insanlar gibi davranmalıdır.

Listenizi ne kadar çok segmente ayırırsanız, potansiyel müşterilerinizle o kadar çok güven oluşturursunuz ve onları daha sonra dönüştürmek o kadar kolay olur.

E-posta Listeleri Nasıl Bölümlere Ayrılır?
Segmentasyondaki ilk adım, alıcının yolculuğunun her bölümü için ayrı müşteri adayları ve katılım formları oluşturmaktır. Bu şekilde, kişileriniz otomatik olarak ayrı listelere bölünür.

Bunun ötesinde, e-posta pazarlama platformları, doğru e-postaları doğru kişilere göndermenize yardımcı olmak için e-posta listenizi iletişim verilerine ve davranışa göre bölümlere ayırmanıza olanak tanır.

Listenizi bölmenin bazı yolları şunlardır:

 • Coğrafi konum.
 • Yaşam döngüsü safhası.
 • Farkındalık, değerlendirme ve karar aşaması.
 • Sanayi.
 • Markanızla önceki etkileşim.
 • Dil.
 • İş unvanı.

Gerçekte, listenizi istediğiniz şekilde bölümlere ayırabilirsiniz. Her bir alt gruba e-posta gönderirken mümkün olduğunca özel olduğunuzdan emin olun.

2. Pazarlama E-postalarınızı A/B Testi Yapın.

Tüm e-posta listeleri eşit şekilde oluşturulmaz. Bazı kitleler kişiselleştirmeyi tercih ederken, diğerleri bunun spam olduğunu düşünecek. Bazı izleyiciler parlak, göz alıcı CTA düğmelerini beğenecektir. Diğerleri daha incelikli bir harekete geçirme ifadesini tercih edecek.

Değişkenleri test edene kadar e-posta listenizi ne tür insanların oluşturduğunu asla bilemezsiniz. A/B testinin kullanışlı olduğu yer burasıdır.

Madison Zoey Vettorino, “E-posta pazarlamanızda herhangi bir yapısal veya içerik değişikliği yapmayı düşünüyorsanız, A/B testi, değişikliklerin daha geniş bir ölçekte uygulanmadan önce başarılı veya faydalı olup olmayacağını belirlemenin mükemmel bir yoludur” .

Şaşırtıcı bir şekilde, pek çok marka bundan yararlanmıyor. 2021’de yapılan bir Litmus araştırması, pazarlamacıların %44’ünün e-postalarını nadiren A/B veya çok değişkenli olarak test ettiğini ortaya koydu. Sadece %19’u bunu sık sık veya her zaman yapıyor.

A/B testi veya bölme testi, A e-postasının B e-postasına göre sonuçlarını analiz ederek hedef kitleniz üzerinde hangi tür e-postanın en iyi performansı gösterdiğini görmenin bir yoludur. Bu, özellikle şablonlarla çalışırken yararlı olabilir.

Litterst, “E-postalar genellikle aynı şablona sahip olduğundan, A/B testi akıllıdır çünkü genellikle testin dışındaki değişkenleri kontrol edebilir ve neyin daha iyi performans gösterdiğine dair sağlam bir sinyal alabilirsiniz”.

İşte e-postalarınızı A/B testi için adım adım işlem:

 • Her seferinde test etmek için bir değişken seçin, örneğin konu satırı, CTA, resimler.
 • E-postanın iki sürümünü oluşturun: değişkenli ve değişkensiz.
 • E-postalarınızın bir süre aynı anda gönderilmesine izin verin.
 • Sonuçlarınızı analiz edin ve yalnızca daha iyi performans gösteren sürümü saklayın.
 • Yeni bir değişkeni test edin ve işlemi tekrarlayın.

Çoğu e-posta servis sağlayıcısının yazılımlarında yerleşik A/B testi bulunur, bu da çok fazla manuel çalışma yapmadan e-posta sonuçlarını karşılaştırmanızı kolaylaştırır.

A/B testi yaparken şu ipuçlarını göz önünde bulundurun:

Her seferinde bir öğeyi test edin.

Örneğin, aynı e-postayı farklı bir konu satırıyla deneyin. Veya farklı bir CTA ile aynı e-posta ve aynı konu satırı. Aynı anda birkaç değişiklik yapmak cazip gelebilir. Ancak bu, kazançlarınızın veya kayıplarınızın gerçek nedenini belirlemeyi zorlaştırıyor” diyor kullanıcı edinme programı lideri ve içerik stratejisti Curtis del Principe.

Bir A/B testini “göz küresi” yapmaya çalışmayın.
A/B testi niyetle çalıştırılmalıdır. Hızlı değişiklikler yapmak ve sonuçlara bilim dışı yaklaşmak yanlış sonuçlara yol açabilir.

“Bir değişiklik yaparak ve ardından aldığınız yanıtlara gelişigüzel bir şekilde dikkat ederek resmi olmayan bir A/B testi yapmak isteyebilirsiniz. Bu bilimsel olmayan yöntem, kontrolünüz dışındaki faktörler (mevsimsellik veya teslim edilebilirlik gibi) tarafından kolayca çarpıtılabilir,” diyor del Principe. “Ayrıca, açılma oranı, tıklama oranı, abonelikten çıkma oranı veya paylaşım/yönlendirme oranı gibi bir ton değerli veriyi de dışarıda bırakıyor.”

Bunun yerine, e-posta performansınızı daha geniş ve daha doğru bir şekilde anlamanıza yardımcı olması için bir e-posta pazarlama aracı kullanın.

3. E-posta Pazarlama Performansınızı Analiz Edin.

İlk birkaç kampanyanızı aldıktan sonra, nasıl performans gösterdiklerini görmenin zamanı geldi.

E-posta ile pazarlama analitiğinize dalarak, işletmenizin alt satırına yardımcı olacak, aboneleriniz, okuyucularınız ve müşterilerinizle yankı uyandıracak ve çalışmanızı şirketinizin geri kalanına haklı gösterecek daha iyi kararlar verebileceksiniz.

İşte e-posta pazarlama kampanyalarınızın etkinliğini analiz etmenin en iyi yolları.

4. E-posta Pazarlama KPI’larını Ayarlayın.

E-posta pazarlama kampanyanızın etkinliğini değerlendirirken dikkat etmeniz gereken dört temel ölçüm vardır.

 • Teslim edilebilirlik, e-postaların hedeflediğiniz abonelerin gelen kutularına ulaşma hızını ölçer.
 • Açılma oranı, e-postanız gelen kutularına ulaştığında onu açan kişilerin yüzdesidir.
 • Tıklama oranı (TO), CTA’larınızı tıklayan kişilerin yüzdesidir.
 • Aboneliği iptal etme, e-postanızı aldıktan sonra e-posta listenizden çıkan kişilerin sayısını ölçer.

5. Sonuçları İyileştirmek İçin E-posta Bileşenlerini Ayarlayın.

KPI’larınızı birçok faktör etkiler ve e-postalarınızdaki hangi ince ayarların en büyük önemi sağlayacağını anlamak biraz deney ve tahminde bulunmayı gerektirecektir.

İstediğiniz sayıları alamıyorsanız, e-posta sonuçlarınızı iyileştirmek için bu değişkenlerle oynamayı deneyin.

Teslim Edilebilirlik

 • Spam filtreleriyle ilgili en iyi uygulamaları takip ettiğinizden emin olun.
 • Yalnızca ilgili aboneleri tutmak için etkin olmayan kişileri e-posta listenizden kaldırın.
 • Hangi e-postaların geri döndüğünü kontrol edin ve bu e-posta adreslerini listenizden kaldırın.

Açık Oran

 • İnsanları e-postanızı tıklamaya ikna etmek için konu satırınızdaki dille oynayın.
 • Neyin en iyi sonucu verdiğini görmek için e-postanızı gönderdiğiniz saati ve günü ayarlayın.

Tıklama Oranı (TO)

 • Segmentlere ayrılmış listenize değer sağladığından emin olmak için teklifinizi değerlendirin.
 • Okuyucunun ne yapmasını istediğinizin net olduğundan emin olmak için kopyanızı yeniden yazın.
 • Farklı CTA’lar deneyin, örneğin grafik ve Satır içi kopya, kalın ve incelikli.

Abonelik İptalleri

 • Öncelikle, ilgisiz taraflar kendilerini listenizden çıkardıkça, bunun kılık değiştirmiş bir lütuf olup olmadığını düşünün.
 • Listenizdeki aktif olmayan abonelere, hala listenin bir parçası olmak isteyip istemediklerini soran bir e-posta gönderin.
 • Gönderdiğiniz e-postanın markanızla uyumlu olup olmadığını değerlendirin.
 • Bir şey vaat edip başka bir şey sunarak yem ve değiştirme yapmadığınızdan emin olun.
 • Ek satış yapmaya çalışmadan önce e-postalarınızın hedef kitlenize değer sağladığından emin olun.

6. Bir E-posta Pazarlama Raporu Şablonu Kullanın.

Bazı kampanyaları kontrol altına aldıktan sonra, nasıl performans gösterdiklerine bakmanın zamanı geldi. Organize bir şekilde rapor edemezseniz, verileriniz hiçbir işe yaramaz.

Bir e-posta pazarlama raporu, KPI’larınızdan çıkarımlar yapmanıza ve bunları iyileştirmek için harekete geçmenize yardımcı olmak için sonuçlarınızı tek bir yere kaydedebileceğiniz bir elektronik tablodur.

Raporunuzu nasıl organize etmeniz gerektiği aşağıda açıklanmıştır.

Metrikler

 • Gönderilen toplam e-posta sayısı
 • Teslim edilen e-posta sayısı
 • Teslimat Oranı
 • Çıkma Oranı
 • Açık Oran
 • Tıklama Oranı (TO)
 • Tıkla ve Aç Oranı (CTOR)
 • Abonelikten Çıkma Oranı

Veri

 • Konu satırı
 • E-posta gövdesinin uzunluğu
 • Teklif
 • CTA (satır içi veya grafik)
 • Segment(ler)i listele

Sorulacak Sorular

 • Teslim edilebilirlik oranınız önceki dönemlere göre yüksek miydi?
 • TO’nuz açık oranınızla karşılaştırıldığında nasıldı?
 • Abonelikten çıkma numaralarınız diğer e-postalarla tutarlı mıydı?
 • Belirli bir konu satırı diğerlerinden daha iyi performans gösterdi mi?
 • E-postanın uzunluğu TO’da bir fark yaratır mı?
 • Başka bir CTA stili daha iyi performans gösterebilir mi?
 • Teklif, liste segmenti için uygun muydu?

Bilmeniz Gereken E-posta Düzenlemeleri

E-posta düzenlemeleri, tüketicilerin bilgilerinin nasıl ve neden kullanıldığını bilme isteklerini düzenledikleri ve korudukları için takip edilmesi önemlidir.

Önemsediğimiz bir şey varsa, o da müşterilerimizin (veya potansiyel müşterilerimizin) isteklerine uymaktır.

Anlamanız gereken birkaç anahtar var:

1. CAN-SPAM Uyumluluğu

Teknik olarak CAN-SPAM, İstenmeyen Pornografi ve Pazarlamanın Saldırısını Kontrol Etmenin kısaltmasıdır(Çünkü bazen ikisi bir arada bulunur).

Uygulamada, abonelerinizin yalnızca talep ettikleri e-postaları alma hakkını korumanın bir yoludur.

Yasa 2003 yılında kabul edildi ve iş amacıyla kullanılan tüm ticari e-postalar için geçerli.

E-postalarınızın CAN-SPAM uyumlu olduğundan emin olmanın yolları şunlardır:

 • Her e-postaya şirketinizin adını ve adresini ekleyin.
 • Görünür abonelikten çıkma bağlantılarını e-postalarınıza yerleştirin.
 • “Kimden” ve “Yanıtla” alanlarında gerçek e-posta adreslerini kullanın.
 • E-postanın içeriğini belirten konu satırları yazın.

Lütfen dikkat: Bu, yasal tavsiye ile karıştırılmamalıdır.

2. GDPR Uyumluluğu

Bazıları bu yeni uygulanan e-posta düzenlemelerini külfetli ve gereksiz olarak görse de, Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) bizi uzun süreli, güvenilir müşteri ilişkileri kurmaya bir adım daha yaklaştırıyor.

GDPR, müşterilerinize seçme hakkı vermekle ilgilidir. E-postalarınızı seçerler. Sizden haber almaya karar verirler. Ürünlerinizi seçiyorlar. Gelen pazarlamanın konusu da tam olarak budur.

GDPR’nin yalnızca Avrupa Birliği’nde faaliyet gösteren işletmeler ve AB vatandaşlarına pazarlama yapan işletmeler için geçerli olduğunu belirtmek önemlidir.

Uyumsuzluk, riske değmeyen önemli ücretlerle sonuçlanacaktır, bu nedenle GDPR yönergelerini tamamen okuduğunuzdan emin olun.

Aşağıda, GDPR yasalarına nasıl uyabileceğinize ilişkin bir genel bakış verilmiştir:

 • Kişisel bilgilerin saklanması için izin isterken kesin bir dil kullanın.
 • Yalnızca işletmeniz için gerekli ve işinizle ilgili iletişim verilerini toplayın.
 • Kişi verilerini güvenli bir şekilde saklayın ve yalnızca üzerinde anlaşılan amaç için kullanın.
 • Verileri yalnızca haklı iş amaçları için saklayın.
 • İstek üzerine iletişim verilerini silin.
 • Kişilerin listenizden çıkmalarını veya tercihlerini güncellemelerini kolaylaştırın.
 • Bir kişinin verilerine erişim talebini derhal yerine getirin.
 • GDPR uyumluluğunu kanıtlamak için şirket kayıtlarını tutun.

Bu düzenlemeler ciddiye alınacaktır (olması gerektiği gibi), bu nedenle e-posta göndermeden önce işletmeniz için bir GDPR stratejisi oluşturmak iyi bir fikirdir.

3. Spam Filtrelerinden Kaçının

Mükemmel e-postayı oluşturmak ve düzenlemelere uymak için zaman harcıyorsunuz, bu nedenle isteyeceğiniz son şey bir spam klasörüne düşmek.

Spam klasöründen kaçınmak isteyeceksiniz çünkü:

 • Tahta genelinde teslim edilebilirlik oranlarınıza zarar verir.
 • Kişileriniz muhtemelen tüm e-postalarınızı kaçıracaktır.
 • E-posta pazarlama etkinliğinizi doğru bir şekilde ölçemezsiniz.
 • Analitikleriniz çarpık olacak.

Aşağıdakilerle spam olarak algılanmaktan kaçınabilirsiniz.

Beyaz Listeye Alın.

Beyaz liste, abonenin gelen kutusuna ulaşabilen onaylı göndericilerin listesidir. Bunu başarmanın en kolay yolu, yeni abonenizin e-posta adresinizi adres defterine eklemesini sağlamaktır.

Karşılama e-postanıza bunun nasıl yapılacağına ilişkin talimatları ekleyin.

Kopyanıza Dikkat Edin.

İnternet Servis Sağlayıcıları (İSS’ler) tarafından kolayca algılanıp işaretlenen “kaydolun”, “aşağıyı tıklayın” ve “sipariş edin” gibi tümü büyük harf ve birden çok ünlem işaretinin yanı sıra spam tetikleyici sözcükleri kullanmaktan kaçının.

Güvenilir Bir E-posta Servis Sağlayıcısı Kullanın.

E-posta servis sağlayıcınızın itibarı, teslim edilebilirliğinizi etkiler. Bu nedenle köklü, iyi bilinen şirketlere bağlı kalın.

Çift Katılım Uygulayın.

Birisi e-posta listenize kaydolduğunda, onaylamasını isteyen bir e-posta gönderin. Bu, yeni abonenizin e-postalarınızla gerçekten ilgilenmesini ve muhtemelen daha fazla meşgul olmasını sağlar.

(Spam filtresinden kaçınmanın diğer yollarını inceleyin.)

Ve son olarak, e-posta ile pazarlama çabalarınızın başarısını sürekli olarak ölçmeniz gerekir. İşletmenizin e-posta pazarlama analitiği söz konusu olduğunda seçebileceğiniz bir dizi seçenek vardır.

E-posta Pazarlama İpuçları

Bir arkadaşınıza gönderdiğiniz bir e-postanın biçimlendirmesi veya konu satırı hakkında muhtemelen iki kez düşünmeseniz de, e-posta pazarlaması çok daha fazla düşünmeyi gerektirir.

E-postanızı gönderdiğiniz andan e-postanızın açılabileceği cihazlara kadar her şey önemlidir.

Her e-postada amacınız daha fazla müşteri adayı oluşturmaktır, bu da bir pazarlama e-postası hazırlamayı, yazdığınız diğer e-postalara göre daha ilgili bir süreç haline getirir.

Başarılı bir pazarlama e-postasının bileşenlerine değinelim:

Kopyala: E-postanızın gövdesindeki kopya, sesiniz ile tutarlı olmalı ve yalnızca bir konuya bağlı kalmalıdır.

Görseller: Tüm cihazlar için optimize edilmiş, dikkat çekici ve ilgili görselleri seçin.

CTA: Harekete geçirici mesajınız, ilgili bir teklife yol açmalı ve e-postanın geri kalanından farklı olmalıdır.

Zamanlama: 20 milyon e-postanın yanıtlanma oranlarını gözlemleyen bir araştırmaya göre, Salı 11:00’de, e-postanızı göndermek için en iyi gün ve zamandır.

Duyarlılık: E-postaların %55’i mobil cihazlarda açılıyor. Bu nedenle e-postanız, diğer tüm cihazlar gibi bunun için de optimize edilmelidir.

Kişiselleştirme: Her e-postayı bir arkadaşınıza gönderiyormuş gibi yazın. Cana yakın olun ve okuyucunuza tanıdık bir tonda hitap edin.

Konu Satırı: Kişiselleştirilmiş ve e-postanın gövdesiyle uyumlu, açık, eyleme geçirilebilir, çekici bir dil kullanın.

E-posta Pazarlamanızı Kişiselleştirin.

Büyüme Pazarlama Müdürü Aleia Walker, “Kişiselleştirme artık yalnızca bir kişinin adını konu satırına eklemekle ilgili değil, tamamen onları anladığınızı ve ürünlerinizi başarılı olmak için nasıl kullanabilecekleri konusunda içeriden bilgi sahibi olduğunuzu gösteren kişiselleştirilmiş deneyimler yaratmakla ilgili.”

Artık kime e-posta gönderdiğinizi ve onlar için neyin önemli olduğunu bildiğinize göre, kişisel dokunuşlarla e-posta göndermek çok daha kolay olacak.

Elbette, aynı anda 100’den fazla kişiyle konuşuyorsunuz. Ancak potansiyel müşterilerinizin bunu bilmesine gerek yok.

Litmus’un 2021 tarihli bir raporu, müşterilerin %80’inin kişiselleştirilmiş deneyimler sunan bir markadan alışveriş yapma olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Bu noktayı gerçekten eve götürmek için şunu göz önünde bulundurun: Kişiselleştirilmiş e-postaların açılma oranları daha yüksektir. Ayrıca, müşterilerin %83’ü daha kişiselleştirilmiş bir deneyim yaratmak için verilerini paylaşmaya istekli.

Tüm bu benzersiz verileri topladınız. E-posta pazarlama yazılımınız kişiselleştirme belirteçlerine izin verir. Potansiyel müşterilerinizi özel hissettirmeyen genel e-postalar göndermek için hiçbir bahaneniz yok.

Walker, “E-posta kişiselleştirmeyi, yalnızca bir kişinin sizin tarafınızdan neyle etkileşime geçtiğine değil, iki veya üç faktöre dayandırmak daha etkili.” diyor.

Walker, “Kontağınız hakkında bildiklerinize (konum, sektör, çalışan sayısı vb.) ve içeriğinizle nasıl etkileşime geçtiklerine göre e-postaları kişiselleştirmeyi düşünün” diyor.

E-postalarınızı kişiselleştirmenin birkaç yolu:

 • Konu satırınıza ve/veya selamlamanıza bir ad alanı ekleyin.
 • Uygun olduğunda bölgeye özgü bilgileri ekleyin.
 • Potansiyel müşterinizin yaşam döngüsü aşamasıyla alakalı içerik gönderin.
 • Yalnızca bir müşteri adayının markanızla yaptığı son etkileşimle ilgili e-postalar gönderin.
 • Bölgeye özgü tatiller veya doğum günleri gibi ilgili ve/veya kişisel olaylar hakkında yazın.
 • E-postalarınızı bir kişinin (şirketinizin değil) kişisel imzasıyla sonlandırın.
 • Okuyucunun yararlı bulacağı bir teklif için ilgili bir harekete geçirici mesaj kullanın.

6. E-posta Pazarlama Şablonlarını Kullanın.

E-posta pazarlama şablonları, e-posta pazarlamanızda size yardımcı olacak başka bir harika kaynaktır.

Bir tasarımcı ve geliştirici değilseniz, yetenekli bir pazarlamacı olmanızın yanı sıra, şablonlar size çok zaman kazandıracaktır. E-postalarınızı hazırlarken tasarım, kodlama ve UX tanımlaması işlerini üstlenirler.

Uyarı: Seçiminizi yaparken etkili olduğu kanıtlanmış e-posta şablonlarını seçin.

En yüksek kaliteli şablonlar, onları binlerce alternatife karşı test eden en saygın ESP’lerden gelir. Bu nedenle, profesyonellere bağlı kalın.

Yukarıdaki ipuçlarıyla uğraşıyorsanız HubSpot, pazarlama e-postalarınızı kişiselleştirmenize, e-postalarınızı A/B testi ile optimize etmenize ve şablonları kullanarak estetik açıdan hoş e-postalar oluşturmanıza yardımcı olacak e-posta pazarlama araçları sunar.

Bir pazarlama e-postası göndermenin birçok kuralı olsa da en önemlisi şudur: Diğer uçtaki okuyucuya bir arkadaşınıza yazıyormuş gibi davranın.

Her otomatik yanıtlayıcıda, müşteri adayı mıknatısında ve konu satırında bu altın kuralı aklınızda tutarsanız, tüm e-posta pazarlama hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Abonelerinize ne kadar çok yardım ederseniz, sizden o kadar çok şey duymak isteyeceklerini ve gönderdiğiniz e-postaları açmayı dört gözle bekleyeceklerini unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu